Author Topic: Camere existente conectate la un dvr  (Read 3690 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zci

• Jr. Member
  • **
Camere existente conectate la un dvr
« on: March 05, 2016, 01:44:36 pm »
Se poate conecta camera din spate cu care vine masina la o camera de parbriz care inregistreaza?
Eventual ar fi mai potrivit daca se poate conecta direct camera frontala de la line si brake assist la un dvr (inregistrator digital la care se pot conecta camere analogice).
Avantajul ar fi ca scapi de montat in parbriz echipamente.

Offline Grrommitt

• Full Member
Re: Camere existente conectate la un dvr
« Reply #1 on: March 05, 2016, 10:53:03 pm »
vezi si tu link-ul asta :

https://www.youtube.com/watch?v=KEV4dtTqj-s

din cate presupun, teoretic se poate la orice masina.
Corsa E, B1.4 NEH, Enjoy Plus

Offline yeti

• Hero Member
« Reply #2 on: March 06, 2016, 03:15:03 pm »
Se poate conecta camera din spate cu care vine masina la o camera de parbriz care inregistreaza?
Eventual ar fi mai potrivit daca se poate conecta direct camera frontala de la line si brake assist la un dvr (inregistrator digital la care se pot conecta camere analogice).
Avantajul ar fi ca scapi de montat in parbriz echipamente.
Teoretic, DA. In primul rand trebuie sa ai un DVR care sa poata inregistra simultan imaginile de la doua camere.
Apoi apare problema compatibilitatii camerelor exterene cu DVR-ul. Camererele "universale" transmit semnal video analog (ca la semnalul video TV). Camera de mers inapoi de pe masina, este posibil sa transmita digital - trebuie verificat. Admitand ca ai rezolvat problema compatibilitatii, iti mai trebuie un comutator electronic care sa conecteze camera la monitorul masinii cand mergi inapoi si la DVR cand mergi inainte.
Pentru a inregistra imaginile de la camera sistemului de asistenta frontala a masinii, trebuie rezolvata aceasi problema de compatibilitate cu DVR-ul. Dar eu cred ca acea camera este specializata pentru analiza digitala a imaginii si nu pentru a furniza semnal video "vizualizabil".

Pentru a filma inainte&inapoi, eu mi-am cumparat un sistem dedicat cu doua camere. Camera frontala este integrata intr-o oglinda  ce se fixeaza peste oglinda retrovizoare interioara. Oglinda are un display integrat. Astfel nu mai am alt dispozitiv montat in parbriz. Camera spate furnizeaza imagini inregistrate de DVR in timpul mersului inainte si imagine in display la mersul inapoi.
Opel Mokka Cosmo 1.4T benzina, 4x4, Velvet red, BFGoodrich g-Grip allseason2 (ex. Corsa D 1.3 CDTI)

Offline zci

• Jr. Member
  • **
« Reply #3 on: March 06, 2016, 10:24:42 pm »
Din pacate oglinda are mai multi senzori pe ea (este electrocromica, are senzori de ploaie, etc) si nu o voi putea acoperi cu alta.
Ca sa nu mi-o scoata din garantie o sa incerc sa folosesc o camera de parbriz si un splitter video pt. cea de marsalier caci cea frontala nu scoate semnal video.
Am vazut pe net niste camere de parbriz wireless fullhd si o sa iau una sa fac probe.

Offline gansac

• Full Member
« Reply #4 on: March 06, 2016, 11:39:41 pm »
Sa conectezi camera marsarier la camera din fata? Sincer asta imi pare tiganie, am incercat si eu o astfel de tiganie la faruri, am pus mai intai leduri faza scurta si lunga, ca deh vroiam lumina alba , a iesit o tiganie totala ca orbeam pe toata lumea, nu ca mi-ar fi pasat dar am zis hai cu alta porcarie, angel eyes, o mizerie totala,tiganie putin spus, am lasat farurile original in cele din urma.

Lasa totul original si ia-ti o camera 360 daca e neaparat nevoie

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
  • 111.000km din 12.01.2008
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #5 on: March 07, 2016, 12:59:11 am »
Offtopic, ar trebui sa iti pese daca ii orbesti / deranjezi pe altii, e o masura a nivelului de civilizatie.

Offline Tommydesign

• Sr. Member
    • Prezentare Masina
« Reply #6 on: March 07, 2016, 10:35:24 am »
@Gansac, legat de leduri pe faza scurta. se poate face , dar ai nevoie de kit led...(asemanator kit xenon). Cu asa ceva nu deranjezi pe nimeni si vezi mult mai bine
Corsa D 1.4 100CP Echipare Sport, AFL, sunroof,Albastru Waterworld
http://www.clubcorsa.ro/index.php/topic,5336.0.html

Offline gansac

• Full Member
« Reply #7 on: March 07, 2016, 01:56:04 pm »
Da asa este le-am scos pt ca m-am simtit dar sunt altii care nu prea se simt; iar in legatura cu kitul acela cum sta treaba, iese bine ? Se mai ard ledurile tot asa repede?
Sunt offtopic

Offline zci

• Jr. Member
  • **
« Reply #8 on: March 07, 2016, 07:45:03 pm »
Exista niste matrici de leduri care se pot conecta la o camera frontala. Daca ea depisteaza ca vine cineva din fata modulul de comanda taie niste secvente de leduri prestabilite astfel incat nu mai orbesti pe nimeni. Si ramai si cu o vizibilitate superioara xenoanelor... Si consumul aproximativ un sfert...

Offline zci

• Jr. Member
  • **
« Reply #9 on: March 07, 2016, 07:50:24 pm »

Lasa totul original si ia-ti o camera 360 daca e neaparat nevoie

Sincer m-am gandit ca daca tot am dat 390 euro pe o camera de marsalier poate o pun cu adevarat la treaba...

Si poate si camera frontala OpelEye...