Author Topic: Lista de probleme  (Read 50232 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AllinDanut

• Newbie
  • *
Re: Lista de probleme
« Reply #45 on: May 13, 2016, 06:02:57 pm »
Nimic de la centuri, n'am apucat sa ma uit la scaun dar eu zic ca e prins bine, oricum zgomotul pare mai din fata, undeva in bord, torpedou ...
Alte idei? :(

Offline AllinDanut

• Newbie
  • *
« Reply #47 on: May 15, 2016, 08:38:09 am »
Oare bataia sa aiba legatura cu presiunea din roti? Aveam 3 in dreapta fata, exact partea unde batea, am pus 2 si am facut un drum ~500km, nu a batut mai nimic :))

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
    • Zaragoza de Aragon
« Reply #48 on: May 15, 2016, 05:20:06 pm »
Normal ca si presiunea conteaza. Cu cat e mai mare, cu atat socurile de la denivelari sunt preluate mai mult de suspensie si articulatii.
Oricum, nu te gandi ca asa ai rezolvat problema. Ceva este uzat/slabit si mai devreme sau mai tarziu tot o sa inceapa sa bata.

Offline diordache

• Full Member
« Reply #49 on: May 16, 2016, 12:19:04 am »
Daca bataia ti-a disparut doar dupa ce ai sczut presinuea in roata, e destul de probabil sa fi avut o pietricica prinsa un profilul rotii, ai dezumflat-o pietricica e cazut si de aici lipsa zgomotului.
Presiunea marita e utila doar daca vrei musai sa ai consum scazut , altfel e destul de neplacuta/inutila: uzura pe centrul anvelopei, rigiditate la manevre/viraje, lungirea distantei de franare, si poate, in ultimul caz uzura suplimetara pe articulatii.
Ma mir ca nu te-a deranjat ca masina trage stanga, un 3 pe dreapta fata si probabil un 2 sau mai putin stanga, inseamana o masina "aplecata" spre stanga, iar la o anumita si viteza si greutate, "o cam ia la vale"..
Corsa D 1.2 Enjoy