HomeHelpSearchLoginRegister

Welcome, Guest. Please login or register.
October 31, 2014, 04:41:28 pm

Login with username, password and session length
Search

News
Special pentru membrii forumului: sticker ClubCorsa. Detalii aici.

Stats
130933 Posts in 5710 Topics by 5476 Members
Latest Member: Ingrid
+  Club Corsa
|-+  DISCUTII GENERALE
| |-+  Financiar (Moderators: strutzzy, Mqwerty)
| | |-+  TAXA DE DRUM - ROVINIETA
0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 5 6 [7] 8 Go Down Print
Topic: TAXA DE DRUM - ROVINIETA  (Read 29264 times)
MariusP
Hero Member

Corsaru'

« Reply #90 on: November 27, 2009, 10:59:59 pm »

Am incredere in inventivitatea romanilor care vor gasi metode sa f**a sistemul lor "infailibil". Grin

Opel Corsa D, 1.4...   Und ich brauch Benziiiiiin! Cheesy
razvano7
Hero Member

DJ 77 Z R P

« Reply #91 on: January 21, 2010, 09:10:05 pm »

Cam devine certitudine de la 1 August  Angry
http://www.automarket.ro/stiri/rovinieta-electronica-intra-in-vigoare-de-la-1-august-si-costa-28-de-euro-27828.html

CORSA D, COSMO, 1.2, 3 usi
HUSKY
MIHAITZA
Hero Member

B 15 JMD

« Reply #92 on: January 21, 2010, 11:00:11 pm »

intrebare intrebatoare:aceasta noua rovinieta este obligatorie SI pt oras sau doar pt drumurile nationale cum este cea actuala?
intreb asa de curiozitate pentru ca stiu persoane care in timpul unui an nu ies cu masina din oras.

EX       
PUG 307 1.6HDI   B-158-JMD
MariusP
Hero Member

Corsaru'

« Reply #93 on: February 16, 2010, 12:14:20 pm »

In mod normal si logic nu ar trebui sa fie si pentru oras, insa nu m-as mira sa te amendeze si daca nu o ai in oras, pentru ca Statul Roman e cel mai mare hot care s-a inventat. Intr-o tara de hoti, organele de stat nu ar avea cum sa fie decat tot furacioase...

Opel Corsa D, 1.4...   Und ich brauch Benziiiiiin! Cheesy
TDR
Hero Member

« Reply #94 on: February 16, 2010, 09:54:51 pm »

Acea taxa de drum se aplica pentru DN-uri sau drumuri superioare acestora.
Daca DN-ul trece prin oras ar putea sa te amendeze (desi putin probabil).

Golf VI  TSI
Ex : Corsa D Z1.4XEP  Cosmo
ecstrim
Hero Member

capsunar

« Reply #95 on: February 17, 2010, 11:53:07 am »

Interesanta rovinieta asta electronica... doar daca sistemul informatic nu costa cat rovinietele la toate masinile pe 5 ani

Astra J 2.0 CDTI - Sport - White

Mama isi dojeneste fiul: - Aha, deci in Spania nu vrei, in Italia nu vrei, fotbal nu stii sa joci... bine ma, atunci dă la facultate... să ajungem rasul blocului!!!
ionutz05cti
Full Member

« Reply #96 on: February 18, 2010, 12:30:51 am »

Eu din iulie 2007 de cand am adus Gargaritza din Germanica, nu am platit rovinieta (atunci am luat pe o luna cand am ajus in tara); in plus... "domnu meletean" nu are dreptul sa te intrebe de cea rovinieta decat daca mai are un reprezentant ARR pe langa dumnealui... ii dai flit daca abuzeaza si ii spui ca-l astepti la tribunal... sau si mai frumos ii aduci la cunostinta faptul ca poti suna la 112 sa reclami un abuz...

Corsa C 1.2
Tzutzurik
Hero Member

« Reply #97 on: February 18, 2010, 06:29:43 am »

E vreun text de lege care spune asta?

De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele
andyboy84
Hero Member

« Reply #98 on: February 18, 2010, 11:49:49 am »

Smiley) nu are voie sa te controleze la rovinieta Smiley) chiar te rog sa'i spui ca nu are voie si mai vedem noi

corsa c 1.0 ; 58cp
strutzzy
Administrator
Hero Member

82.000km din 12.01.2008

« Reply #99 on: February 18, 2010, 11:59:50 am »

De la legiuire cetire, recte OG 15/2002:

Art. 8. - (1) Fapta de a circula fara a detine rovinieta valabila constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda.
(2) Cuantumul amenzilor contraventionale prevazute la alin. (1) este prevazut in anexa nr. 2.
(3) Sumele incasate in urma aplicarii amenzilor se fac venit la bugetul de stat in proportie de 75%, diferenta de 25% revenind, ca venituri extrabugetare, Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania - S.A. sau Ministerului Administratiei si Internelor, dupa caz.
(4) Contravenientul poate achita pe loc sau in termen de cel mult 48 de ore de la data incheierii procesului-verbal ori, dupa caz, de la data comunicarii acestuia, jumatate din minimul amenzii prevazute de prezentul act normativ, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal.
(5) Conducatorilor vehiculelor inmatriculate in alte state li se pot aplica amenzi contraventionale atat pe reteaua de drumuri nationale din Romania, cat si in punctele de control pentru trecerea frontierei de stat, la iesirea din Romania.
(6) O data cu aplicarea amenzii contraventionale, conducatorilor vehiculelor inmatriculate in Romania, care circula fara a avea rovinieta valabila, li se retine certificatul de inmatriculare a vehiculului pana la prezentarea dovezii de achitare a tarifului de utilizare.
(7) Prevederile alin. (6) se aplica in mod corespunzator si conducatorilor vehiculelor inmatriculate in alte state.

Art. 9. - Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor prevazute la art. 8 se fac de catre:
a) personalul imputernicit din cadrul Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania - S.A.;
b) personalul imputernicit de Ministerul Transporturilor, Constructiilor si Turismului, in numele Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania - S.A.;
c) politia rutiera, in situatia cand efectueaza controlul existentei rovinietei valabile, fara personalul mentionat la lit. a) si b);
d) personalul politiei de frontiera care isi desfasoara activitatea in punctele de control pentru trecerea frontierei de stat a Romaniei, impreuna cu personalul prevazut la lit. a).

TDR
Hero Member

« Reply #100 on: February 18, 2010, 03:37:17 pm »

Si in plus de asta din cate tin minte ii imputernicisera si pe astia de la politia rurala,ca m-a tras si pe mine unul de la Rurala la verificat rovinieta acu vreun an si stiu ca m-am interesat si se pare ca era indreptatit.

Golf VI  TSI
Ex : Corsa D Z1.4XEP  Cosmo
razvano7
Hero Member

DJ 77 Z R P

« Reply #101 on: March 14, 2010, 08:10:06 pm »

Doua intrebari:
- Cum Doamne iarta-ma dezlipesc vechia rovigneta fara sa "sparg" parbrizul? Am incercat si cu un feon industrial si tot raman urme!!!
- In cazul in care nu am rovigneta pe unde pot sa circul fara sa fiu sanctionat:
      1. Oriunde, dar nu pe DN-uri, autostrazi, drumuri europene.
      2. In localitatea de resedinta si in localitatile imediat invecinate
      3. In judetul de resedinta.
      4. In orice localitate din tara.

Am auzit tot felul de variante, inclusiv de la politisti si nu am gasit nimic clar definit.

Sunt multe inadvertente pe care momentan nu reusesc sa mi le explic. De exemplu: Sunt localitati (comune, sate) aflate pe un DN, deci drumul care traverseaza localitatea este tot DN, nu? Localitatea de resedinta se refera la masina sau la sofer?

CORSA D, COSMO, 1.2, 3 usi
HUSKY
Mqwerty
Moderator
Hero Member

Zaragoza de Aragon

« Reply #102 on: November 15, 2010, 10:26:54 pm »

"- Cum Doamne iarta-ma dezlipesc vechia rovigneta fara sa "sparg" parbrizul? Am incercat si cu un feon industrial si tot raman urme!!!"  Cheesy

Ai reusit pana la urma!
Si eu mi-am facut un car de draci, mai ales ca inainte de a o lipi, o dadusem pe blugi ca sa prinda scame si sa se dezlipeasca usor cand i-o veni vremea. Dar ce, a fost proasta!? A trebuit sa folosesc o lama de ras(aproape paralel cu parbrizul, nu am razuit) ca sa scap de ea, concomitent cu o carpa cu acetona.
Noroc cu noua rovinieta, ca nu mai lipesc alta iar.

nova
Sr. Member

« Reply #103 on: October 06, 2012, 12:03:26 pm »

Salut, azi am trecut pe langa o masina cu camera de filmare fixa si nu aveam rovinieta platita.
Am oprit la primul peco in 15min si am cumparat rovinieta.

SUNT SANSE SA SCAP ?  Grin

Opel Corsa 5usi COSMO, 1.3@90CP CDTI, ESP, AFL, Climatronic, Computer de bord, Jante 16", Blue Air, Constanta
strutzzy
Administrator
Hero Member

82.000km din 12.01.2008

« Reply #104 on: October 06, 2012, 03:42:11 pm »

Cam nu prea. Se inregistreaza ora si minutul, stiu asta de la un coleg patit.

Pages: 1 ... 5 6 [7] 8 Go Up Print 
« previous next »
Jump to: