Author Topic: Schimb ulei/filtru dupa rodaj (primii 2500 km)  (Read 12917 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Grrommitt

• Full Member
Schimb ulei/filtru dupa rodaj (primii 2500 km)
« on: July 16, 2015, 05:27:26 pm »
Merita sa schimbi filtrul de ulei + uleiul dupa 2500 km (rodaj)?

Am auzit ca uleiul (GM care ar fi de fapt Mobil1) pe care ti-l pun cei din reprezentanta este mai slab calitativ comparat cu uleiul pus in fabrica.
« Last Edit: July 16, 2015, 11:08:15 pm by Mqwerty »
Corsa E, B1.4 NEH, Enjoy Plus

Offline balanel

• Full Member
  • Transmisia automata - confort si siguranta.
Re: merita schimb ulei/filtru dupa primii 2500 km
« Reply #1 on: July 16, 2015, 05:30:52 pm »
Eu unul zic ca merita 100%.
La toate masinile noi pe care le-am avut am facut un schimb de ulei dupa rodaj.

Cred ca e OK si uleiul GM, daca nu esti multumit, exista atatea uleiuri de calitate pe piata.
Corsa E Cosmo 2015, B14XEL/ 6T30 AT6

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
    • Zaragoza de Aragon
Re: Schimb ulei/filtru dupa rodaj (primii 2500 km)
« Reply #2 on: July 16, 2015, 11:18:46 pm »
N-are ce rau sa faca. Dimpotriva, particulele metalice care au rezultat in urma rodajului vor fi eliminate si motorul va fi mai curat.
-----------
Pana luna trecuta, pentru uleiul GM, la "Supplier" scria LukOil: http://www.centerforqa.com/gm/dexos2-brands
Acum vad ca e trecut "General Motors".
Or fi schimbat furnizorul, s-or fi apucat ei sa faca ulei sau e vreo manevra cauzata de tensiunile dintre americani si rusi?  ???

Offline norisor

• Hero Member
  • 136.000km din 01.11.2008.
« Reply #3 on: July 17, 2015, 11:31:58 am »
Eu l-as schimba in locul tau. Nu am stiut acum 6 ani de lucrul asta, dar la urmatoarea masina noua asa voi face, adica pe la 2500-3000 km as schimba doar uleiul si filtrul de ulei.
Legat de ulei nu ai incotro, daca vrei sa-ti ramana masina in garantie esti obligat sa pui ulei GM de la reprezentanta. Eu am folosit o singura data si mi s-a parut mai zgomotos motorul in comparatie cu Mobil 1 USA 0w-40 sau Eneos Hyper Premium 5w-40. Indiferent pe ce ulei vei merge acum sau dupa ce masina va iesi din garantie eu iti recomand sa-l schimbi la 10.000 km.
Corsa D 1,2 80CP-Cosmo; culoare metro; clima; pachet drumuri grele; pachet iarna; airbag-uri 5*; computer bord-GID; pilot automat; jenti de 16 aliaj in 7 spite; proiectoare ceata; CD 30 MP3 etc.
Thule Motion 200+Thule Wingbars, folie Lumar(65%)pe spate, duze parbriz Insignia.

Offline Grrommitt

• Full Member
« Reply #4 on: July 22, 2015, 04:49:15 pm »
GM dexos 2 e bun de ceva ? din asta mi-au pus

Offline norisor

• Hero Member
« Reply #5 on: July 23, 2015, 10:49:23 am »
Sunt pareri pro si contra, iar eu fac parte din a doua categorie. Ai destule posturi de citit aici: http://www.clubcorsa.ro/index.php/topic,2749.0.html. Sau alegi Corsa D si apoi scrii la cautare ulei sau GM dexos 2 si gasesti o gramada de pareri. Poti sa faci acelasi lucru si dupa ce apesi home iar la search scrii acelasi lucru, dar iti va afisa mai multe rezultate valabile pt.toate variantele de Corsa....

Oricum, atata timp cat masina este in garantie sau vrei sa ramana in garantie esti obligat sa pui ulei GM dexos 2.
Corsa D 1,2 80CP-Cosmo; culoare metro; clima; pachet drumuri grele; pachet iarna; airbag-uri 5*; computer bord-GID; pilot automat; jenti de 16 aliaj in 7 spite; proiectoare ceata; CD 30 MP3 etc.
Thule Motion 200+Thule Wingbars, folie Lumar(65%)pe spate, duze parbriz Insignia.

Offline balanel

• Full Member
« Reply #6 on: July 23, 2015, 12:36:31 pm »
Oare obligatia se refera la GM Dexos 2, sau orice ulei Dexos 2?

Offline Grrommitt

• Full Member
« Reply #7 on: July 23, 2015, 01:17:58 pm »
sa scrie GM pe ambalaj

Offline Grrommitt

• Full Member
« Reply #8 on: July 24, 2015, 08:56:10 am »
nu pare foarte prost uleiul, nu se mai mai deloc motorul la turatii mici :)

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
  • 111.000km din 12.01.2008
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #9 on: July 24, 2015, 12:22:53 pm »
Trebuie sa aiba norma GM trecuta pe bidon. Daca este trecuta, nu zice nimeni nimic despre pierderea unei garantii. Eu cand aveam masina in garantie am pus ulei Mobil 1 la revizia facuta la Erebus si nu mi-a zis nimeni nimic de pierdere garantie. M-au intrebat de ce nu pun GM ca e mai ieftin si am zis ca asa vreau eu pentru ca cred ca e mai bun Mobil 1 chiar daca este mai scump. Asta a fost tot, in caietul de service au scris doar vascozitatea 0W40 si gata.

Offline doso

• Newbie
  • *
« Reply #10 on: July 27, 2015, 05:38:19 pm »
Sunt pareri pro si contra, iar eu fac parte din a doua categorie. Ai destule posturi de citit aici: http://www.clubcorsa.ro/index.php/topic,2749.0.html. Sau alegi Corsa D si apoi scrii la cautare ulei sau GM dexos 2 si gasesti o gramada de pareri. Poti sa faci acelasi lucru si dupa ce apesi home iar la search scrii acelasi lucru, dar iti va afisa mai multe rezultate valabile pt.toate variantele de Corsa....

Oricum, atata timp cat masina este in garantie sau vrei sa ramana in garantie esti obligat sa pui ulei GM dexos 2.

Frate o mare aberatie ai scris, ori nu cunosti , ori lucrezi la reprezentanta. citeste bine carnetul de garantie daca il ai si pune te la punct cu cum sta treaba cu garantia.
A mea e in garantie folosesc mobil1 0w40 new life si tot e in garantie, dar trebuie sa te documentezi inainte.
numai pacaliti pe cei care poate nu au habar sau nu vor sa-si bata capul asa tare.

Cititi manualele inainte daca ati luat masini noi, scrie clar acolo cum sta treaba cu garantia.
ma uimesc de faptul ca multi isi cumpara masini , dar nu au drag de ele.
« Last Edit: July 27, 2015, 08:35:30 pm by Mqwerty »
opel corsa a12xer.

Offline norisor

• Hero Member
« Reply #11 on: July 28, 2015, 06:22:05 pm »
In primul rand nu stiam ca am un "frate" :o, iar in al doilea rand nu lucrez la nicio reprezentanta. Manualul l-am citit suficient de bine(mai ales ca il am si in format digital), dar partea cu garantia nu m-a interesat foarte tare. Am considerat ca totusi este o masina "nemteasca" la care ar trebui sa nu am probleme cel putin in primii 2 ani cat este in garantie.
De asemenea, afirmatia respectiva am facut-o deoarece cei de la DiBas Fundeni au strambat din nas cand am fost la revizia a II-a cu uleiul cumparat de mine Mobil 1 0w-40 European Car Formula. Oricum le-am zis ca nu mai conteaza deoarece masina iesea din garantie in vreo 2 saptamani.

Si ca tot veni vorba de ulei si de ultima afirmatie a ta ca "nu au drag de ele", mai documenteaza-te te rog pe unde e facut uleiul New Life vs European Car Formula. Cel pus de mine macar vine in bidoane de 0,946ml cum e in SUA si nu e facut cine stie pe unde.... Ca sa nu mai zic de pret: cel american care se gaseste in vreo 2 locatii prin Buc, Cluj si Oradea costa in jur de 45-50 lei bidonul la quart fata de New Life pe care l-am vazut in CRF in jur de 60 lei per litru. Daca mai ai vreun bidon de ulei incearca sa dezlipesti prima eticheta. Si din nou legat de afirmatia ta, in caz in care nu stiai, doar la prima revizie am mers pe ulei GM, apoi de 4 ori Mobil 1 USA si o data Eneos Premium Hyper 5w-40. Peste cateva zile o sa fac revizia cu nr.7 si o sa merg tot cu Eneos.
Oare de ce crezi ca am schimbat uleiul GM cu un altul pe care eu il consider mai bun, chiar daca am platit mai mult ? Pt.ca am drag de masina si nu am fost incantat de zgomotul motorului la relanti sau la motor rece. Recunosc ca au contat destul si parerile negative ale altor colegi de pe forum legate de uleiul GM

PS: din cate stiu eu, fiecare fraza sau afirmatie incepe cu litera mare, mai ales dupa ce ai pus punct. De asemenea, "numai pacaliti" se scrie corect nu mai pacaliti.
Apropo, legat de schimbul de ulei, presupun ca il tii cat mai mult in motor deoarece pe cutie scrie "LL" si ca merge pana la 30.000 km sau 15.000 mile pe cel USA si pt.ca tii la masina mult.
Imi cer scuze pt.offtopic, dar te rog sa faci afirmatii doar in cunostinta de cauza si fara atacuri la persoana. Din cate stiu eu, nu cred ca ne cunoastem.

Offline balanel

• Full Member
« Reply #12 on: November 03, 2015, 12:42:17 pm »
GM dexos 2 e bun de ceva ? din asta mi-au pus

Cat a costat?
La ce reprezentanta ai facut schimbul?

Offline Grrommitt

• Full Member
« Reply #13 on: November 04, 2015, 02:00:10 pm »
opel gtt(de unde am luat masina)
am avut-o gratis cu totul inclus

Offline AOG

• Newbie
  • *
« Reply #14 on: November 07, 2015, 04:29:53 pm »
Alte persoane care au facut schimbul de ulei la 2500km cat au platit pt ulei/filtru si manopera?
Sa inteleg ca la benzina in general uleiul are specificatia 5W30 ce recomanda Opel?