HomeHelpSearchLoginRegister

Welcome, Guest. Please login or register.
September 19, 2014, 04:44:13 am

Login with username, password and session length
Search

News
Ai vazut o Corsa pe strada si vrei sa-i cunosti proprietarul? Lasa-i un fluturas ClubCorsa. Gasesti aici modelul.

Stats
130624 Posts in 5690 Topics by 5406 Members
Latest Member: catatibori
+  Club Corsa
|-+  DISCUTII GENERALE
| |-+  Corsari (Moderators: strutzzy, Mqwerty)
| | |-+  Ce inseamna ESP
0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 2 [3] 4 Go Down Print
Topic: Ce inseamna ESP  (Read 10702 times)
TDR
Hero Member

« Reply #30 on: December 17, 2007, 08:20:55 pm »

Ar fi tare sa existe si la noi dar sa fie dezactivat din soft..

Golf VI  TSI
Ex : Corsa D Z1.4XEP  Cosmo
strutzzy
Administrator
Hero Member

80.000km din 12.01.2008

« Reply #31 on: December 17, 2007, 08:31:33 pm »

ESP implica montarea de senzori suplimentari pe masina (senzori care masoara acceleratii laterale, senzori de rotatie, de unghi de virare) + cabluri + unitate de procesare (chipuri separate care sa proceseze aceste informatii). Nu cred deci ca este o problema de activare din soft.

strutzzy
Administrator
Hero Member

80.000km din 12.01.2008

« Reply #32 on: December 17, 2007, 10:20:00 pm »

Am tot cautat cate ceva pe net despre ESP-ul si ESP Plus-ul de la Opel. Numai pe site-ul in germana am gasit ceva informatii, dar sunt cam aiuristice.

Detalii ESP Plus

Das Elektronische Stabilit?tsprogramm Plus (ESP?Plus) sorgt f?r ein H?chstma? an aktiver
Sicherheit. Es erkennt schon im Ansatz kritische Fahrsituationen und verhindert durch
gezieltes Abbremsen einzelner R?der das Unter- und ?bersteuern des Fahrzeugs. Zuerst vorn
und bei Bedarf auch an den Hinterr?dern. Zus?tzlich kann ESP?Plus die Motorleistung
drosseln, um die Geschwindigkeit zu verringern und ein Durchdrehen der Antriebsr?der zu
verhindern. In Verbindung mit der Traktionskontrolle TC bleibt das Fahrzeug in seiner Spur.
In der neuesten Generation ist es mit einer Zusatzfunktion ausgestattet  der Untersteuer
Kontroll Logik (UCL, Understeer Control Logic). Sie bremst beim Untersteuern beide
Vorderr?der.

Traducerea...
The electronic stability program Plus (ESP ? plus) provides for a maximum in more active
Security. It already recognizes in the beginning critical driving situations and prevents by
specific braking of single wheels the understeer and oversteering of the vehicle. First in front
and when required also in the back wheels. In addition, ESP ? plus can do the engine power
throttle to reduce the speed and mincing the driving wheels to prevent.
In connection with the traction control TC the vehicle remains in his track. In the newest
generation it is with an additional function equipped of the untertax Kontroll logic (UCL,
Understeer Control Logic). She brakes both front wheels with the understeer.

Detalii ESP

Das Elektronische Stabilit?tsprogramm ESP ist eines der wichtigsten Elemente der aktiven
Sicherheitsausstattung. Es erkennt schon im Ansatz kritische Fahrsituationen, gleicht
diese in Millisekunden durch gezielte Eingriffe in das Bremssystem und/oder das
Motormanagement aus und stellt damit umgehend wieder einen stabilen Fahrzustand her.
In Verbindung mit der Traktionskontrolle TCPlus wird so die Spurstabilit?t erh?ht.

Traducerea...
The electronic stability program ESP is one of the most important elements of the active
security equipment. It already recognizes in the beginning critical driving situations,
this equalizes during milliseconds by specific interventions in the brake system and/or
the engine management and produces with it immediately again a stable driving state. In
connection with the traction control TCPlus the trace stability is raised thus.

Cateva filmulete / animatii interesante
http://www.bendix.com/SiteCollectionDocuments/Videos/StabilitySolution.mpeg
http://www.bosch-esperience.co.uk/uk/language1/esplive.html

Stefan
Hero Member

« Reply #33 on: December 17, 2007, 10:23:34 pm »

Diferenta dintre ESP si ESP+ ar fi ca ESP+ poate "lucra" pe 3 roti odata si independent, ESP cred ca doar pe o roaata dar nu sunt sigur, si mai stiu ca ESP+ de pe Corsa OPC(cred ca si de pe GSi dar nu bag mana in foc) este optimizat pentru un condus mai sportiv, mai in forta, etc.

nova
Sr. Member

« Reply #34 on: December 17, 2007, 10:33:49 pm »

Nu numai in Italia este ESP+, ci si in Germania, UK etc ... Eu nu cred ca exista o diferenta in functionare intre ESP pentru Enjoy/Cosmo si ESP+ pentru GSI/OPC. La OPC exista butonul de dezactivare a sistemului. Nu cred ca unele masini vin cu ESP si altele cu ESP+. Este un singur tip de ESP.
ESP + e doar o problema de marketing.
La alte marci ESP are o alta denumire .
http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_Stability_Control

In seara asta am iesit cu Corsa pe gheata. Mentionez ca am cauciucuri Goodyear Excelence. S-a comportat urat la plecarea in panta pe gheata. Sunt dezamagit. Prezenta Traction Control nu s-a simtit deloc. i'm sad!!!
« Last Edit: December 17, 2007, 10:40:05 pm by nova » Logged

Opel Corsa 5usi COSMO, 1.3@90CP CDTI, ESP, AFL, Climatronic, Computer de bord, Jante 16", Blue Air, Constanta
bigtweety
Hero Member

« Reply #35 on: December 17, 2007, 10:49:48 pm »

probabil ca ai si cauciucuri de vara si de aceea

I choose to choose life... 1.3 cdti 75 cp Lancelot - "the golden bitch"
strutzzy
Administrator
Hero Member

80.000km din 12.01.2008

« Reply #36 on: December 17, 2007, 11:01:14 pm »

In manual se vorbeste numai de ESP Plus. Sunt de acord cu nova, cred ca exista o singura varianta. Nu cred ca se pun variante diferite pe OPC sau pe GSi (mai "nesigure"), care favorizeaza un condus sportiv. In fond e un echipament de siguranta, cei de la Bosch si cine le mai face nu cred ca vand pt Opel sisteme cu caracteristici de siguranta diferite.

Am vazut ca si cei de la VW au sistemul lor ESP Plus

Am pus si o poza din manual cu descrierea sistemului, desi e foarte scurta.

@nova: nu s-a modificat sunetul motorului cand ai pierdut aderenta? Am mers odata cu un Ford Mondeo care avea sistem de control al tractiunii si nu puteai "sa-i dai scartz" cand plecai de la stop, de exemplu. Adica se auzea motorul accelerat inainte sa iei piciorul de pe ambreiaj si dupa ce il luai brusc, zgomotul motorului se reducea si rotile nu scartaiau. Iar masina era diesel si avea 115 cai...

nova
Sr. Member

« Reply #37 on: December 17, 2007, 11:19:00 pm »

Asa ma asteptam sa se intample. Eram pe o strada printre blocuri cu masini pe stanga si pe dreapta si nu am vrut sa o fortez prea tare. Poate ca nu am eliberat complet ambreiajul, poate ca nu am accelerat eu prea mult.
Concluzia e clara: trebuie cauciucuri de iarna si, poate, nu de 195, ci de 185 mai inguste.

Opel Corsa 5usi COSMO, 1.3@90CP CDTI, ESP, AFL, Climatronic, Computer de bord, Jante 16", Blue Air, Constanta
anemofis4
Hero Member

IF 85 DAV,62.000 km pana acum

« Reply #38 on: December 18, 2007, 12:29:29 am »

eu unul am vazut filmuletele astea si m-am gandit de doua ori inainte sa zic nu la achizitionare + ca daca ma scoate o singura data din belele, pai isi cam face banii. Zic eu.

http://youtube.com/watch?v=bq2Gh_LnBx0
http://youtube.com/watch?v=j-hHWSQhKuc&feature=related test facut de fifth gear
http://youtube.com/watch?v=N3hDvH92uCg si asta e un mic filmulet cu esp de pe opel corsa dar din pacate nu se intelege mare lucru, dar cred ca merge.
« Last Edit: December 18, 2007, 12:59:28 am by anemofis4 » Logged

TDR
Hero Member

« Reply #39 on: December 18, 2007, 01:03:23 am »

Pe corsa CBC vine standard separat de ESP..si te ajuta in manevrele de evitare.

Golf VI  TSI
Ex : Corsa D Z1.4XEP  Cosmo
Bodi
Hero Member

ex. bodyaron

« Reply #40 on: December 18, 2007, 01:27:17 am »

Eu, unul cred ca diferenta este aceea ca, ESP ul+ se poate deconecta si ca este imagine de marketing

Ex Corsa
New GTC rosu B 06 XXY
ecstrim
Hero Member

capsunar

« Reply #41 on: December 18, 2007, 03:34:45 am »

In seara asta am iesit cu Corsa pe gheata. Mentionez ca am cauciucuri Goodyear Excelence. S-a comportat urat la plecarea in panta pe gheata. Sunt dezamagit. Prezenta Traction Control nu s-a simtit deloc. i'm sad!!!

Nu fi trist, electronica are si ea o limita totusi. Eu sunt foarte multumit de TC, l-am testat pe iarna si s-a comportat foarte bine, dar tot am ajuns la un punct unde electronica nu te mai ajuta la nimic. Cauciucurile de iarna + lanturile sunt sfante.

Astra J 2.0 CDTI - Sport - White

Mama isi dojeneste fiul: - Aha, deci in Spania nu vrei, in Italia nu vrei, fotbal nu stii sa joci... bine ma, atunci dă la facultate... să ajungem rasul blocului!!!
anemofis4
Hero Member

IF 85 DAV,62.000 km pana acum

« Reply #42 on: December 18, 2007, 03:10:57 pm »

din ce am citit esp simplu actioneaza numai asupra unei singure roti, pe cand esp+ asupra a trei roti simultan, de unde trag eu concluzia ca e mai bun.

Bodi
Hero Member

ex. bodyaron

« Reply #43 on: December 18, 2007, 05:49:09 pm »

Nu stiu ce sa zic- masina dk ar intra in balans asta ar insemna ca faci ceva pe el de Esp, ca nu te mai ajuta deloc, nu stiu, zic si io

Ex Corsa
New GTC rosu B 06 XXY
msasu
Newbie
*

« Reply #44 on: February 23, 2008, 10:53:37 am »

@ate14: sunt la cateva zile distanta de a comanda o corsa 1.2 - si (inca) una din dileme este daca sa cer sau nu ESP-ul.
     Lamureste-ma, te rog, ce intelegi prin "jumate de ESP" - asta inseamna ca sistemul are efect doar asupra rotilor din fata?!? Nu cumva rotile din spate sunt cele care au tendinta sa derapeze in viraje? Daca ESP-ul Corsei lucreaza doar cu rotile din fata (si probabil cu acceleratia) asta-l face mai putin eficient?
     Si, in concluzie, merita sau nu adaugat masinii - mai ales ca e o masina mica si eu nu sunt adeptul unui stil sportiv (desi sunt constient ca poate fi util si la manevre de evitare bruste)...
     Multumesc.

Edit by Stefan: Foloseste functia search inainte sa postezi.
« Last Edit: February 23, 2008, 12:00:19 pm by Stefan » Logged
Pages: 1 2 [3] 4 Go Up Print 
« previous next »
Jump to: