Author Topic: Curatare masina  (Read 2710 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gansac

• Full Member
Curatare masina
« on: March 17, 2016, 09:04:56 am »
Compun de pe telefon asa ca e simplu, am evitat spalatoriile auto si mi-am spalat eu masina , ultima data cand am dat-o cu ceara a fost in decembrie,  iar pana azi s-a strans un strat de mizerie pe ea de nu mai iese cu jetul de apa, nu prea as da cu buretele ca sa nu stric vopseaua asa ca m-am interesat si am vazut ca imi trebuie argila speciala...

Cum, cat si de unde? Stie cineva? 

Offline Grrommitt

• Full Member
Re: Curatare masina
« Reply #1 on: April 26, 2016, 05:18:17 pm »
pana la urma, dat fiind ca vopseaua de la opel e cam de proasta calitate, unde se merita sa-ti speli masina?
Corsa E, B1.4 NEH, Enjoy Plus

Offline gansac

• Full Member
« Reply #2 on: April 26, 2016, 11:45:08 pm »
Nu recomand nicio spalatorie, absolut nici una, de 3 ori am dus-o si nu mi-a placut ce produse si ce carpe folosesc, mai apar si panze....
O spal in curte si fac decontaminare cu plastelina sau playdoh.

O dadeam si cu ceara dar am luat un sampon cu ceara si dupa ce o dau cu samponul obisnuit, o dau cu cel cu ceara si iese super.

Ps: am 2 manusi de la chemical brothers parca asa se numeste , e p youtube , cu doua fete, una pt partea superioara si una pt partea inferioara si un puf pt jante :)

Offline gansac

• Full Member
« Reply #3 on: April 26, 2016, 11:52:45 pm »
Nu am gasit edit asa ca

Prima spalare a fost in iulie

A2a spalare a fost in decembrie , super dezamagire groaznic mizerie mare carpe imputite, chiar daca ma dusesem la o spalatorie buna din acel oras...

A3a spalare martie, iar dezastru ma si dusesem seara, fraier

Prima spalare interior 24 sau 25 februarie, ce jeg era pe vovorase , ma si intrebase femeia de cand am masina ca pare noua :))) , nu recomand spalari ca am zgarieturi fine pe consola de bord cea neagra lucioasa, recomand carpe ochelari si spray cu presiune

Eu sincer nu mai imi duc masina sa o spal nicaieri niciodata
Las ploaia sa isi faca treaba si cand am timp mai o dau si eu.

Offline MariusP

• Hero Member
  • Corsaru'
« Reply #4 on: May 30, 2017, 03:06:41 pm »
Eu stiu ca tineti la masinile voastre, e normal, dar daca faci asa, ramai cu ea jegoasa tot timpul. :) In strainatate nimeni nu-si bate capu' cu asemenea detalii. Majoritatea merg la spalat la perii. :)
VW Golf VII, 1.6 TDI