Author Topic: Probleme iluminare consola centrala  (Read 24402 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dj-91-unu

• Hero Member
Re: Probleme iluminare consola centrala
« Reply #90 on: March 03, 2012, 11:54:36 pm »
sper ca ti le-a montat si ti-a dat si o sticla de jack
Corsa B X12SZ '96 verde ecologic

Offline Don

• Full Member
« Reply #91 on: March 04, 2012, 05:04:43 pm »
Lasa ca i-am inebunit in ultimile 6 luni numai pe la ei m-am dus cu diverse minore probleme in garantie, merita 1 mil la 5 vizite  ;D
Corsa 1.2 XER, 85CP, 111Years EDITION, proiectoare, scut motor,..and more fun.

Offline daniel1980

• Hero Member
« Reply #92 on: November 27, 2015, 09:02:51 pm »
Salut  dupa 7 ani de utilizare a sosit randul inlocuirii ambelor becuri t5 ai consolei centrale
Procedeul de inlocuire:
1.Se scoate cd30 mp3
2.Se trade prin miscari sus/jos de firele care sunt prise in mufa becurilor de iluminare pina acestea ies din locasul lor vezi poza (poza este demonstrativa, nu am umblat la alte elemente ale comenzii de climatizare).
3.montarea becului  in partea stanga spre volan :se baga folosind o mana prin gaura mufa diagnoza si o mana prin gaura de deasupra unitati
4.montarea becului in partea dreapta se face cu dibacie folosind o oglinda +lumina de ajutor.
5.Spor la treaba.
Silver Lighting, 1.3 CDTI, 75CP, Ecoflex. A.C. proiectoare, cd 30 mp3, 7 dif, pachet drumuri grele ,pilot automat,BC,difuzoare fata 16,5'' de pe Vectra C,jante Opel 16''

Offline vasilegl

• Newbie
  • *
« Reply #93 on: April 09, 2018, 06:37:44 pm »
Daniel 1980, explicatia este scurta, clara si cuprinzatoare, inteleg ca tragand de cabluri acestea ies impreuna cu soclul si cu becul. Ies greu? nu exista riscul de smulgere a cablurilor din mufa?
E vechi topicul dar, poate mai intra cineva cu explicatii…
Multumesc!

Offline zaahoo

• Hero Member
    • Dezmembrari auto
« Reply #94 on: April 11, 2018, 12:03:04 am »
Astept si eu informatii daca se poate, de curand s-a ars si la mine un bec. merci :D
Opel Corsa S-D 1.2 85 CP, pilot automat, scut motor, computer bord, comenzi volan, aer conditionat, kit exterior OPC Line ,jante de 215/45 R17", faruri dayline, stopuri black cu neon si led.

Dezmembrari auto

Offline Marius3113

• Jr. Member
  • **
« Reply #95 on: April 11, 2018, 07:30:30 am »
Nu  se  smulge  nici un  fir daca se  urmeaza pasii demontarii a  colegului,  in  plus  poti  sa  desfaci  cconsola e  prinsa in  2 surubuti  , si  sa  fii atent  la  cablurile  de  redirectionare  a  aerului  si  la  cel  de  reglare  a temperaturi  sunt  otelite  si  vin  fixate in brate  de plastic de la acele  butoane.
Opel Corsa D 1.3 cdti 75 cp,tip motor Z13dtj

Offline vasilegl

• Newbie
  • *
« Reply #96 on: April 12, 2018, 08:16:33 pm »
Multumesc Marius. La mine era ars cel din stanga si am incercat fara a mai demonta suruburile alea doua si a mers. E adevarat ca m-am chinuit ceva la montare ca nu voia sa se fixeze in soclu, noroc cu spatiul din zona mufei de diagnoza... Voi reveni cu detalii pentru becul din dreapta cand va fi cazul.

Offline zaahoo

• Hero Member
    • Dezmembrari auto
« Reply #97 on: April 12, 2018, 11:52:53 pm »
la fel si la mine, cel din stanga s-a ars se pare ca este problema generala :)
Opel Corsa S-D 1.2 85 CP, pilot automat, scut motor, computer bord, comenzi volan, aer conditionat, kit exterior OPC Line ,jante de 215/45 R17", faruri dayline, stopuri black cu neon si led.

Dezmembrari auto

Offline Marius3113

• Jr. Member
  • **
« Reply #98 on: April 13, 2018, 07:03:37 am »
La  fel  a  inceput  si  la  mine  cu  cel  din  stanga   si  l-am  lasat  pana  sa  ars  sii cel  din  dreapta, e  putin  chin  sa le  schimbi  dar cu  rabdare se  schimba.
Opel Corsa D 1.3 cdti 75 cp,tip motor Z13dtj