HomeHelpSearchLoginRegister

Welcome, Guest. Please login or register.
November 24, 2014, 02:00:48 pm

Login with username, password and session length
Search

News
Ai vazut o Corsa pe strada si vrei sa-i cunosti proprietarul? Lasa-i un fluturas ClubCorsa. Gasesti aici modelul.

Stats
131178 Posts in 5702 Topics by 5512 Members
Latest Member: Graf
+  Club Corsa
|-+  CORSA
| |-+  Corsa A+B (Moderators: sabin, grinpiss, dj-91-unu)
| | |-+  Schimbare filtru benzina x10xe
0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: [1] Go Down Print
Topic: Schimbare filtru benzina x10xe  (Read 1900 times)
swing07
Newbie
*

« on: August 01, 2011, 08:31:36 pm »

Se schimba greu filtrul de benzina la x10xe? Am inteles ca are ceva cleme mai fragile. L-as schimba eu, da decat sa stric ceva mai bine las pe altu. Daca are totusi cineva niste poze, sfaturi etc sunt mai mult decat bine-venite! Wink

Opel Corsa B, 1999, 1.0 Ecotec, 55 CP
Valentin K
Newbie
*

« Reply #1 on: August 04, 2011, 11:07:41 am »

Salut,

Pai eu as zice sa ti-l schimbi tu.. mare lucru nu e... iti ia cam 10-15 minute.Eu l-am schimbat chiar acum aproximativ o saptamana, am pus unul MANN model WK 512, care merge si la tine (am aceeasi Corsa  ECO etc.. doar ca e din 1998).Trebuie sa ridici masina pe partea dreapta ca sa ai acces la filtru care e amplasat cam inainte de roata dreapta spate (sub caroserie, un "tub" din aluminiu), trebuie sa ai la indemana o surubelnita, si un recipient in care sa lasi sa curga benzina de pe furtun pana ce inlocuiesti filtrul.Indepartezi colierul in care este prins filtrul, trebuie sa fi atent la sensul in care este pozitionat filtrul (o sageata neagra desenata pe filtru, de obicei care duce in directia motorului) si pe cel nou il plasezi la fel.Filtrul care il cumperi trebuie sa vina cu doua cleme de plastic.Scoti un furtun dintr-o parte, lasi furtunul in recipientul acela sa curga, apoi din cealalta parte, si dupa scoti clemele vechi de pe intrarile in furtun si le inlocuiesti cu cele noi.Dupa aceea legi furtunele la filtrul cel nou, care intra destul de usor dupa ce trec de "hopul" acelor cleme de plastic. Dupa ce le-ai legat trebuie prinzi tubul in colierul acela.Eventual verifici sa nu ai scurgeri dupa montare.. si cam atat. Spor sa ai!

P.S. o sa ramai uimit la ce benzina murdara o sa iasa din filtrul vechi daca il intorci intr-o parte si in alta.

...
Opel CORSA B 1998 1.0 12v X10XE 54hp/40kW 3 usi Lemon-Yellow
swing07
Newbie
*

« Reply #2 on: August 04, 2011, 02:04:12 pm »

mersi mult de descriere. Smiley

Opel Corsa B, 1999, 1.0 Ecotec, 55 CP
Valentin K
Newbie
*

« Reply #3 on: August 04, 2011, 02:40:47 pm »

Cu placere  Wink

...
Opel CORSA B 1998 1.0 12v X10XE 54hp/40kW 3 usi Lemon-Yellow
gcom61
Full Member

Cea din avatar

« Reply #4 on: August 10, 2011, 05:38:25 pm »

Ar mai fi de specificat,se poate folosi inclusiv filtru benzina de matiz,cu conditia sa recuperati clemele vechi-este doar ceva mai ieftin.

CORSA B  X10XE
Pages: [1] Go Up Print 
« previous next »
Jump to: