Author Topic: Coloana directie Opel Corsa D Z12XEP  (Read 128 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline hahazliu

• Newbie
  • *
Coloana directie Opel Corsa D Z12XEP
« on: March 13, 2019, 09:40:48 am »
Salut,

Detin o Corsa D din 2007 - Decembrie 1.2 Benzina Z12XEP W0L0SDL6884085557 155.000 km

De curand a inceput sa-mi vibreze volanul stanga-dreapta in mers si pe loc, pana cand mi s-a aprins martorul de servo cu volanul.

Din verificari am ajuns la concluzia ca cel mai convenabil este sa-mi achizitionez o coloana de directie din dezmembrari.

Dupa primirea coloanei am observat cateva diferente intre cea pe care o am si cea "noua"

Imi puteti spune va rog daca se potriveste pe modelul meu coloana din pozele de mai jos?

Coloana de pe masina:

Coloana "noua":

Pe cea noua lipseste cablul de la senzorul de bracaj, cumva pe noile variante l-au ingropat in coloana?

Atasez si poze cu seriile acestora
Cea de pe masina:

Cea noua:

Multumesc anticipat pentru raspunsuri,
Alex

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
    • Zaragoza de Aragon
Re: Coloana directie Opel Corsa D Z12XEP
« Reply #1 on: March 13, 2019, 11:00:19 am »
Asta e un raspuns de-al meu din alt topic:

Coloanele de directie sunt cu sau fara reglaj (inaltime si adancime) si pentru Corsa cu sau fara ESP.
Le recunosti dupa varnisul de culoare galbena sau portocalie, adica izolatia firelor care ies din senzorul de pozitie si duc la mufa care e infipta in placa cu electronica a coloanei, langa celelalte doua mufe. Cele cu varnisul portocaliu sunt pentru Corsa cu ESP si au 7 sau 8 pini in acea mufa.
Mai nou, acel varnis cu fire a fost inlocuit cu un cablu panglica (banda FFC) care face legatura dintre senzor si electronica prin interior.
Deci nu mai e vizibil, ca sa-ti dai seama de care coloana este.
Singurul criteriu pentru a o alege este sa stii daca a fost sau e pentru Corsa cu sau fara ESP. Nu conteaza daca masina a fost pe benzina sau motorina.

E ciudat dar codul Opel sau GM nu-l gasesti pe coloana.
Codurile pentru coloana cu reglare adancime/inaltime si fara ESP le poti vedea in link-urile de mai jos.
https://opel.7zap.com/en/car/detail/95509242/
https://egarajul.ro/coloana-directie-trw/opel/corsa/2007/9037LJ9FQYUAUNTRUKOIR967
Mai poti cauta si tu dupa echivalente, pe alte site-uri.

Offline hahazliu

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: March 22, 2019, 04:12:23 pm »
Salut,

S-a potrivit coloana doar ca nu mai pica deloc volanul drept. Am incercat sa fac directia in 3 locuri - fara rezultat.

Daca fac geometria masinii cu volanul pe drept caseta de directie este fortata inspre stanga.

Am incercat toate variantele prin care sa pun volanul drept si nu se poate nici de sub airbag (caneluri diferite), nici din prima prindere a axului cardanic (prindere patrat), nici din cele doua prinderi din podea (prima prindere are caneluri diferite si a 2 a sant pentru surub - prindere caseta).

Exista posibilitatea sa recalibrez senzorul de bracaj cu axul cardanic scos iar ulterior sa pun inapoi axul cu volanul drept, recalibrat?

Pls help :(

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
    • Zaragoza de Aragon
« Reply #3 on: March 22, 2019, 10:36:44 pm »
Dupa ce s-a montat coloana, cu rotile drepte si volanul drept (fara sa umbli la ele, fara sa le misti), s-a facut calibrarea senzorului de directie? Asta se poate face cu Tech2 sau cu OP-COM.
Daca problema e din cauza senzorului dereglat/deranjat, si acesta e bun, se poate calibra. Daca nu e bun, se poate inlocui si apoi calibra dar asta nu se face "la ochi". In ambele cazuri coloana trebuie conectata la un aparat special. Problema e ca nu stiu sa faca cineva asta in Romania.