Author Topic: Inlocuire becuri faruri  (Read 117463 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline yeti

• Hero Member
Inlocuire becuri faruri
« on: October 09, 2008, 11:39:05 pm »
In Aprilie, cam pe la 24.000km, mi s-a ars becul de la faza scurta pe stanga. L-am schimbat singur si va spun ca este "criminal". Cartea masinii nu ajuta la nimic. Daca citesti acolo pare foarte simplu, numai ca nu prea iti incape mana din cauza cutiei cu sigurante de linga baterie. Mentionez ca am diesel - posibil ca la benzina sa fie altfel. Mi-a luat pe putin o jumatate de ora rezolvarea problemei si am mai dereglat si pozitia oglinzii (batea in sus de ma flash-uiau toti pe sosea).
In Septembrie mi s-a ars din nou becul de pe stanga. Surpriza n-a fost prea mare pentru ca becul inlocuit a fost o chinezarie (am luat 2 becuri cu 4.5 euro). De data aceasta, cu experienta cumulata la prima schimbare, mi-a luat doar un sfert de ora.
Ar merita sa explic cum se face dar este dificil de pus in cuvinte. Poze nu pot face pentru ca nu exista vizibilitate pentru aparatul foto. Daca are cineva o experienta mai buna ca a mea si stie vreo metoda rapida si simpla il rog sa ne scrie.

Astazi s-a ars si becul de pe partea dreapta. Aici am dat de belea, pentru ca nu pot interveni la bec din cauza cutiei filtrului de aer. Stiu pe cineva care a platit 80 Ron la service pentru schimbarea becului pe dreapta. Dati-mi o idee ce sa fac. Ajutati-ma, va rog, sa salvez (macar o parte din) banii acestia.

Apropo, cand se arde un bec apare in bord scris INSP2
Opel Mokka Cosmo 1.4T benzina, 4x4, Velvet red, BFGoodrich g-Grip allseason2 (ex. Corsa D 1.3 CDTI)

Offline razvano7

• Hero Member
  • DJ 77 Z R P
Re: Inlocuire becuri faruri
« Reply #1 on: October 10, 2008, 08:46:10 am »
Am observat si eu ca este criminal sa schimbi un bec. Am vrut sa-mi pun bec cu leduri pe pozitii, dar am renuntat rapid :)

Apropo, cand se arde un bec apare in bord scris INSP2

Din cate stiu masina nu vine cu aceasta optiune activata. Parca MITA si-o activase in service.

Bafta
      CORSA D, COSMO, 1.2, 3 usi
HUSKY

Offline bigtweety

• Hero Member
« Reply #2 on: October 10, 2008, 08:58:02 am »
si mie mi s-a ars un bec pe faza lunga ... si mi-a luat ceva timp sa-l schimb....plus mici zgarieturi pe mana ca la un momendat iti pierzi orice rabdare. Asta e. Pozitia este foarte incomoda, cel putin la diesel.
I choose to choose life... 1.3 cdti 75 cp Lancelot - "the golden bitch"

Offline Netshark

• Sr. Member
  • BC-25-ALS
« Reply #3 on: October 10, 2008, 10:11:23 am »
Si la benzina e la fel. Eu am demontat capacul la filtrul de aer ca sa pot schimba becul pe dreapta. Sunt puse tare incomod
Posesor de Corsa, 1.2l,80 CP liliac metalizat, Enjoy+optionale, cotiera si bineinteles stickerit..:)

Offline traffic

• Full Member
« Reply #4 on: October 10, 2008, 08:32:38 pm »
salutare din fericire nu am schimbat nici un bec de far pana acum,stiu ca pozitia e dificila dar atentie la desfacerea filtrului de aer.am citit in tis 2ooo si acolo scrie ca acel capac tine decat la vreo 15 deschideri .in carte scrie sa indepartezi acel tub prin care se aspira aer.
enjoy ,ac,mp3,parbriz termoreflexiv,scut.proiectoare

Offline chucki21

• Hero Member
« Reply #5 on: October 10, 2008, 09:17:36 pm »
Am ver. Enjoy si ma intereseaza daca am leduri la butoanele de reglare a oglinzilor, am uitat si in seara asta am descoperit ca e putin intuneric acolo :).In caz ca am cum pot rezolva singur problema, inlocuire sigurante si unde sunt sau inlocuire leduri si cum as putea face.
In caz ca acolo nu sunt leduri...dece nu sunt?:) (retoric)
UltraBlue CDTI 75CP Enjoy

Offline mario-opel

• Full Member
« Reply #6 on: October 10, 2008, 09:58:33 pm »
n-are lumina la reglat oglinzi
opel corsa 1.2 enjoy 3 usi ,esp,8airbag.

Offline yeti

• Hero Member
« Reply #7 on: October 11, 2008, 08:51:34 am »
Am reusit sa schimb becul faza scurta pe dreapta doar dupa ce am scos filtrul de aer.
Quote from: traffic
.in carte scrie sa indepartezi acel tub prin care se aspira aer.
Daca scoti doar tubul e "caca-maca", tot nu ai loc sa bagi mana. La fel si pentru becul pe dreapta, scrie sa scoti tubul de umplere de la rezervorul de lichid parbriz. N-ajuta la nimic pentru ca bateria si cutia de sigurante sunt cele ce te impiedica. E ok sa indepartezi elementele respective daca vrei sa ai acces la becurile faza lunga.
Quote from: traffic
dar atentie la desfacerea filtrului de aer.am citit in tis 2ooo si acolo scrie ca acel capac tine decat la vreo 15 deschideri
Nu pare asa fragil capacul.
Daca va este teama sa nu-i consumati din "vieti" (ca'n jocurile video :) ), sa stiti ca se poate scoate cutia filtrului cu totul, fara a-i desface capacul, astfel:
- scoti capacul de plastic ("caciula") de pe motor, ca sa-ti faci loc de lucru
- demontezi tubul de aspiratie - se slabeste colier de la capatul din dreapta, se slabeste colier de la capac filtru, se demonteaza surub de sustinere pe grila, se scoate cupla electrica de la debitmetru si se scoate tubul din cele doua coliere mai sus mentionate.
- scoti cutia filtrului - este prinsa la fel ca si caciula motorului, cu elemente de cauciuc, unul dedesubt in partea dreapta si doua in lateral stanga spre aripa - intai tragi de cutie in sus din partea dreapta; dupa ce cedeaza prinderea, tragi in lateral spre dreapta si ar trebui sa ramai "aproape" cu cutia in mana; spun aprope pentru ca o mai tine un furtun subtire pe dededubt - se scoate si acesta din stut prin simpla tragere.
Opel Mokka Cosmo 1.4T benzina, 4x4, Velvet red, BFGoodrich g-Grip allseason2 (ex. Corsa D 1.3 CDTI)

Offline anemofis4

• Hero Member
  • IF 85 DAV,62.000 km pana acum
« Reply #8 on: October 11, 2008, 08:29:15 pm »
e un pic off-topic dar nu vrea sa mai deschid un nou topic.
asadar problema mea: azi am umblat la farul de pe stanga la pozitie pt ca se dereglase putin si cand se aprindea cand se stingea (probabil de drumurile noastre cele bune a iesit putin din soclu). partea simpatica e ca dupa nu mai imi merge faza lunga. acum eu nu imi amintesc sa fi scos vreun fir ceva (am ce fir sa scot?) si daca as fi scos vreun fir de ce nu se aprinde cel de pe dreapta? ??? m-a cam enervat chestia asta, o fi de la sigurante? care este siguranta pt faza lunga? a mai patit cineva acest lucru?
ma oftic pt ca maine plec pana la munte si as fi avut nevoie de faza lunga

Offline daniel1980

• Hero Member
« Reply #9 on: October 15, 2008, 09:28:38 am »
Cine a schimbat becul de la butoanele deschidere geamuri sa ne explice si noua eventual cu poze
Silver Lighting, 1.3 CDTI, 75CP, Ecoflex. A.C. proiectoare, cd 30 mp3, 7 dif, pachet drumuri grele ,pilot automat,BC,difuzoare fata 16,5'' de pe Vectra C,jante Opel 16''

Offline yeti

• Hero Member

Offline chucki21

• Hero Member
« Reply #11 on: October 15, 2008, 10:41:35 am »
Sistemul de lumini de la Corsa, prezentat pe site, este o imbarligatura de posturi.
e posibil sa se faca un grup ce sa contina tot ce inseamna lumini Corsa?becuri numar corsa, becuri bord corsa, beuri ceasuri corsa, becuri roti corsa si tot asa...deja daca ma pun sa caut..intr-o parte gasesc ceva in alta parte altceva...putina ordine doar nu e bar de negrii
UltraBlue CDTI 75CP Enjoy

Offline ibm_ioman

• Full Member
« Reply #12 on: October 15, 2008, 12:38:22 pm »
Mai asta vara mi s-a ars si mie becul de pozitie de pe stanga. am sunat la service, si m-au sfatuit ca decat sa fac un drum pana acolo, mai bine incerc sa il schimb singur. Explicatia? Cam puerila, dar daca e adevarat, nu stiu ce sa mai zic: imi zice nenea la telefon ca ei nu au vreo metoda speciala de schimbat becurile, ci au un baiat mai aschie, cu mana lunga si subtire, dar era in concediu, asa ca nu avea cine sa faca operatia.
bineinteles, nu vorbesc de un service de cartier, ci service-ul dealer-ului de unde am luat masina.
Noroc ca am gasit si eu, la randul meu, pe cineva cu mana subtire care se pricepea sa schimbe un bec.
(cu siguranta nu singura...) Corsa D cu cotiera

Offline Bustedd

• Newbie
  • *
« Reply #13 on: November 24, 2008, 09:39:23 pm »
Mie cand mi s-a ars becul de pe faza scurta ca un "destept" m-am dus in service si dupa ce ca mi-au tinut masina cateva ore bune...am mai si platit aprox 100 RON.
Bebelusha a sosit!....Corsa Enjoy 1.3 CDTI 75 cp + inca ceva dotari...mica, rea si insetata!!!

Offline SMS

• Hero Member
  • Bucuresti
« Reply #14 on: November 24, 2008, 09:51:12 pm »
schimb eu becuri. 10 ron. :)
SMS