Author Topic: Buson verificare nivel ulei cutie viteza  (Read 33167 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline yeti

• Hero Member
Re: Buson verificare nivel ulei cutie viteza
« Reply #15 on: May 23, 2013, 02:41:43 pm »
Nu
Opel Mokka Cosmo 1.4T benzina, 4x4, Velvet red, BFGoodrich g-Grip allseason2 (ex. Corsa D 1.3 CDTI)

Offline norisor

• Hero Member
  • 138.000km din 01.11.2008.
« Reply #16 on: May 23, 2013, 03:08:18 pm »
Din cate stiu nu se schimba. Se verifica nivelul si se completeaza.
Corsa D 1,2 80CP-Cosmo; culoare metro; clima; pachet drumuri grele; pachet iarna; airbag-uri 5*; computer bord-GID; pilot automat; jenti de 16 aliaj in 7 spite; proiectoare ceata; CD 30 MP3 etc.
Thule Motion 200+Thule Wingbars, folie Lumar(65%)pe spate, duze parbriz Insignia.

Offline b90ndy

• Newbie
  • *
« Reply #17 on: June 27, 2013, 12:53:31 am »
......ba da.....uleiul din cutie se schimba.....toate uleiurile se schimba..nu va mai luati dupa toti prostii de mecanici....orice ulei isi pierde din proprietati....numai plecati urechea la ce spun toti ratati....o faceti pe barba voastra....uleiul din cutie se recomanda sa fie schimbat odata la 80000.....atentie.....se pune doar ulei marca GM...e culoare rosie...nu puneti ulei compatibil gen febi si alte prostii ....ca o sa distrugeti cutia si pe urma va plangeti singuri de mila..

Offline norisor

• Hero Member
« Reply #18 on: June 27, 2013, 12:10:34 pm »
Daca imi aduc bine aminte, pe caietul de service scrie "lifetime" la uleiul din cutia de viteza... Eu n-am retinut nimic de 80.000, dar o sa verific zilele astea. Daca ai un scan dupa caietul de service, posteaza te rog o poza.

Pe de alta parte nu cred ca i-ar dauna cutiei de viteza o improspatare a uleiului...
Corsa D 1,2 80CP-Cosmo; culoare metro; clima; pachet drumuri grele; pachet iarna; airbag-uri 5*; computer bord-GID; pilot automat; jenti de 16 aliaj in 7 spite; proiectoare ceata; CD 30 MP3 etc.
Thule Motion 200+Thule Wingbars, folie Lumar(65%)pe spate, duze parbriz Insignia.

Offline johanes

• Sr. Member
« Reply #19 on: June 07, 2014, 03:09:43 pm »
Azi am facut revizia la 73800 km si mi-au atras atentia mecanicii ca musteste uleiul pe la semeringul planetarei. E grava treaba ? A mai avut cineva probleme ?
1.3 CDTI 75CP 5 USI; Magma Red; Enjoy; CB+pilot automat; CD30; AC; oglinzi incalzite; scut motor; proiect. ceata; GPS: ASUS R700

Offline johanes

• Sr. Member
« Reply #21 on: June 07, 2014, 05:34:21 pm »
Din pacate nu ... :( Dar pot descrie: din partea dreapta a cutiei de viteze iese un ax. La acea iesire axul este putin manjit cu ulei.
1.3 CDTI 75CP 5 USI; Magma Red; Enjoy; CB+pilot automat; CD30; AC; oglinzi incalzite; scut motor; proiect. ceata; GPS: ASUS R700

Offline AOG

• Newbie
  • *
« Reply #23 on: November 11, 2015, 05:36:19 pm »
Citesc si ma minunez.....Uleiul din cutie se poate goli demontand una din planetare....si curge intr-o veselie.
E greu de scos tot , dar daca se da cutia jos se poate si goli complet.Acum sa  aveti noroc sa va tina cat de mult, dar la un moment dat va trebui sa schimbati kit-ul de ambreiaj, si atunci vrei nu vrei ca sa scoti cutia trebuie sa ii scoti planetarele.
Acum nu stiu exact cum e la Corsa dar existau planetare care se puteau desface fara a goli cutia de viteze....La golf 2 parca imi aduc aminte de asa ceva.
Insa cand scoti cutia poti ruga sa iti schimbe si uleiul de cutie.Lifetime= aproximativ 200 000km, dupa aia neamtu da masina la fier vechi.
Exista si aditivi de ulei de cutie, cum exista si multe feluri de ulei de cutie....Acum unii se pricep sa aleaga ceva mai bun altii nu si aceia care nu se pricep pot alege uleiul GM original.Uleiul la cutie se umple si el cu pilitura de fier...mai ales cand nu intra bine in viteza si face ca cioara CRRRR CRRR.
Masinile vechi aveau buson de golire al cutiei de viteze si pe buson era un magnet puternic care colecta pilitura de fier pe care altfel uleiul o tot recircula prin cutie....
Alte vremuri.....

Offline norisor

• Hero Member
« Reply #24 on: November 12, 2015, 11:08:44 pm »
Pe la 77.000(dec.2014) am schimbat la reprezentanta uleiul din cutia de viteza si parea curat. Nu am sesizat pilitura prin el, dar e adevarat ca nici cutia de viteza nu am carait-o decat cu cateva exceptii(cel mult 10 ori) cand am bagat-o in marsarier in graba. Chiar daca zic ei ca e Lifetime, cu siguranta nu mai are aceleasi proprietati de lubrifiere dupa un timp, asa ca nu strica sa fie schimbat mai devreme - sa zicem 100.000 km.
Uleiul GM a costat vreo 90 lei, garnitura cutie viteza vreo 33 lei si manopera 100 lei(o ora conform factura). Practic a desfacut capacul inferior de la cutie dupa ce s-a scurs uleiul si se puteau vedea pinioanele.

Offline Mavro

• Full Member
« Reply #25 on: March 31, 2017, 12:46:23 am »
Astazi am schimbat uleiul in cutie ,intra 2,4 litri de ulei si cutia mea are busoane de golire si umplere.Nu cred ce spune opel romania ca nu se schimba uleiul asa ca l-am schimbat.Am uitat sa fac poze dat cutia pe care o am eu cea cu 6 rapoarte asa este cu busoane.
Corsa 1.3 CDTI 90CP  4,60 l/100km