Author Topic: Tutorial distributie Corsa B  (Read 23524 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dj-91-unu

• Moderator
  • Hero Member
Re: Tutorial distributie Corsa B
« Reply #15 on: May 07, 2012, 09:55:01 pm »
nu trebuie data jos pompa de apa. la mine am schimbat cureaua, si nu am dat jos nimic. decat fulia de la vibrochen.
Corsa B X12SZ '96 verde ecologic

Offline adysh

• Newbie
  • *
« Reply #16 on: May 07, 2012, 10:45:29 pm »
Ok , am inteles.Am incercat sa traduc cat se poate de bine acele instructiuni de montaj din care reiese ca reglajul curelei se face si dintr-un surub de la pompa de apa dupa ce se slabeste in prealabil un hexagon dintre rola care actioneaza pompa de apa si corpul acesteia.

Va multumesc.
Corsa B,X12SZ,'97

Offline adysh

• Newbie
  • *
« Reply #17 on: May 12, 2012, 01:30:42 pm »
Salut,
Dupa jumatate de zi de chinuiala,n-am reusit sub nicio forma sa desfac fulia de la vibrochen.Ce posibilitati ar mai fi pentru desfacerea fuliei.A incercat cineva cu pistolul pneumatic?
AJUTOR
Corsa B,X12SZ,'97

Offline dj-91-unu

• Moderator
  • Hero Member
« Reply #18 on: May 12, 2012, 03:09:53 pm »
tubulara+ prelungitor+ teu+teava sa faci parghie. daca nici asa nu vrea...
Corsa B X12SZ '96 verde ecologic

Offline adysh

• Newbie
  • *
« Reply #19 on: May 23, 2012, 12:20:57 pm »
Gata , am rezolvat.Din intamplare se lucreaza pe strada mea(reasfaltare) si baietii aveau dupa ei atotprezentul compresor pentru picamer si din fericire pentru mine aveau in furgon si pistol pneumatic pe care am pus torxul de 18 si i-am dat bataie.La remontare am folosit doar clichet-ul si solutie de blocare de la Loctite 243.
 Multumesc mult pentru raspunsuri.

Stima,
    Adrian
Corsa B,X12SZ,'97

Offline danpet

• Sr. Member
« Reply #20 on: January 11, 2013, 01:37:41 pm »
Ok , am inteles.Am incercat sa traduc cat se poate de bine acele instructiuni de montaj din care reiese ca reglajul curelei se face si dintr-un surub de la pompa de apa dupa ce se slabeste in prealabil un hexagon dintre rola care actioneaza pompa de apa si corpul acesteia.
Raspund cu intarziere pt ca am avut probleme cu PC-ul si n-am mai intrat de mult pe acest forum...
Intinderea curelei se regleaza prin rotirea pompei,aceasta avand axul (fulia) dezaxata fata de centrul pompei.Trebuie slabite suruburile care fixeaza pompa si rotita pompa pana la obtinerea intinderii corecte,care se vede pe marcajul de pe rola intinzatoare.Pe pompa e un hexagon mare,dar greu accesibil cu o cheie normala.Opel a conceput o scula speciala (cheie) pentru acest reglaj.Eu am reusit sa o reglez cu un cleste reglabil (papagal),neavand nicio scula speciala.
Dupa reglare,se strang suruburile pompei (nu definitiv),se roteste motorul (2 ture) cu cheia de 18 pe vibrochen si se verifica daca s-a pastrat intinderea si cel mai important daca semnele de pozitionare a distributiei sunt la locul lor.Daca nu,se regleaza din nou.Abia dupa ce ramane stabil (dupa rotirea motorului) se strang definitiv suruburile pompei si e gata.
Atentie:motorul trebuie rotit numai in sensul normal de rotire al lui.Pentru a fi rotit mai usor,e bine sa fie scoase (sau macar slabite) bujiile.
Corsa B,motor C14NZ 60CP,4/5 usi '94

Offline adysh

• Newbie
  • *
« Reply #21 on: January 24, 2013, 10:21:51 am »
Salut ,
Multumesc de raspuns.De atunci am mai facut 15 mii si ceva de km.
Corsa B,X12SZ,'97

Offline danpet

• Sr. Member
« Reply #22 on: December 18, 2018, 10:19:13 am »
Ma bucur ca s-a reactivat forumul si cu aceasta ocazie tin sa va anunt ca Corsa mea din '94 care e la mine doar de 8 ani (din 2010),inca merge foarte bine.Cu distributia schimbata de mine (inclusiv pompa de apa)...fara cheie dinamometrica si pasta de blocare a filetelor (intre timp mi-am cumparat de ambele). Am parcurs 50.000km fara probleme de cand i-am schimbat distributia. Peste inca 10000km trebuie schimbata doar cureaua...un fleac de 50 Lei.
De 2 ani,mai am o Astra H 2006,tot benzina 1.4 16V (2 axe) - 90CP,distributie pe lant,la care ...urmeaza sa-i schimb distributia :) are cam 170.000km...Am vrut sa inlocuiesc batrana Corsa,dar nu m-am indurat s-o vand si chiar imi e de folos,avand nevoie de masina si eu si sotia mea.
Corsa B e o masina foarte fiabila,cu intretinere si reparatii foarte ieftine...o iubesc :)
Corsa B,motor C14NZ 60CP,4/5 usi '94

Offline gcom61

• Full Member
  • Cea din avatar
« Reply #23 on: December 21, 2018, 02:52:45 pm »
Si eu am o corsa din 2000 si o detin din 2008.I-am schimbat distributia dupa ce mi-am confectionat cale de blocaj si am facut 100k km cu ea.Am schimbat 1 amortizor fata(de fapt cumparat/schimbat 2,insa numai unul defect),la fel si pe spate;o bieleta si un pivot;in rest...''apa,paie si bataie''...cam asa spuneau bunicii mei despre boi si caii pe care i-au detinut.
Mai detin o Astra H din 2005 la care am schimbat distributia cu lantul geaman(din acelasi pachet)cu cel de la corsa.
Bineinteles,corsa este de bataie si alergat...
CORSA B  X10XE