Author Topic: obturare/anulare EGR  (Read 37338 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bodi11

• Newbie
  • *
Re: obturare/anulare EGR
« Reply #105 on: December 04, 2011, 10:52:05 pm »
sa scoti egr ul  nu e normal,cu seibi oarbe sau alte prostii.se mareste consumul putin dar problema e ca da baze nearse pe esapament si distrugi catalizatorul.daia se aprinde fulgerul cand si cand.

Offline bodi11

• Newbie
  • *
« Reply #106 on: December 04, 2011, 10:59:45 pm »
pe langa catalizator se distruge si sonda lambda dupa care calculatorul va primi informatii eronate si se va distruge definitiv masina.stiu din proria experienta.e o prostie sa faci tot felul de artificii.sunt ingineri care au facut masina.neamtul nu e prost.

Offline swing

• Full Member
  • boom shaka kala son of a gun
« Reply #107 on: December 04, 2011, 11:25:39 pm »
yeah, right. citeste mai bine pe gugal sau wiki. sau mai bine cititi topicul de la cap la coada
x12sz - they laugh at me 'cause i'm different, i laugh at them 'cause they're all the same

Offline bodi11

• Newbie
  • *
« Reply #108 on: December 06, 2011, 07:31:57 pm »
incearca pe opel club si vei vedea care sunt urmarile la egr defect sau anulat.sunt convins ca pe termen lung vei avea probleme cu motorul daca egr ul e anulat.rolul sau e sa scada temperatura de ardere in motor

Offline swing

• Full Member
« Reply #109 on: December 07, 2011, 11:04:40 am »
citeste ce am recomandat. rolul sau e strict ecologic, anuleaza niste oxizi. wikipedia. si mai incearca si corsa-b.co.uk.
x12sz - they laugh at me 'cause i'm different, i laugh at them 'cause they're all the same

Offline stanciu

• Full Member
« Reply #110 on: December 21, 2011, 11:13:41 am »
daca e cineva care se pricepe sa faca tablita de obturare pt corsa b 1.0 12 v i-as fi recunoscator...eu am incercat sa fac cu tabla de la o doza de suc si nu prea mi-a reusit....imi curgea antigel pe langa egr....si m-am cam saturat sa stau sa strang antigelul de fiecare data cand desfac egr-ul...sarbatori fericite tuturor...

Offline swing

• Full Member
« Reply #111 on: December 21, 2011, 04:30:38 pm »
mergi la un atelier care face galeti, repara tobe, etc, sa lucreze cu tabla e important. mergi cu egr acolo si te rezolva ei. la mine in oras sunt multi mesteri de felul asta.

Offline DUSAN

• Full Member
« Reply #112 on: December 21, 2011, 08:56:09 pm »
cumparati o bucatica de tabla de cupru si o decupezi frumos si gata
astra f x16sz

Offline stanciu

• Full Member
« Reply #113 on: December 22, 2011, 12:14:26 am »
oare daca astup cele 2 gauri nu ar merge? dar cu ce sa le astup...?
daca fac tablita imi este frica sa nu curga iar antigel pe langa si trebuie iar sa o desfac si sa pierd timp...

Offline swing

• Full Member
« Reply #114 on: December 22, 2011, 10:49:27 am »
daca faci exact forma tablitei e suprafata de acoperire mai mare, deci fa-o. daca pui silicon cum s-a discutat, nu ai cum sa pierzi lichid. pune din abundenta ca sa fi sigur, iar cand pui, suprafetele sa fie curate. nu-ti fie teama, ca nu are ce sa se intample. cu tupeu !

Offline stanciu

• Full Member
« Reply #115 on: December 22, 2011, 04:24:53 pm »
silicon trebuie neaparat cel care rezista la temperaturi inalte sau se poate si cu cel normal? stima...

Offline swing

• Full Member
« Reply #116 on: December 23, 2011, 01:26:43 pm »
rezistent la temperaturi. vezi ca e unul de scrie gasket pe el. adica garnitura. din ala trebuie.

Offline bv69tzk

• Hero Member
« Reply #117 on: December 24, 2011, 08:07:19 am »
rezistent la temperaturi. vezi ca e unul de scrie gasket pe el. adica garnitura. din ala trebuie.
e bun siliconul de baie de ulei , de la victor reinz dar e cam scump..dar nu e rau nici ala rosu  care e vre-o 15 lei un tub.. tine perfect. si eu mereu cand curat egr pun siicon ca s-a dus garnitura aia si pun in loc de garnitura silicon dinasta si e perfect:)
corsa B , 1995  motor - x12sz , 1.2  ,45 Cp , 3 usi

Offline adydaniel10

• Newbie
  • *
  • Conduc Opel Corsa B
« Reply #118 on: April 25, 2012, 10:14:49 am »
daca intereseaza pe cineva,am gasit egr la 270 de lei,marca pierburg....http://www.vest-auto.ro/versiune/7863/tree/10651/auto/supapa_egr_conducte_admisie.html  ;)

Offline kkkklaur

• Jr. Member
  • **
« Reply #119 on: April 29, 2017, 06:18:45 pm »
yeah, right. citeste mai bine pe gugal sau wiki. sau mai bine cititi topicul de la cap la coada
Se scoate egr din soft fara probleme din OBD....    EGR este pus din ratiuni de norma euro  reintoarce in admisie un procent de gaze arse din evacuare pt ca masina sa scoata noxe mai putine SI SA SE INCADREZE IN NORMA EURO.
Deci dupa 100-150k  funinigine mai multa in admisie uzura mai multa ...multe din motoarele Z18XE de GM celebre pt fiabilitatea FF MARE  nu au EGR din fabrica...
deci teoria cu anularea egr strica motorul e o idiotenie.
La masinile OPEL
 CU MOTOARE care permit anularea din soft.. iar motoarele au fost exportate in afara UE fara egr  si exista fila soft FARA EGR...SE POATE FACE FARA PROBLEME, la firmele mari ce anuleaza din soft DPF la diesele, dar trebuie intrebat pt ca nu se poate la orice motor GM.
Blindarea orificiului se face usor cu o flansa mai groasa CONFECTIONATA DE UN LACATUS BUN  si suruburi de 6 mm.