Author Topic: Radio CD30 MP3 / difuzoare / boxe - probleme, discutii despre  (Read 57070 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline chucki21

• Hero Member
Re: Radio CD30 MP3 / difuzoare / boxe - probleme, discutii despre
« Reply #150 on: July 17, 2017, 12:15:27 pm »
Am de ales intre doua produse,  fac referire la inele adaptoare unele din plastic iar celelalte din MDF.
In poza cele din plastic au gauri facute deja pentru a prinde difuzorul, cele din MDF trebuiesc gaurite...ce credeti ca ar fi bun ?

Plastic http://www.esderman.ro/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/i/n/inele_adaptoare_opel_4.jpg
MDF http://www.esderman.ro/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/i/n/inele_opel_vectra_c.2.jpg

SPL foarte mare, un exemplu se poate ? (ce este SPL ? :)  )
UltraBlue CDTI 75CP Enjoy

Offline chucki21

• Hero Member
« Reply #151 on: July 20, 2017, 05:06:52 pm »
Am comandat a venit produsul, doua inele (MDF-negru) si 4 difuzoare.
Vreau sa ma apuc de treaba dar am ceva teama, deoarece inelele arata prea bine pentru a le strica la fel si difuzoarele plus ca baietii o data cu difuzoarele mi-au dat tot felul de nebunii de prindere dar din pacate nu s-au gandit si la cei ce nu au
sclipiri de geniu...asa ca habar nu am ce trebuie sa fac cu accesoriile.
Asa ca:

- am primit 4 holsuruburi de dimensiuni mici 18 mm lungime
 - am primit 7 holsuruburi de dimensiune mare 25 mm lungime
 -  am primit  8 tablite in L pe fiecare laterala a tablitei 1 gaura
 - am primit 2 cercuri diamentru 25 mm, sa spunem asemanator moneda 50 bani cu adeziv pe ele (abtibild)

cu firele ce au papuci m-am prins :)

Trebuie ca aceste difuzoare sa le prind de inele dar daca folosesc holsuruburile lungi pe bune daca nu ajung pe partea cealalata a inelului daca le folosesc p'alea mici sunt prea putine si ar reveni 2 la un difuzor d'ala de 16.5 cm.

Stiu ca totul suna penibil dar asa noi cum sunt arata prea bine pentru a face incercari (pt mine e prima oara si stiti cum e prima oara :)) )

Offline chucki21

• Hero Member
« Reply #152 on: July 20, 2017, 05:25:23 pm »
In pachet era si o carte.......ataaat

Multumesc mult

P.S. rog un moderator sa sterga aceste ultime 2 mesaje ? sunt penibile ! ;D

Offline ionut96

• Sr. Member
  • DB 67 MNI
    • Facebook
« Reply #153 on: July 20, 2017, 08:42:10 pm »
Daca nu esti sigur ca te descurci, mergi la cineva care se pricepe pe partea de audio. Sa iti povesteasca cineva aici, e greu, intelegi? :))
Corsa D, 1.3 CDTI, 2008, silver lightning, inchidere centralizata, oglinzi incalzite,  jante pentru cauciucuri de vara/iarna. 2x Magnat Car Fit Style 213 50 W, Llumar 20%, JVC KW R-920BT. To be continued...

https://www.facebook.com/nanciu.ionut

Offline chucki21

• Hero Member
« Reply #154 on: July 20, 2017, 11:27:22 pm »
Multumesc ma descurc e f. usor de altfel, deja le-am probat, functioneaza dar nu le-am montat deoarece vreau sa le fac niste prize faine, prinse de inele, decupand priza de la difuzorul original si sa o adaptez la cel nou...sa vedem ce iese.
Problema mea era cu accesoriile alea, ma incurcau .Ce e in plus incurca :)). La final punem poze.
Inelele fiind din MDF doamna responsabila de comanda mea mi-a spus ca nu mai e necesar cauciuc lipit de inel pt isonorizare...dar parca as vrea sa pun putin dar nu gasesc asa subtire cum e cel original...mai caut

Offline ionut96

• Sr. Member
  • DB 67 MNI
    • Facebook
« Reply #155 on: July 21, 2017, 12:18:47 am »
Spor la treaba!
Corsa D, 1.3 CDTI, 2008, silver lightning, inchidere centralizata, oglinzi incalzite,  jante pentru cauciucuri de vara/iarna. 2x Magnat Car Fit Style 213 50 W, Llumar 20%, JVC KW R-920BT. To be continued...

Offline chucki21

• Hero Member
« Reply #156 on: July 25, 2017, 10:21:54 am »
Am terminat din pacate nu pot pune poze recunosc ca nici nu ar fi ceva special.
Am dezlipit cu grija  banda de cauciuc alba prezenta pe inelele originale si am lipit-o pe inelele compatibile.
Difuzoarele prinse de inel (material MDF) cu holsuruburi sta perfect.
O chestiune de care m-am lovit si m-am prins destul de tarziu. Conectorii de la difuzoare daca sunt pozitionati in jos ating portiera rezultand probleme.(trebuiesc in sus pozitionati)
Am izolat tot ce insemna contact cu tub termocontractabil.

Se aud foarte bine difuzoarele Magnat Car Fit Style 216  sunt extrem de multumim cum a iesit si lipitura la unul din difuzoare dupa ce l-am perforat cu surubelnita. ( ATAAAAAAAAT !!!  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D)

Offline ionut96

• Sr. Member
  • DB 67 MNI
    • Facebook
« Reply #157 on: July 27, 2017, 12:35:38 pm »
Felicitari pentru mestereala!  8)

Offline MMMMM

• Newbie
  • *
« Reply #158 on: August 01, 2017, 11:53:53 am »
Salut,

La o Corsa D cu CD30MP3 nu am difuzoare in portierele din spate.
Am verificat tubul flexibil de cauciuc care face legatura intre stalpul central si portiera si am gasit niste cabluri electrice.
Intrebarea este daca acestea sunt conductorii care ar face legatura intre CD30MP3 si eventualele difuzoare din portiera spate.
Poate imi scapa ceva, dar nu realizez daca mai sunt alte chestii care ar necesita alimentare in portiera. Geamurile spate nu sunt actionate electric.

Multumesc anticipat.

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
    • Zaragoza de Aragon
« Reply #159 on: August 01, 2017, 07:20:17 pm »
Daca ai firele pentru difuzoare trase, ar trebui sa fie in mufa de la capatul tubului flexibil, cu tot cu papucii aferenti. Nu libere, pe acolo pe undeva.
Nici eu n-am avut difuzoarele din usile spate dar aveam firele cu papuci. Lipseau pinii din mufa de pe usa.
Vezi aici: http://www.clubcorsa.ro/index.php/topic,4790.msg116673.html#msg116673

Offline MMMMM

• Newbie
  • *
« Reply #160 on: August 01, 2017, 08:05:15 pm »
Multumesc pt informatii.
Deci cablurile sunt pt difuzoarele spate. Inteleg ca altceva prin portierele spate care ar necesita alimentare nu ar fi.
Mai ramane sa fac rost de difuzoare. Nu sunt meloman sau prea pretentios, asa ca unele originale ar fi de ajuns.
De fapt vreau difuzoare in spate pt cei mici; vor sa asculte radio Itsy Bitsy (sper ca am scris corect) si sa nu mai fiu nevoit sa dau volumul prea tare ca sa se auda decent in spate.
Numai bine si drumuri netede

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
  • 111.000km din 12.01.2008
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #161 on: December 08, 2017, 11:01:57 am »
Raspund tarziu, dar poate ajuta pe cineva. Sunt lucruri in usile spate care necesita fire. Acestea sunt: actuatorul de la inchiderea centralizata - 2 fire si contactul de usa deschisa - 2 fire (masa si semnal).

Din cate stiu la Cd30mp3 comandat din fabrica ( nu adaugat ulterior) veneau standard 7 difuzoare, deci si in usile spate.

Offline MMMMM

• Newbie
  • *
« Reply #162 on: December 08, 2017, 11:42:52 am »
Mie imi este de folos informatia; mai ramane sa numar firele.
Sper sa fie mai mult de 4 si daca este corect ca "Cd30mp3 comandat din fabrica ( nu adaugat ulterior) veneau standard 7 difuzoare, deci si in usile spate" ar fi sperante.
Multumesc