HomeHelpSearchLoginRegister

Welcome, Guest. Please login or register.
September 30, 2014, 04:49:44 pm

Login with username, password and session length
Search

News
Acum puteti sa contactati echipa de moderatori/admini pe yahoo messenger la id-ul: clubcorsa_ro .

Stats
130720 Posts in 5698 Topics by 5423 Members
Latest Member: b222lmk
+  Club Corsa
|-+  CORSA
| |-+  Corsa A+B (Moderators: sabin, grinpiss, dj-91-unu)
| | |-+  Scut corsa b
0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: [1] Go Down Print
Topic: Scut corsa b  (Read 306 times)
Niku.ShaKe
Jr. Member
**

« on: September 28, 2013, 10:45:58 pm »

A facut cineva scut de protectie la motor? La corsa b? Pret? si unde?(preferabil in bucuresti)
pisic88
Sr. Member

Corsa-B '96 1.2i

« Reply #1 on: October 07, 2013, 10:49:13 am »

din ce mi s-a spus si mie corsa b , din fabrica , au fost dotate cu scut din plastic (mai mult protector pentru apa) nu si pentru ceva mai dur. cum au fost facute prea "solide" cred ca au cedat in atata timp. acuma nu stiu sa-ti zic cat de sigura e informatia , nici in cartea masinii nu am vazut sa zica ceva de scut.
e mai bine sa te duci la cineva sa ti-l confectionezi pentru ca n-am gasit pana acuma scut decat pentru corsa c si d care nu se potrivesc la b.
deci la un tinichigiu + multa sudura poate sa-ti faca ceva frumos si bun.
si eu aveam nevoie de un scut pentru ca iau apa pe cureaua de la alternator si mi-o tot arunca pe sub capota (motor alternator ...peste tot)

Opel Corsa B 1.2 (1996) - C12NZ
zaahoo
Sr. Member

« Reply #2 on: October 07, 2013, 04:22:11 pm »

uite aici gasesti scut motor pentru Corsa B  http://www.scutmotor.ro/component/bwscat/items/22-scut-motor-metalic-Opel/

Opel Corsa S-D 1.2 85 CP, pilot automat, scut motor, computer bord, comenzi volan, aer conditionat, kit exterior OPC Line ,jante de 215/45 R17"

Dezmembrari auto , Tuning Brasov
pisic88
Sr. Member

Corsa-B '96 1.2i

« Reply #3 on: October 08, 2013, 10:43:06 am »

m-am uitat la acele poze. nu e corsa b in poza aia Cheesy e tot un corsa c. daca te uiti si la poza urmatoare sunt identice pozele de sub masina. eu unul stiu cum arata un corsa b pe  dedesupt si in nici un caz nu are bielete antiruliu , are lagare de fixare ... in poza e cu biele antiruliu ...
in fine , deci se poate oricum face acel scut ... sa se fixeze pe lagare (sunt 2 bari care duc din brat in sasiu)
la corsa b motor de 1.4 > au si bara de ridigizare ...la cele pana in 1.4 nu au , era mai simplu  de fixat daca aveai bara aia dar na ... depinde acuma de cum e masina.
cred ca de asta nici nu s-au facut un scut standard de corsa b , ca difera un pic (cam mult) exact in locul de fixare.
eu zic sa te duci la dezmembrari si sa iei scut de dewoo (cielo in general) si sa-l adaptezi. am inteles ca sunt cele mai apropiate modele de masini pentru corsa b, mai ales cele monopunct (ca al meu).

Opel Corsa B 1.2 (1996) - C12NZ
Pages: [1] Go Up Print 
« previous next »
Jump to: