Author Topic: Geamuri electrice spate Corsa  (Read 3720 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zci

• Jr. Member
  • **
Geamuri electrice spate Corsa
« on: March 14, 2016, 10:23:41 pm »
Salut.
Sa va povestesc o nostimada... Ceva ce mi s-a intamplat acum cativa ani. Prin 2006 mi-am luat un 307 ce avea pe spate geamuri manuale. Nu aveam copii, asa incat le foloseam doar pe cele de pe fata ce erau ok (functie up/down push, inchidere/deschidere din telecomanda - tineam butoanele apasate). La un moment dat vine in vizita o matusa din Germania cu doua fetite pe la 4 si 2 ani si le trambalez prin Bucuresti. Am blocat constiincios portiera stanga pt. protectie copii. Toate bune si frumoase dar cand ma uit la un moment dat in oglinda stanga o vad pe o fetita iestita mai mult de jumate si aplecata peste portiera. Ma-sa care statea in spate langa fetite (probabil asa sunt nemtii) nu dadea nicio importanta acestui fapt - pe principiul unul mai putin la masa. Aveam vreo 70, eram pe banda a doua si nici nu stiu cum am ajuns pe banda 1 si am oprit urcat cu 2 roti pe bordura de pe Dn1. Bineinteles ca maica-sa nu avea nicio apasare, ba mai mult intreba de ce am oprit. M-am jurat ca toate masinile mele vor avea si pe spate geamuri electrice care se pot bloca din buton de la sofer.

Acum sotiei i-a placut Corsa, am si dat comanda. Din pacate (am vorbit si cu Opel Romania) nu se fabrica cu geamuri electrice pe spate.

As avea 2 posibilitati: ori demontez si manerul de deschidere al geamului cand mai merg copii in spate sau adaptez un mecanism de deschidere de la o Astra sau Vectra. Care credeti ca s-ar potrivi? Si cum fac cu butoanele ca la sofer nu cred ca se pot monta.

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
  • 111.000km din 12.01.2008
    • ---=== Fifi ===---
Re: Geamuri electrice spate Corsa
« Reply #1 on: March 14, 2016, 11:06:27 pm »
N ar fi mai bine sa li se explice copiilor ce nu e voie sa faca in masina? Oricum ei tot timpul cand merg in masina trebuie sa stea in scaunele lor, cu centura de siguranta pusa. Vorbesc din experienta, eu nu am treaba cu ei. Corsa e masina de clasa prea mica pentru geamuri electrice pe spate. Eu personal nu m as apuca sa scot manerele geamurilor, nu ca e greu de facut, dar mi se pare ciudat. Cealalta metoda nu se poate aplica dupa parerea mea.

Offline gansac

• Full Member
« Reply #2 on: March 15, 2016, 08:37:03 am »
:))) stai sa vezi ca noua corsa nu are siguranta de-aia fizica la usa,buton... ce amuzant o sa fie ca or sa poata fi deschise usile in mers... Mie asta mi s-a parut f aiurea, sa fi vazut dealerul cand venise masina "wow...dar nu are butoane la usi?hm...se pare ca nu "  am ras si cu fundul atunci...

Offline Grrommitt

• Full Member
« Reply #3 on: March 15, 2016, 10:53:29 am »
@gansac: are safety switch in usa, ce-ti mai trebuie in interor la maneta de deschis usa?

iar lkegat de geamuri electrice..sigur exista o metoda de a monta macara cu un control fie central fi in usa soferului. dar merita efortul?

mai poti pune o piedica in interiorul usii, la macaraua actuala, sa micsorezi cursa.

si mai e parca o setare prin meniu sa nu poata copiii sa deschida usile daca-i lasi in masina cand e oprita.
Corsa E, B1.4 NEH, Enjoy Plus

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #4 on: March 15, 2016, 11:26:17 am »
Orice masina are blocarea usilor din spate ca masura de siguranta pentru copii, inclusiv Dacia 1300 avea. Persoana de la dealer era p'afarista grav. Nu cred ca exista o setare sa nu poata deschide copii usile din interior cu masina oprita, din moment ce exista acest sistem mecanic de blocare.

Offline zci

• Jr. Member
  • **
« Reply #5 on: March 15, 2016, 02:04:19 pm »
Problema cu copii e ca sunt foarte imprevizibili. Fetita era cu maica-sa in spate si am presupus care ea grija. Oricum blocasem usile cu siguranta si da, pe vremea aia in 2007 nu erau obligatorii scaunele de copii.

V-am plictisit cu polologhia de mai devreme ca sa va arat ca cateodata situatia poate sa devina brusc foarte serioasa iar pe mine m-a marcat evenimentul. Cand le-am zis la dealeri de geamuri electrice m-au privit ca un nebun sau carcotas.

Oricum, faptul ca nu are geamuri electrice pe spate e un minus, iar explicatia dealerilor cum ca e din clasa mica si nu ai nevoie e o porcarie deoarece la alte firme se poate, din aceeasi clasa (Fabia, Polo, Fiesta, Kia Rio) sau chiar mai mica (Kia Picanto).

Cand o sa vina masina o sa ii desfac o portiera si o sa vad ce pot sa adaptez. Ma gandeam cu butoanele unde sa le amplasez, eventual pe consola centrala ca la Logan si sub ele un contact cu cheie sa le anuleze sau cam asa ceva.

De asemenea nu stiu cum e cu garantia, daca iau doar un plus de pe baterie si cablez totul nou se cheama ca "am intervenit in instalatia electrica"?

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #6 on: March 15, 2016, 03:29:59 pm »
Copii sunt imprevizibili, intr-adevar, insa pana deschide un copil un geam cu manivela aia trec niste secunde si esti alarmat imediat de zgomot, deci poti interveni imediat, nu mi se pare un pericol iminent.

Revenind, amplasatul butoanelor e ultima chestie la care m-as gandi, adica lucrul cel mai usor. Problema principala este daca poti pune macaraua intr-o usa ce nu a fost gandita sa aiba asa ceva montat. Adica problema montajului din punct de vedere mecanic, pe care nu o poti evalua decat daca ai deja un kit in mana si desfaci usa sa testezi. Apoi, trecerea firelor prin mufa de pe usa, daca ai suficienti pini liberi, si daca acesti pini suporta curentul absorbit de motorase. Garatiei clar ii spui "pa" cand te apuci sa modifici, nu conteaza ca e "doar" un plus de pe baterie. Nu incerc sa te conving ca nu merita, stiu cum e cand ti se pune un pitic, vreau doar sa zic ca este o lucrare complexa si grea, prin prisma faptului ca masina nu a fost gandita pentru asa ceva, si vor trebui facute adaptari. Dar cu perseverenta si pasiune se pot face multe! ;)

Offline Grrommitt

• Full Member
« Reply #7 on: March 15, 2016, 10:52:40 pm »
mai bine iti luai in 3 usi..si toate erau bune ;)
Corsa E, B1.4 NEH, Enjoy Plus

Offline gansac

• Full Member
« Reply #8 on: March 16, 2016, 03:17:15 pm »
Si eu am fost foarte suparat ca nu are geamuri electrice in spate dar "dilarul" de la d**** mi-a zis astfel : " pai dvs veti calatori in spate?... Si stati linistit ca aveti sanse mai mari sa scapati cu viata daca plonjati intr-un lac, fata de cei care au geamuri electrice si spate." Eu am zis ca face misto dar omul chiar vorbea serios si chiar m-a amuzat copios, dar tot am luat-o de la r*******.

Offline zci

• Jr. Member
  • **
« Reply #9 on: March 16, 2016, 08:45:41 pm »
De ce nu i-ai zis sa intre in masina din showroom si sa iasa el prin gemuletul ala?
Si daca ramanea blocat chemai pompierii sa il descarcereze :)

Am auzit tot soiul de neaveniti sfatuitori...

In cazul ala extrem, daca mai ai prezenta de spirit si nu te pierzi de tot, deschizi usa si iesi prin ea.
« Last Edit: March 16, 2016, 08:53:43 pm by zci »

Offline MMMMM

• Newbie
  • *
« Reply #10 on: March 16, 2016, 10:57:45 pm »
Nu poti deschide usa datorita presiunii apei.
Dar poti deschide (manual) geamul din spate si dupa ce se inunda masina poti deschide usa si iesi