Author Topic: Portbagaj exterior  (Read 61750 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
  • 111.000km din 12.01.2008
    • ---=== Fifi ===---
Re: Portbagaj exterior
« Reply #75 on: June 20, 2012, 03:54:12 pm »
Cu placere. Asa merg si eu pe autostrada, 110km/h pe GPS. Mai mult doar la vreo depasire, dupa aia revin, pentru siguranta dar si pentru consum. Oricum, cutia face banii lejer, eu sunt foarte multumit de ea.

Offline norisor

• Hero Member
  • 140.000km din 01.11.2008.
« Reply #76 on: June 20, 2012, 04:04:01 pm »
Si eu sunt incantat de achizitie. De cand a mai aparut inca un membru in familie, era prea mic portbagajul masinii. La mine intra destul de lejer un patut pliabil, o geanta de voiaj mare si inca vreo 2-3 genti mai mici... In portbagajul masinii, doar caruciorul ocupa aproape jumatate...
Corsa D 1,2 80CP-Cosmo; culoare metro; clima; pachet drumuri grele; pachet iarna; airbag-uri 5*; computer bord-GID; pilot automat; jenti de 16 aliaj in 7 spite; proiectoare ceata; CD 30 MP3 etc.
Thule Motion 200+Thule Wingbars, folie Lumar(65%)pe spate, duze parbriz Insignia.

Offline Julian28

• Hero Member
« Reply #78 on: June 20, 2012, 09:25:54 pm »
O clipa, cand am vazut portbagajul pe masina ta ma intrebam cine mi-a facut poze la masina. :D Fain tare portbagajul! Sa-l porti sanatos in "spate"!

Cu consumul stai o idee mai bine ca mine. Eu unul il folosesc numai cand ma plimb cu cel mic, si tot asa, bag salteaua, patul pliabil si o geanta.

De cand am portbagajul exterior o singura data l-am folosit la capacitate maxima, atunci avand portbagajul masinii plin pana in plafon + 3 adulti si un copil in masina si cu clima pe 21 de grade, in atare conditii nu am reusit sa trec de 120 km/h.

Sunt curios cum se comporta o Corsa benzina incarcata, cu portbagajul exterior pe drum de munte stiut fiind faptul ca nu avem un cuplu mare.

Offline norisor

• Hero Member
« Reply #79 on: June 25, 2012, 02:39:29 pm »
Merci frumos  :).
La mine o sa stea pe masina cam tot timpul, exceptie doar cand o sa las fetele la tara pentru mai multe zile, deoarece atunci o sa am unde sa-l depozitez. Referitor la consum ca stau mai bine, ar putea fi din cauza formei aerodinamice a cutiei si a barilor wingbar. Cel putin asa se lauda cei de la Thule ca ar fi mai tari decat ceilalti. Mai ales ca motorul meu este 1.2 fata de 1.4 al tau.
La ultima intrebare ramane de vazut. Cand o sa am mai multe detalii o sa revin cu informatii proaspete. Oricum ma gandesc ca nu va fi foarte mare diferenta, deoarece viteza de deplasare e destul de mica, iar frecarea cu aerul ar trebui sa fie la fel - exceptie in cazul in care din fata bate vantul foarte tare, sau pe viraje referitor la stabilitatea masinii....
Corsa D 1,2 80CP-Cosmo; culoare metro; clima; pachet drumuri grele; pachet iarna; airbag-uri 5*; computer bord-GID; pilot automat; jenti de 16 aliaj in 7 spite; proiectoare ceata; CD 30 MP3 etc.
Thule Motion 200+Thule Wingbars, folie Lumar(65%)pe spate, duze parbriz Insignia.

Offline Julian28

• Hero Member
« Reply #80 on: June 27, 2012, 06:39:42 pm »
2 poze cu al meu Thule 80 pe masina, la umbra si la soare.   8)

Offline bratino28

• Full Member
« Reply #81 on: September 28, 2012, 09:35:41 am »
daca intereseaza pe cineva il vand pe al meu cu 500 de ron  portbagaj+bare  .pt poze pm
corsa 2001 z14xe 
prostul moare dupa sefie  si baba de frumusete !
lauda-ma gura ca ti-oi da friptura !!!
Albert Einstein: Două lucruri sunt infinite: universul şi prostia omenească, şi Óncă nu sunt sigur de primul.

Offline bratino28

• Full Member
« Reply #82 on: January 06, 2013, 12:52:19 pm »
O clipa, cand am vazut portbagajul pe masina ta ma intrebam cine mi-a facut poze la masina. :D Fain tare portbagajul! Sa-l porti sanatos in "spate"!

Cu consumul stai o idee mai bine ca mine. Eu unul il folosesc numai cand ma plimb cu cel mic, si tot asa, bag salteaua, patul pliabil si o geanta.

De cand am portbagajul exterior o singura data l-am folosit la capacitate maxima, atunci avand portbagajul masinii plin pana in plafon + 3 adulti si un copil in masina si cu clima pe 21 de grade, in atare conditii nu am reusit sa trec de 120 km/h.

Sunt curios cum se comporta o Corsa benzina incarcata, cu portbagajul exterior pe drum de munte stiut fiind faptul ca nu avem un cuplu mare.
eu sotia doi copii masina incarcata full, portbagajul exterior  deasemeni ,nu am avut  nici o problema sa ating 140 de km /h  si mai mergea fara nici un dubiu dar am zis ca e destul atat . ca stabilitate se simte cand trece vre un tir pe contrasens si in plus un vajait mai pronuntat  dupa 110 120 la ora .in rest nici un disconfort !
corsa 2001 z14xe 
prostul moare dupa sefie  si baba de frumusete !
lauda-ma gura ca ti-oi da friptura !!!
Albert Einstein: Două lucruri sunt infinite: universul şi prostia omenească, şi Óncă nu sunt sigur de primul.

Offline MariusP

• Hero Member
  • Corsaru'
Barele transversale de la Corsa B merg la Corsa D?
« Reply #83 on: January 27, 2013, 03:21:03 pm »
Stie cineva daca barele transversale de la Corsa B merg la Corsa D? Ma refer la sistemul de prindere. Am gasit niste bare transversale SH si mi s-a spus ca-s de Corsa B. Sunt la un pret mult mai OK decat unele noi. Dar nu stiu daca potrivesc...

Doresc sa cumpar si nu vreau sa le iau noi.

Multumesc!
VW Golf VII, 1.6 TDI

Offline dj-91-unu

• Hero Member
Re: Barele transversale de la Corsa B merg la Corsa D?
« Reply #84 on: February 02, 2013, 08:09:56 am »
daca s-ar potrivi cele de corsa b atunci se potrivesc si cele de dacia 1300,1310, tipurile vechi. ideea este ca tabla prinsa pe masina sa aibe forma de L intors. poti incerca la un magazin de piese auto, sa vezi daca se potriveste.
Corsa B X12SZ '96 verde ecologic

Offline minos

• Full Member
  • GL 79 PIN
    • blogu' lu' minos
« Reply #85 on: May 11, 2013, 07:49:00 am »
Ma lamureste cineva daca barele si cutiile de la producatori diferiti sunt compatibile? pot folosi bare Thule cu cutii Junior, Farad, etc, si invers?
Si care ar fi lungimea maxima a cutiei care poate sta decent pe o Corsa D? Ma gandesc ca daca iau o cutie mai lunga la acelasi volum obtin o aerodinamicitate mai buna.   
"Corsica" D, 1.2, N'Joy, 5 usi, silver lightning...

Offline Julian28

• Hero Member
« Reply #86 on: May 12, 2013, 11:55:51 pm »
Cu siguranta poti face ce mix de bare/portbagaj vrei (vei primi recomandari de la vanzator pentru optim/pret/calitate). Corsa e o masina scurta nu prea ai cum sa-ti iei o cutie mai lunga, iar referitor la aerodinamicitate nu cred ca poti obtine una foarte buna. Eu am bare Hakr/Cehia (insa nu-ti recomand - pentru 30 de eur in plus iti poti lua Thule) si portbagaj Thule Ocean 80; cutia e foarte decenta si mi-a fost recomandata in dauna unora mai ieftine. Portbagajul e perfect pentru o saltea 1.20 m lungime, un pat de bebe strans si inca o geanta sau un carut. Daca o sa cari ceva in mod constant le pui in portbagaj si le faci proba la magazinul de unde vrei sa achizitionezi portbagajul. Bafta!

Offline norisor

• Hero Member
« Reply #87 on: May 13, 2013, 03:33:01 pm »
Si care ar fi lungimea maxima a cutiei care poate sta decent pe o Corsa D? Ma gandesc ca daca iau o cutie mai lunga la acelasi volum obtin o aerodinamicitate mai buna.   

Pe site-ul oficial Thule, la Corsa D s-ar potrivi mai multe modele, iar ca si lungime maxima cred ca ar fi 235 cm. Eu am Motion 200 si are cam 175 cm si iti zic ca apa de pe cutie pica cam prin dreptul oglinzii de pe parbriz. Cutia are cam 450 l si sunt incantat de ea. E posibil sa gasesti cutie mai lunga, dar mai ingusta sau mai putin inalta, iar volumul sa fie unul mai mic decat la Motion 200 de ex. Depinde ce iti doresti de la cutie - volum sau aerodinamicitate. Portbagajul masinii ar fi cam de 280-300 l.
PS: vezi poze cu dimensiunile cutiei pe masina mea prin posturile anterioare....

Offline minos

• Full Member
  • GL 79 PIN
    • blogu' lu' minos
« Reply #88 on: June 28, 2013, 06:56:23 pm »
Poze cu noul Thule Pacific 100 pe niste bare Thule otel. Sincer, nu m-a incantat estetica sistemului de prindere si nici cel al cutiei de bare; mi-a dat impresia de rudimentar. Dar e foarte practic.
"Corsica" D, 1.2, N'Joy, 5 usi, silver lightning...

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
  • 111.000km din 12.01.2008
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #89 on: June 28, 2013, 08:59:18 pm »
Rudimentar comparativ cu ce alta marca? Te intreb pt ca Thule e marca premium in acest domeniu.