Author Topic: Zgomote in usi la denivelari  (Read 44123 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline laurentiu

• Hero Member
  • BR 27 LAU
    • http://www.clubcorsa.ro/index.php/topic,1207.0.html
Re: Zgomote in usi la denivelari
« Reply #165 on: April 29, 2011, 02:41:51 am »
Ma plang si eu de aceasi problema, dar remediul il stiu. la mine a inceput sa faca de cand am ajuns acasa in braila, face de la praf, maine remediem treaba ca seaca putin.
1.2 80 cai, 5 usi alb casablanca enjoy interior negru/rosu+scut motor,DVD Pioneer 7 dif, comenzi volan, aer conditionat, faruri ceata, sasiu sport coborat, suspensii sport, jante de 17" 215/45, pilot automat, computer de bord.+ woofer SPL XTR 10" + SPL ICE 800
FLORICICA ALBA :o

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
« Reply #166 on: May 09, 2011, 09:35:10 pm »
Alte zgomote sunt produse si de incuietoate, mai precis de componentele ei. Eu am remediat problema asta dar si alta, zic eu, mult mai grava.
Am facut un tutorial aici: http://www.clubcorsa.ro/index.php/topic,4921.msg92201.html#msg92201
Alta sursa de zgomot, redusa la tacere, aici: http://www.clubcorsa.ro/index.php/topic,4790.msg92361.html#msg92361

Offline Andrei_Gabriel

• Full Member
« Reply #167 on: May 13, 2011, 11:21:12 am »
Salut.
Eu am zgomote la plasticul de pe usa haionului. Acum 1 an si ceva mi-au schimbat incuietoare. Plasticul este prins si cu niste clipsuri. La o luna dupa ce mi-au inlocuit incuietoarea am sesizat ca troncane. Am zis ca o mai lasam. Acum a inceput sa faca foarte urat. Nici macar cu muzica nu o acoperi.
My BlueAir - Corsa Enjoy, 1.4 90 CP, 5 usi, Pachet tehnic, Clima, Mp3 + Volan multifunctional, Albastru air comandata

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
« Reply #168 on: May 14, 2011, 12:32:52 am »
Presupun ca vorbesti de panoul interior al haionului. Nu ar trebui sa zdrangane daca e fixat bine.
Scoate-l si uita-te daca mai ai toate clipsurile in locasurile lor. Daca le ai, verifica daca mai ai si tablita aia pe fiecare din ele. Fara ea clipsul nu se fixeaza in gaura in care intra.
Vezi ca in interiorul panoului ai si doua distantiere de plastic, tampoane, picioare(sa le zic asa), care stau lipite sau aproape lipite de tabla de sub luneta atunci cand e montat. O sa le vezi daca demontezi. Daca panoul nu e fixat in toate clipsurile e posibil sa-ti joace, si picioarele alea sa atinga de tabla. Lipeste in capul lor niste burete, ceva. Se gaseste panglica de burete cu autoadeziv pe spate. Asa n-o sa-ti mai zdrangane plasticul daca se loveste de tabla.
Mai jos e tipul de clips care este in interior, ca sa-ti dai seama despre ce vorbesc.

Offline Andrei_Gabriel

• Full Member
« Reply #169 on: May 16, 2011, 02:42:20 pm »
Salut. Am fost la reprezentanta. Mi-au dat panoul jos. Are toate clipsurile. Au pus ceva banda pe cele doua tampoane si tot bate.
De batut bate pe tabla exact la nicelul de unde incepe geamul. Au pus doua bucatele de cheder acolo si acum ii liniste. Cand o sa fie vremea mai buna o sa dau jos si sa ma uit sa vad ce este de facut.
My BlueAir - Corsa Enjoy, 1.4 90 CP, 5 usi, Pachet tehnic, Clima, Mp3 + Volan multifunctional, Albastru air comandata

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
« Reply #170 on: May 16, 2011, 05:48:50 pm »
Eu iti ziceam sa verifici si daca fiecare clips are tablita aia pe el, pentru ca atunci cand demontezi se intampla sa mai sara, si fara ea clipsul nu se fixeaza. D-aia am pus si poze, ca sa vezi despre ce vorbesc.
Daca ti-au pus banda simpla in capul celor doua tampoane/distantiere n-au facut nimic. Aia nu amortizeaza socurile.
Spuneam de banda de (un fel de) burete(mai dens) cu autoadeziv pe spate. Se gaseste la metru prin magazine gen Praktiker, Dedeman sau magazine mai mici cu scule, accesorii. Eu am luat dintr-un magazin de electrice. Se poate folosi ca si cheder la usi, geamuri, etc. Cauta si tu pe la tine, vezi pe unde gasesti. O poti lipi pe tabla, in zona unde crezi sau stii ca loveste plasticul usii.
Iti pun poza si cu asta, ca sa stii ce sa cauti.

Offline Andrei_Gabriel

• Full Member
« Reply #171 on: May 17, 2011, 10:27:33 pm »
O sa dau jos din nou plasticul cand o fi vremea mai buna. Am banda din aceea chiar mai groasa (am pus si in spate la termostatul de camera ca sa nu preia temperatura peretelui, are vreo 1 CM grosime). Am sa verifica da ca au toate clipsurile bucatile de tabla.

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
« Reply #172 on: May 23, 2011, 01:16:31 am »
Zilele trecute am gasit si eliminat sursa de zgomot de pe stanga-spate(la altii poate sa faca pe dreapta), am rezolvat zdranganitul torpedoului si scartaitul usii haion atunci cand o deschideam.
Nu are rost sa mai scriu si-n topicul asta, pentru cine e interesat se poate vedea aici cum am rezolvat:
http://www.clubcorsa.ro/index.php/topic,4790.msg93292.html#msg93292
Sper sa fie de ajutor!
Cautasem ce zdrangane de-am inebunit, si era sa ma las pagubas si sa ma duc la service, unde nu stiu daca i-ar fi dat de cap dar as fi dat eu niste bani aiurea.

Offline Andrei_Gabriel

• Full Member
« Reply #173 on: July 03, 2011, 10:37:46 am »
Salut. Ieri am dat jos plasticul de pe usa de la haion. Am toate clipsurile cu placutele metalice aferente. Am pus burete pe cei doi tamponi. De facut numai face ca inainte dar se mai aude. Ce am observat: Cand misc de haion atunci cand este deschis telescopul din stanga se misca. Cel din dreapta in schimb sta fix. Luna asta ma duc la revizia de 3 ani si am sa le arat sa vedem ce este de facut.

Offline aTom-corsa

• Full Member
« Reply #174 on: August 17, 2012, 12:12:12 am »
de cateva zile aud un fel de troncanit in partea dreapta a masinii in zona stalpului cand trec peste denivelari sau gropi. E o corsa in 3 usi. Pot face ceva sa dispara?

Opel corsa D 1.3 90 CP 3 usi.

Offline aTom-corsa

• Full Member
« Reply #175 on: August 18, 2012, 01:00:48 am »
scuzati dublu post, dar am obs ceva si am uitat sa intreb. In mers cand accelerez masina fie si brusc pt depasiri sau chestii de genu nu vad sa scoata fum, dar dupa ce las masina parcata si ma urc dau cheie aproximativ dupa 10 sec imi scoate un fel de jet de fum si pe urma gata. A mai patit cineva ceva de genu ? E vreo problema ?
Opel corsa D 1.3 90 CP 3 usi.

Offline cudalbgeo2005

• Newbie
  • *
« Reply #176 on: March 01, 2014, 07:29:37 pm »
La CORSELE voastre aveti zgomot pe spate la denivelari din zona hayonului...ca eu nu mai reusesc sa scap de el.
Am facut tot ce s-a discutat pe aici si tot nu  merge. Alte sugestii? A scos cineva tot plasticul din portbagaj?

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
  • 105.000km din 12.01.2008
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #177 on: March 01, 2014, 08:10:51 pm »
Desfa cele doua șuruburi torx care tin plasticul ala de pe haion si cauta sa vezi ce produce zgomotul. O fi o piesa cazuta acolo ori un cablu desprins.

Offline cudalbgeo2005

• Newbie
  • *
« Reply #178 on: March 02, 2014, 03:11:06 pm »
Am facut  si asta pe langa multe alte operatiuni: schimbat protectii amortizoare, montat burete pe amortizoarele hayonului , demontat plastic hayon si fixat firele cu banda adeziva, reglat tampoane hayon, gresat balamale, test de amortizoare care a iesit OK, pus pasla la inelele de deviere curele centura pentru ca avea joc pe surub, gresat cheder, uns tije amortizoare cand au fost date jos  la un service ca erau siguri ca de la amortizoare e problema...dar nu afost asa si sau dat invinsi si eu tot cu zgomot pe spate am ramas.Banuiala mea este ca acest zgomot la denivelari e de la protectiile de plastic tip burduf a amortizoarelor.Cum as putea sa le fixez?...ca altceva chiar nu am cesa mai fac.

Offline cudalbgeo2005

• Newbie
  • *
« Reply #179 on: April 02, 2014, 08:03:23 am »
Am reusit pana la urma sa depistez sursa zgomotului pe spate la denivelari, erau protectiile de la amortizoare, asa cum am si banuit.
Protectiile originale au fost fara burduf si erau din cauciuc moale  si cred ca de aceea nu faceau zgomot. Cele existente (MONROE)  sunt din plastic si tip burduf.
Am confectionat doua bucse de cauciuc pe care le-am fixat cu coliere de plastic impreuna cu burduful protectiei ( vezi poza)  si zgomotul a disparut. Ulterior am inlocuit colierele de plastic  cu coliere de metal. Gata....e liniste in masina mea.