Author Topic: Ce presiune aveti in pneuri  (Read 21601 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
Re: Ce presiune aveti in pneuri
« Reply #60 on: November 14, 2017, 08:08:06 pm »
Sa vedeti ce-am patit azi, cumva legat de subiectul topicului. N-am mai auzit de problema asta pana acum.
Am schimbat capetele de bara si, normal, a trebuit facuta geometria.
Pentru asta, mai intai s-a verificat presiunea, ca sa fie egala pe fiecare punte.
La roata stanga spate, cand a vrut sa desurubeze capacelul de plastic al valvei, din cauza ca a fost strans prea tare a iesit cu tot cu "miezul" metalic. Mecanicul incerca sa-l desurubeze dar se invartea cu totul si pierdea presiune maxim, asa ca l-a scos.
Mi-a dat roata jos, a dejantat anvelopa doar pe o parte si doar in zona valvei, a taiat capatul din interior si a montat alta valva noua.
In felul asta nu a fost nevoie ca roata sa fie echilibrata din nou.
Chestia e ca nu am pierdut presiune la acea roata dar, dupa cum s-a dezmembrat valva, cred ca exista riscul sa-i sara "miezul' la vreo groapa mai serioasa. Asta se (sau s-ar) putea intampla si la una din rotile de pe fata.

Online yeti

• Hero Member
« Reply #61 on: November 15, 2017, 12:55:28 am »
Si asa am aflat un motiv pentru care exista recomandarea de a schimba periodic valvele. Cel putin odata cu inlocuirea anvelopelor uzate, sau mai frecvent daca se face schimb de anvelope iarna/vara.
Opel Mokka Cosmo 1.4T benzina, 4x4, Velvet red, BFGoodrich g-Grip allseason2 (ex. Corsa D 1.3 CDTI)

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
« Reply #62 on: November 15, 2017, 12:33:06 pm »
Asa este! De la un service de roti mi-au spus ca valvele din cauciuc ar trebui schimbate la fiecare 2 ani. Nu e suficient sa inlocuiesti doar supapa din valva.
Atentie si la cat de tare se strange capacelul de plastic. Daca ajunge sa calce pe umarul de cauciuc de la baza filetului, strangandu-l mai tare functioneaza ca un extractor. Forteaza "miezul" metalic sa iasa.