Author Topic: Opel Corsa E - asteptari, discutii, impresii  (Read 86838 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Musi

• Newbie
  • *
Re: Opel Corsa E - asteptari, discutii, impresii
« Reply #555 on: May 04, 2018, 11:15:26 am »
Revin dupa cativa zeci de mii de km :D

Inca multumit de masinuta....consum mare (10) putere mica dar e de oras, csf, ncsf :))..

Intre timp i-am facut si eu un mic retrofit....aveam radio CD Bluetooth, acum am intellilink R3 ( r4 nu merge retrofit ). Destul de multumit dpdv estetic

As vrea sa fac retrofit si la ceasuri ( am varianta enjoy cu CB rosu + negru ) si vreau varianta mai "sus" :D

Am pus si jante de aliaj pe 16  ( anvelope 195.55.16 ) 

Offline gansac

• Full Member
« Reply #556 on: February 16, 2019, 09:02:17 pm »
Salve, vad ca a revenit forumul, corsa mea inca hiberneaza in garaj, nu prea e scoasa la plimbare, de asta vara nu a pus nici macar 2k km, cred ca in vara o voi vinde, oricum conduc altceva, mi-am luat una productie autohtona, o giulietta , ca sa fiu vazut bine de nativi  ;D

Offline balanel

• Full Member
  • Transmisia automata - confort si siguranta.
« Reply #557 on: July 03, 2019, 12:22:28 am »
Schimbat placute frana fata si lichid de frana la aproape 4 ani si 50000 km.
Eu zic ca e bine pentru o automata, ca au tinut atat.

Radacini Vitan, foarte multumit!

Pentru schimbul de lichid s-a folosit metoda clasica cu dat drumul la lichid prin aerisitoare, concomitent cu completarea in borcan cu lichid nou, pe masura ce cel vechi se scurgea.
Dupa ce pe la toate rotile a ajuns lichidul nou, s-au inchis aerisitoarele si s-a aerisit sistemul prin metoda cu un alt coleg al mecanicului in masina, care apasa pe pedala. La fiecare roata.

S-au spalat cu apa locurile unde cursese lichid, la roti si mai mult preventiv la borcan.
S-a facut test de franare.

550 lei cu totul.

Repet, foarte multumit. Mai rar vezi service-uri unde sa se faca treaba ca lumea.

P.S. La primele franari pedala este elastica iar frana nu prea tine.
Simteam ca mi-e greu sa opresc si in parcare. Imi cam intrase un pic morcovul  ;D.
Insa dupa doar 20 de km, deja se simte mult mai bine. Am peste 3 sferturi din puterea de franare cu care eram obisnuit.
Asa se intampla pana se pasuiesc placutele noi pe discurile vechi.
Corsa E Cosmo 2015, B14XEL/ 6T30 AT6