Author Topic: Opel Corsa E - asteptari, discutii, impresii  (Read 88749 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Musi

• Newbie
  • *
Re: Opel Corsa E - asteptari, discutii, impresii
« Reply #555 on: May 04, 2018, 11:15:26 am »
Revin dupa cativa zeci de mii de km :D

Inca multumit de masinuta....consum mare (10) putere mica dar e de oras, csf, ncsf :))..

Intre timp i-am facut si eu un mic retrofit....aveam radio CD Bluetooth, acum am intellilink R3 ( r4 nu merge retrofit ). Destul de multumit dpdv estetic

As vrea sa fac retrofit si la ceasuri ( am varianta enjoy cu CB rosu + negru ) si vreau varianta mai "sus" :D

Am pus si jante de aliaj pe 16  ( anvelope 195.55.16 ) 

Offline gansac

• Full Member
« Reply #556 on: February 16, 2019, 09:02:17 pm »
Salve, vad ca a revenit forumul, corsa mea inca hiberneaza in garaj, nu prea e scoasa la plimbare, de asta vara nu a pus nici macar 2k km, cred ca in vara o voi vinde, oricum conduc altceva, mi-am luat una productie autohtona, o giulietta , ca sa fiu vazut bine de nativi  ;D

Offline balanel

• Full Member
  • Transmisia automata - confort si siguranta.
« Reply #557 on: July 03, 2019, 12:22:28 am »
Schimbat placute frana fata si lichid de frana la aproape 4 ani si 50000 km.
Eu zic ca e bine pentru o automata, ca au tinut atat.

Radacini Vitan, foarte multumit!

Pentru schimbul de lichid s-a folosit metoda clasica cu dat drumul la lichid prin aerisitoare, concomitent cu completarea in borcan cu lichid nou, pe masura ce cel vechi se scurgea.
Dupa ce pe la toate rotile a ajuns lichidul nou, s-au inchis aerisitoarele si s-a aerisit sistemul prin metoda cu un alt coleg al mecanicului in masina, care apasa pe pedala. La fiecare roata.

S-au spalat cu apa locurile unde cursese lichid, la roti si mai mult preventiv la borcan.
S-a facut test de franare.

550 lei cu totul.

Repet, foarte multumit. Mai rar vezi service-uri unde sa se faca treaba ca lumea.

P.S. La primele franari pedala este elastica iar frana nu prea tine.
Simteam ca mi-e greu sa opresc si in parcare. Imi cam intrase un pic morcovul  ;D.
Insa dupa doar 20 de km, deja se simte mult mai bine. Am peste 3 sferturi din puterea de franare cu care eram obisnuit.
Asa se intampla pana se pasuiesc placutele noi pe discurile vechi.
Corsa E Cosmo 2015, B14XEL/ 6T30 AT6

Offline balanel

• Full Member
« Reply #558 on: July 25, 2019, 12:26:27 am »
https://ibb.co/VjNcLrw
https://ibb.co/LRf1TJ3
https://ibb.co/pLnYJMd

De ieri, am soft EDS pe masina.

Teoretic, 115 cai si 150 nm.

Revin cu impresii dupa cateva zile, cand ma lamuresc cu anumite aspecte (cu reprezentanta EDS Germania).

Offline balanel

• Full Member
« Reply #559 on: August 01, 2019, 01:27:27 pm »
Va salut!

Impresiile mele sunt asa:

- modificarea masinii nu se simte total imediat, ci necesita un timp de adaptare ECU si TCM; la mine a durat cam 3 zile, probabil asa mult si din cauza calculatorului transmisiei automate
- nelamurirea mea era legata de faptul ca puterea in plus se simte din plin pana in 4000 ture, si mai putin dupa aceea
- s-a reverificat softul, si se pare ca totul este OK, deci teoretic, sunt 115 cai
- se pare ca senzatia de crestere mai mica de peste 4000 de ture, s-ar putea datora benzinei de slaba calitate, cat si unei limitari impuse de TCM (calc. transmisie); voi face un plin cu OMV 100 + octane booster si voi reveni cu impresii - acum am Petrom 99+ in rezervor; de asemenea, anul care vine, voi face si resoftarea transmisiei
- s-a modificat limita de turatie la acceleratul pe loc, de la 3000 rpm (transmisie automata), la 4000; s-a modificat turatia maxima de la ~6500 la aprox. 7000 (asta e motivul pentru care vreau sa fac resoftarea transmisiei, pentru ca si acum, tot la ~6300 schimba in modul automat - se poate ajunge la 7000 (6500 inainte) doar in modul manual, fara kickdown; in modul manual cu kickdown, schimba la ~6400 si acum si inainte; pot beneficia in depasiri, astfel: accelerez cu pedala la fund, pana la 7000, apoi dau kickdown ca sa schimbe, apoi las un pic acceleratia sa ajunga inainte de pragul de kickdown, se tureaza la 7000, dau iar kickdown ca sa schimbe, si tot asa
- viteza maxima pare limitata tot la 180, s-a incercat in ziua resoftarii, dar pe o vreme nefavorabila; merita incercat din nou pe vreme frumoasa, cu benzina mai buna, acum ca calculatoarele s-au adaptat complet
- diferenta se simte foarte clar la mersul normal, se tureaza cu mult mai multa usurinta, chiar in treapta a 6-a de la 1800 de ture; practiic acum masina trage in treapta X, ca inainte in treapta X-1 - adica in a 6-a ca in a 5-a, in a 5-a ca in a 4-a, si tot asa
- parametrii motorului s-au imbunatatit, de exemplu LTFT era 7-8, acum e 3-4; deschiderea comandata a clapetei de acceleratie (Commanded Throttle Actuator) era maxim ~85%, acum e 100% (am inteles de pe un forum din .de ca acesta era modul prin care cei din fabrica limitasera masina de la 100 de cai la 90 de cai)

In concluzie sunt multumit de modificare, si consider ca a meritat din plin costul remaparii.

Offline balanel

• Full Member
« Reply #560 on: August 06, 2019, 10:11:30 pm »
Azi am facut ceva teste de accelerare.
Am cam 1.5 secunde in minus fata de specificatia standard 0-100.

Deci e clar ca se simt din plin cei 25 de cai in plus.

Offline yeti

• Hero Member
« Reply #561 on: August 06, 2019, 10:57:27 pm »
Interesant cum un motor non-turbo poate beneficia de o asa mare crestere de performanta,
Opel Mokka Cosmo 1.4T benzina, 4x4, Velvet red, BFGoodrich g-Grip allseason2 (ex. Corsa D 1.3 CDTI)

Offline balanel

• Full Member
« Reply #562 on: August 07, 2019, 06:13:18 pm »
+ 10 cai din eliminarea limitarii de fabrica (B14XER are 100 cai, B14XEL - varianta pe care o am eu pe Corsa 90, B14XEJ 75);
+ 15 cai in plus de la EDS. Aici mi s-a spus clar (si sincer), ca cei 15 cai in plus se obtin cu benzina de calitate, din Germania. Cu benzina noastra, masina va avea cam 110 cai.

Ca idee plusul nu se simte asa de tare ca la un motor turbo (de exemplu 1.0 turbo), care pe langa caii in plus are si un plus semnificativ de cuplu. La mine sunt cam 15 Nm in plus, la cel turbo erau 50 Nm in plus...

https://www.eds-motorsport.de/product_info.php?info=p5469_opel-corsa-e-1-4-phase-1-b14xel.html
https://www.eds-motorsport.de/product_info.php?info=p5466_opel-corsa-e-1-0-ecotec-direct-injection-turbo-phase-1-b10xfl.html