Author Topic: Inlocuire becuri faruri  (Read 117462 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline yeti

• Hero Member
Re: Inlocuire becuri faruri
« Reply #30 on: October 19, 2009, 08:19:17 pm »
Eu am schimbat de trei ori becul pe partea stanga si pusul capacului la loc mi-a luat poate mai mult timp decat demontarea si motarea becului. Ca sa rezolv problema mai usor, la ultima schimbare de bec am umblat putin la "anatomia" capacului.  Am tesit "umerii" de la "limba" capacului ca sa intre mai usor sub "urechea" aflata pe carcasa farului.
Nota: in poze este un capac cu umerii neprelucrati.
Opel Mokka Cosmo 1.4T benzina, 4x4, Velvet red, BFGoodrich g-Grip allseason2 (ex. Corsa D 1.3 CDTI)

Offline bigtweety

• Hero Member
« Reply #31 on: October 19, 2009, 11:00:19 pm »
Multumesc frumos de explicatie. SPer sa ii dau de cap
I choose to choose life... 1.3 cdti 75 cp Lancelot - "the golden bitch"

Offline KRV

• Hero Member
« Reply #32 on: October 19, 2009, 11:21:48 pm »
daca tesesti acei umeri o sa scada rezistenta limbii. e posibil sa ai norocul sa nu mai etanseze bine capacul si sa ti se abureasca farurile.da asa e te chinui mult pana il pui la loc capacul. asta e proiectare proasta.
1.3cdti 16v 75cp mt5, enjoy 5 usi, silver lighting, model ecoflex, mp3, proiectoare, oglinzi incalzite, scut motor,AC

Offline anemofis4

• Hero Member
  • IF 85 DAV,62.000 km pana acum
« Reply #33 on: October 20, 2009, 07:19:23 am »
stie careva un service bun, unde pot ajusta farurile, vreau sa bata mai departe si sa nu deranjeze pe nimeni. sunt ridicate la maxim si se opresc pe la 15 m in fata, abia daca vad ceva. este destul de deranjant.

Offline Renu'

• Hero Member
  • 1.3 DIESEL 90HP 5 usi ENJOY
« Reply #34 on: October 20, 2009, 12:00:30 pm »
du-te in parcare subterana la mall de ex(parcare plata orizontala),parcheaza masina cu fatza inspre zid,desfa capota si vezi ca sunt niste "gauri" galbene hexagonale,in spatele farurilor,de unde modifici pozitia farului.Cu cheie de tip imbus functioneaza,sau cu o surubelnitza mai lata.
Pui pe pozitia cea mai de sus si il setezi sa bata la mai jos de orizontal.Cel mai bine functioneaza daca noaptea,pe drum drept,pui vreun prieten sa stea in fatza ta in masina lui,si sa iti zica ce si cum se vede.
Asta daca nu vrei sa dai bani,sincer NU MERITA ;)
Numai bine !
Opel Corsa D Z13DTH,Enjoy + Xenon 35W 6000K + leduri pozitie + leduri numar + becuri cromate semnalizare fata +stalpi negrii + Jante 16 + folie Llumar + chiptuning 350 cai           Just kiddin' !

Offline anemofis4

• Hero Member
« Reply #35 on: October 21, 2009, 10:19:48 am »
multumesc, nu stiam. vad ca sunt doua lacase, banuiesc ca fiecare modifica faza scurta si faza lunga. daca am observat eu bine, inclin doar oglinda becului si nu tot farul, deci nu am nici o treaba cu motorasul de la far. este asa sau nu?

Offline KRV

• Hero Member
« Reply #36 on: October 21, 2009, 10:46:46 am »
nu fiecare modifica un parametru. unul ridica si lasa oglinzile farului si altul le regleaza pe stanga dreapta. deci farul are reglaj si pe verticala si pe orizontala.
inca un lucru vezi sa nu le ridici prea mult ca apoi o sa te intrebi de ce primesti flashuri pe drum. in special la cel din dreapta trebuie sa umblii sa il mai ridici nitel. celalalt e mai periculos ca ala orbeste daca ridici mai sus sau il muti sa bata mai spre dreapta sau stanga.
lumina este focalizata ca un vad de apa de far. deci locul unde este cel mai jos punct nimereste exact pe locatia soferului care vine din contrasens sa nu il orbeasca. o parte iti lumineaza partea stanga a drumului, mai slab si partea cealalta mai puternic in fata ta. sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.
reglazele nu au legatura cu motorasul farului
1.3cdti 16v 75cp mt5, enjoy 5 usi, silver lighting, model ecoflex, mp3, proiectoare, oglinzi incalzite, scut motor,AC

Offline anemofis4

• Hero Member
« Reply #37 on: October 21, 2009, 11:28:43 am »
ok pricepui acum. ideea este ca am pus xenon pe far, de 35W. problema este ca lumina se opreste foarte in fata mea, din ce am masurat eu, undeva pe la 15 m, cu farurile ridicate la maxim. si practic esti cam orb, neavand suficient timp sa eviti ceva. bine, in zona unde lumineaza este zi, dar in rest...

dau o bere daca ma ajuta careva sa le reglez bine ;)

Offline yeti

• Hero Member
« Reply #38 on: October 21, 2009, 09:05:57 pm »
nu fiecare modifica un parametru. unul ridica si lasa oglinzile farului si altul le regleaza pe stanga dreapta. deci farul are reglaj si pe verticala si pe orizontala.

Va spun ca am avut un far demontat pe care l-am studiat. Nu exista reglaj pe orizontala. "Suruburile" respective regleaza unul inaltimea la faza scurta si celalalt inaltimea la faza lunga.
Opel Mokka Cosmo 1.4T benzina, 4x4, Velvet red, BFGoodrich g-Grip allseason2 (ex. Corsa D 1.3 CDTI)

Offline mihaim80

• Newbie
  • *
« Reply #39 on: November 12, 2009, 02:18:30 pm »
Acum m-am intors de la masina unde am schimbat becurile de faza scurta cu Philips Xtreamepower. Procedeul este urmatorul: pt cel de pe partea dreapta (partea soferului) se scoate capacul cutiei de sigurante, se dibuieste dupa o chestie mica si patratoasa situata cam in centrul gaurii si se misca stanga-dreapta pana iese. Montatul la loc este floare la ureche. Pe partea stanga in schimb se complica lucrurile din cauza filtrului de aer. Eu am demontat capacul filtrului si am avut in total un spatiu de 2-2.5 cm prin care am reusit sa imi strecor 2 deste si sa misc de chestia patrata pana a iesit din soclu. La fel, chin la introducerea inapoi. Overall mi-a luat cam 30 min si sunt la prima operatiune de acest fel. Acum abia astept sa se intunece sa vad diferenta cu noile becuri.
Corsa D, 1.4, 90CP, Enjoy, cu o carca de optionale

Offline SMS

• Hero Member
  • Bucuresti
« Reply #40 on: November 12, 2009, 03:16:37 pm »
stanga = sofer
dreapta = pasager

raportarea se face la directia de mers inainte a masinii. :)
SMS

Offline MIHAITZA

• Hero Member
  • B 15 JMD
« Reply #41 on: November 13, 2009, 11:26:50 pm »
am schimbat si eu marti faza scurta pe stanga.nu am dat decat capacul de la cutia cu sigurante jos.in 5 min am schimbat becul dupa care am mai stat o ora sa pun capacul acela de plastic pt ca din cauza spatiului stramt nu nimeream sa il pun pe pozitie(am vrut sa scot bateria:dupa ce am scos bornele am tras de ea si degeaba,nu iesea  ;D)
am vrut sa schimb si pe partea dreapta ca sa nu fie diferenta de lumini intre ele.am demontat capacul filtrului de aer si am observat ca e la fel de mult loc de manevrat ca si cum ar fii pus.am tras de cutia filtrului de aer sa vad pe unde e prinsa dar degeaba nu mi-am dat seama cum e si am lasat-o balta.problema nu mi-e de bec,ca sigur reusesc sa il pun,ci de capacul ala nenorocit.
am avut noroc ca culoarea la noul bec e identica cu cel original.
cand am coborat mai pe seara sa vad cum se vede,am aprins faza scurta si surpriza:acum era arsa tot pe partea stanga pozitia.zic nu are cum pt ca dupa ce le-am pus functiona.in bord nu imi arata  ca e vreun bec ars,asa ca m-am gandit ca s-a ars vreo siguranta s-au am scos-o cu cotul cand am umblat sa schimb faza scurta.caut in manual,nimic,nici o vorba de siguranta la pozitii.apoi imi aduc aminte de un nene pe care l-am vazut la benzinarie cum dadea palme la far sa se aprinda nu-stiu-ce lumina.zic hai sa incerc si eu.dau o palma la far si surpriza:se aprinde pozitia.
si cam asta a fost aventura mea cu schimbatul becurilor
EX       
PUG 307 1.6HDI   B-158-JMD

Offline SMS

• Hero Member
  • Bucuresti
« Reply #42 on: November 13, 2009, 11:36:20 pm »
pt filtru:

-scoti colierul
-scoti furtunul din capacul filtrului (ala tinut de colier)
-scoti suruburile
-scoti capacul
-scoti filtrul
-scoti cutia filtrului (prinsa in laterala)
-scoti capac bec
-schimbi bec
-si o iei in sus cu lista (in ordine inversa adica) :D

ETA: juma' de ora
SMS

Offline MIHAITZA

• Hero Member
  • B 15 JMD
« Reply #43 on: November 14, 2009, 01:03:22 am »
eu m-am oprit la cutia filtrului.nu am gasit in lateral unde e prinsa
EX       
PUG 307 1.6HDI   B-158-JMD

Offline SMS

• Hero Member
  • Bucuresti
« Reply #44 on: November 14, 2009, 08:12:06 am »
intr-un clips de cauciuc. o ridici din dreapta si tragi spre motor de ea si iese.
SMS