Author Topic: Corsa SDR Enjoy 154 2006  (Read 4242 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Marius3113

• Jr. Member
  • **
Re: Corsa SDR Enjoy 154 2006
« Reply #45 on: February 07, 2018, 04:23:55 pm »
Am   verificat  si   cablurile  dintre  haion ,  am  gasit  cabluri  de  la  incarzirea  lunetei   neizolate,  am  zis  sa  verific  si  siguranta  din  compartiment  motor  si  acolo  am  gasit    sange  pe  capota  ,  si  pe  capacul  de  plastic  ce  acopera  motorul  ce  a  mai  ramas  dintr-un  sobolan, l-am  prins  in  cureaua  de  accesorii , mi-am  bagat  picioarele  in  ea  reparatie  si  m-am  apucat  sa  spal  pe  la  motor   sa  indepartez pielea  ce  era  improscata    pe capac  de  plastic  si  prin  radiator ,  bine  ca   nu  sa  fisurat.
Opel Corsa D 1.3 cdti 75 cp,tip motor Z13dtj

Offline yeti

• Hero Member
« Reply #46 on: February 07, 2018, 04:30:19 pm »
Nu vad prea clar in poza. Sunt innadite firele prin rasucire, sau doar a sarit izolatia imbatranita si a expus litele de cupru?
Opel Mokka Cosmo 1.4T benzina, 4x4, Velvet red, BFGoodrich g-Grip allseason2 (ex. Corsa D 1.3 CDTI)

Offline Marius3113

• Jr. Member
  • **
« Reply #47 on: February 07, 2018, 04:37:54 pm »
Am curatat  bine  si  lipit  prin  circuitul  broastei  am  verificat  motorasul  functiona  am  gasit  oxidate  papucii  sau  cleme  ce face  contact  la  motoras am  asamblat  am  schimbat  tot  odata  si  toate  sigurantele  din  habitaclu ,  si  siguranta  pentru  incalzire  luneta   si  acum  sunt  perfect  functionale.
In  schimb  o  problema  majora  o  am  la  stergatorul  de  pe  haion am  scurgeri  de  lichid  sau  apa  in  interior  fapt  care  mi-a  oxidat   parerea  mea  si  in  mufele   de  la  broasca si de  la  butonul  de  deschidere  portbagaj ca  in  poze

Offline Marius3113

• Jr. Member
  • **
« Reply #48 on: February 07, 2018, 04:40:13 pm »
Izolatia  a  sarit,  e  cam  casanta  izolatia  firelor  acolo

Offline pisic88

• Hero Member
  • Corsa-B '96 1.2i
« Reply #49 on: February 10, 2018, 12:12:27 pm »
Izolatia  a  sarit,  e  cam  casanta  izolatia  firelor  acolo
problema veche aia cu saritul izolatiei in locul respectiv. acolo ori de cate ori deschizi portbagajul se freaca firele intre ele si la un momentdat cineva cedeaza. am patito si eu la corsica mea, si tot pe acolo ai si furtunasul care duce lichidul de spalare la luneta, la mine e deja innadit, vezi sa nu ai deja fisura in el. deschide portbagajul, da-i jos mansonul ala de cauciuc si actioneaza jetul pt luneta, vezi sa nu-ti dea pe acolo apa aia de ai gasit depunerile alea de calcar.

problemele cu firele la opel e la fel de veche. e moartea tuturor masinilor opel, fire subtiri.
Opel Corsa B 1.2 (1996) - C12NZ, Faruri AngelEyes, Xenon faza scurta 6000k, amortizoare sport (-40mm garda la sol),eleron Irmscher , Bad boy capota fata, anvelope Nankang Turbosport611 vara 185/55/14, huse+interior imitatie piele, Toba Sport din inox.
https://www.facebook.com/marinescu.laurentiu.50

Offline Marius3113

• Jr. Member
  • **
« Reply #50 on: February 10, 2018, 08:45:07 pm »
Am  verificat furtunelul  de  la  lichid luneta, e in  regula  ,  problema  ar  fi dupa spusele  unui  prieten , un  oring sau  ce  o  fi acolo  de  se  scurge lichid sau apa pe  la  asamblu stergator luneta. Ma gandeam sa  fac un  tutorial dar mai  bine e sa  postez  aici  in  garaj  ,ca  sa  evit comenturi , am  postat  sa  stiu eu pe  viitor  ce si  cum  se  procedeaza , la  fel  si  cu celelalte interventii de distributie  si  ambreiaj  si altele  ce  vor urma. in  caz  de  ratacire a  caietului sau cartii de  service am istoricul  aici  inclusiv interventii  de reparatie,vor  urma  sa schimb toata  articulatia  fata  de  la  bare si capete  directie  pana  la  amortizoare arcuri rulmenti butuci etc.
Multumesc  pentru  indrumare pisic88!

Offline Marius3113

• Jr. Member
  • **
« Reply #51 on: March 15, 2018, 10:19:46 am »
Probleme  la Senzorul  din  coloana  de  directie, ca  si  simptome  :
-huruit sub  volan 
-vibratii in  volan stand pe  loc
-pe  loc in  tendinta  de  a  braca rotile volanul vibra si  huruia  puternic  si avea  tendinta sa imi  opuna  rezistenta in  a  face  miscarea  de  stanga  sau  dreapta.
Ca  si  remediere  e  mai  complicat  si  trebuie  rabdare  si  mare  atentie:
-se indreapta rotile
-am  scos  borna - si + de  la  baterie si  am  astepat  pret  de  1 ora  sa se elimine curentul  de  pe  masina  exista  riscul  sa  sara  airbag din volan
-am  scos  airbagul  de  pe   volan si  am  scos si  volanul
-am  scos  CIM-ul  de  pe  coloana
-am scos partial coloana  de  directie
-este  o  siguranta serger  spre motorasul  din  coloana  se  scoate  si  se  elibereaza  suportul coloanei  sau  cum  so  numi
-in  felul  asta  am  ajuns  la  senzor si  aici mare  atentie  am  dat semne  peste   semne sa  stiu cum  sa  il  pun  la  loc
-am  scos  senzorul ,l-am  desfacut  cu  mare  atentie zic  eu  sa  nu  il  decalibrez
-am decapsulat senzorul in  interior pe  capacul senzorului  sunt cleme   panglica nu  stiu  cum  sa  le  spun  acestea  faceau contact  intre  ele  si  erau  putin  corodate  le-am  curatat an  pus niste banda  izoliera  intre ele  sa  le  distantez ,in  senzor  este  o  chestie  pe  care calca  picioruse  am  curatat si chestia  aia  nu  stiu  cum  sa  o  numesc si am  sperat  sa  rezolv  problema  sa  nu  fiu  nevoit  sa  schimb  intreg  senzorul ce  costa  undeva  la  600 lei.
La  montaj am  respectat semnele si am incercat sa  calibrez  sensorul cu  un  multimetru  cu  o  abatere de  1  sau  2  unitati  pe  multimetru nu  stiu  cat  de  bine  l-am  calibrat  dar  cert  e  faptul  ca functioneaza perfect.
Nu  imi  aparare senzori  in  bord  si  nici  inainte  de  a  remedia  nu  aparea.
Acum  functioneaza  bine   , nu  mai  am  huruit  si  nici  vibratii  si  nu  trage  nici  stanga  nici  dreapta  si nici  nu  opune  rezistenta, servodirectia electrica e  la  fel  inainte   de  a  aparea  problemele.
Ca  sfat  pentru  cine  citeste  si  daca  mai  sunt  persoane cu  probleme  similare  ,nu  recomand  sa  procedati  la  fel , poate  in  cazul  meu  a  fost  ceva  minor si  am  avut  noroc sa  remediez  problema  in  felul  asta .
Eu  am riscat cu  gandul  ca il  voi  strica  total  si  il  voi  inlocui  cu  unul  nou.

Offline Marius3113

• Jr. Member
  • **
« Reply #52 on: April 29, 2018, 08:06:37 am »
Revizie -28/04/2018-----185486 km
Ulei Ravenol  lsg 5w30
Filtru ulei
Filtru aer
Filtru habitaclu +igienizare