Author Topic: Capac maner haion rupt  (Read 7362 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline SMS

• Hero Member
  • Bucuresti
Re: Capac maner haion rupt
« Reply #15 on: March 04, 2012, 12:25:33 am »
1. si tu preferi sa-ti elimine mizeria, inclusiv diverse bucati din masina decat sa spele "ca la carte" (adica manual, adica de la distanta)?

sau

2. glumesti?

.........

Raspunsuri in avans:

daca alegi 1, atunci... mult noroc (poate la tine sunt mai ieftine piesele).
daca alegi 2, atunci nu-i cea mai fericita. Costa 140 lei. (adica nu-i amuzant)
SMS

Offline dj-91-unu

• Hero Member
« Reply #16 on: March 04, 2012, 11:32:28 am »
varianta corecta este 2. si faceam haz de necaz. sa nu fie cu suparare. eu ii pun sa dea de la departare mai ales pe bari, ca imi sare vopseaua pe alocuri daca da de aproape
Corsa B X12SZ '96 verde ecologic

Offline jabbaro

• Newbie
  • *
« Reply #17 on: February 12, 2013, 08:53:34 am »
da, eu am patit.
Cumpara bizon pt plastic si pui numai in canalu ala de jos dupa ce ai curatat bine.
Tine capacul fixat cam 24 de ore cu scoci de hartie ;)
La mine tine si acuma de 6 luni cam asa
Spor!!

Mai rezista si in ziua de azi ?
Corsa D Essentia 5u, 1.2cmc, 85cp, royal blue

Offline razvano7

• Hero Member
  • DJ 77 Z R P
« Reply #18 on: February 20, 2013, 12:47:16 pm »
da, eu am patit.
Cumpara bizon pt plastic si pui numai in canalu ala de jos dupa ce ai curatat bine.
Tine capacul fixat cam 24 de ore cu scoci de hartie ;)
La mine tine si acuma de 6 luni cam asa
Spor!!

Mai rezista si in ziua de azi ?

Eu il am lipit cu picatura de 3 ani!
      CORSA D, COSMO, 1.2, 3 usi
HUSKY

Offline Weps

• Newbie
  • *
« Reply #19 on: November 27, 2017, 11:49:55 am »
Aceeasi problema la ani distanta. Pe mine m-a pocnit unul din spate si a atins acel capac destul cat sa ii plesneasca clemele. Am observat la spalatorie, cand la primul jet a zburat de pe mecanismul de deschidere. Mi se pare exagerat sa inlocuiesc tot mecanismul pentru un ornament de plastic.

Deci, care din metodele de mai sus s-a dovedit sa reziste timpului? Ma gandesc ca acolo va intra apa, plus ca la noi a inceput clima sa fie din ce in ce mai excesiva.

Tot poxipol? Picatura? Adeziv specializat auto (Bison sau altceva?)? Banda dublu adeziva?

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
    • Zaragoza de Aragon
« Reply #20 on: February 04, 2019, 09:23:59 pm »
Am patit-o si eu. Intr-o seara, pe ninsoare, am ramas cu capacul in mana. Bine ca nu s-a desprins in mers, sa-l pierd pe drum.
Sistemul de fixare al capacului e foarte prost conceput. Are 3 cleme foarte firave, care pot ceda usor. Le-au mai pus si in partea de sus, in loc sa fie jos, si, daca se rup, capacul nu mai sta agatat in nimic. Le aveam pe toate trei rupte.
M-a gandit cum sa-l pun la loc, sa nu se vada reparatia, sa reziste dar si sa fie demontabil in caz ca trebuie.
I-am lipit niste picioruse din plastic, cu ajutorul carora l-am fixat de maner cu niste holsuruburi mici. Cu capacul montat pe maner, am gaurit cu un burghiu ceva mai subtire decat holsurubul, avand grija si la adancimea gaurii. Am sanfrenat si gaurile din plasticul manerului, pentru ca floarea holsurubului sa fie ingropata, in plan cu suprafata.
Mai jos am pus niste poze, cu explicatii pe alocuri.
Ca adeziv am folosit Bison Power Adhesive. M-am gadit ca e mai bun decat Bison Plastic.
Ambele lipesc si ABS, din care e facut capacul.

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
    • Zaragoza de Aragon
« Reply #22 on: February 07, 2019, 12:43:27 pm »
Sper sa reziste in timp. Am postat solutia mea ca pe o alternativa la doar simpla lipire. E ceva mai mult de munca asa, dar nu de speriat.
Important e ca plasticul din care se confectioneaza piciorusele sa fie compatibil cu adezivul, altfel cedeaza lipitura.
Ulterior, dupa ce am facut reparatia, pentru a preintampina infiltrarea apei si a prafului, am aplicat si niste silicon trasparent Ceresit CS 25, care e si pentru exterior si rezista la UV. Exista si mai bun, inclusiv pentru auto, dar d-asta am avut prin casa.
Daca intra apa si mai da si un ger poate sa faca iar "buba".