Author Topic: Nu trage!  (Read 81 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nedeaalex

• Newbie
  • *
Nu trage!
« on: December 02, 2019, 04:01:44 am »
Salut... problema este ca imi apare īn bord martorul cu cheie si nu mai trage.... Nu o pot accelera mai mult de 3000 si īn mers nu prind mai mult de 40 km... Am fost la mecanic si m a pus de am schimbat bobina....bujii...termostat...degeaba...Am pus pe testare 3 la nr... doar la 1 mi a dat p0170 amestec sărac...problema este ca masina face īn continuare asa... Nu mai am bani de īncercat diverse piese si nu stiu sigur de la ce este... sper sa ma puteti ajuta.... cu stima ...motor A12 XER 1.2 benzina

Offline zaahoo

• Hero Member
    • Ornament protectie bara
Re: Nu trage!
« Reply #1 on: December 02, 2019, 02:50:40 pm »
La ce mecanic ai fost? reprezentanta? service autorizat? nea nelu de la colt?

Problema de genul am avut si eu acelasi cod motor nu stiu daca trecea de 3000 de ture dar mai mult de 40-50 nu prindea. Problema a fost tablou de sigurante, intrase umezeala, baietii din service au curatat pe acolo cu spray ceva (cred spray de contacte electrice) si totul s-a rezolvat.

Totusi verifica sa nu fie debitmetrul de aer.

Din ce stiu codul p0170 are urmatoarea eroare -  debitmetru de aer sau sonda lambda

ps: completeaza si tu cu mai multe date despre masina ta, km, an fabricatie, model.
« Last Edit: December 02, 2019, 02:57:43 pm by zaahoo »
Opel Corsa S-D 1.2 85 CP, pilot automat, scut motor, computer bord, comenzi volan, aer conditionat, kit exterior OPC Line ,jante de 215/45 R17", faruri dayline, stopuri black cu neon si led.

Ornament protectie bara

Offline nedeaalex

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: December 04, 2019, 01:18:51 am »
Masina este corsa d 2010,1.2 A12XER,inteleg ca nu ati citit chiar tot... mecanicul este unul care a luc cea la porsche si la renault...
Am verificat cu alte piese si debimetru si nimic tot asa face... Nu asta un tipar... face atāt la rece cat si la cald... imi pare recomanda cineva un mecanic sau o firmă un ce pot rezolva sigur problema...

Offline zaahoo

• Hero Member
    • Ornament protectie bara
« Reply #3 on: December 04, 2019, 06:15:35 pm »
Mergi la reprezentanta, cel mai simplu :)
Opel Corsa S-D 1.2 85 CP, pilot automat, scut motor, computer bord, comenzi volan, aer conditionat, kit exterior OPC Line ,jante de 215/45 R17", faruri dayline, stopuri black cu neon si led.

Ornament protectie bara