Author Topic: ---=== Fifi ===---  (Read 54646 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
  • 105.000km din 12.01.2008
    • ---=== Fifi ===---
Re: ---=== Fifi ===---
« Reply #331 on: October 02, 2017, 02:46:31 pm »
Sambata am inlocuit toba intermediara. A fost un chin sa gasesc alta toba, la Autokarma am gasit doar pe original (GM), vreo 800 de lei, pe Bosal ar fi vreo 450 de lei dar la magazinul unde am comandat dupa vreo 2 saptamani m-a sunat sa imi dea inapoi avansul pentru ca Bosal nu livreaza. Mi s-a parut mult 800 de lei pentru o toba, asa ca am inceput sa caut pe site-uri de dezmembrari. Aici primesti oferte cu toptanul, insa nimeni nu iti trimite vreo poza cu obiectul pe care il cauti ca sa iti poti face o parere, chiar daca ceri poze. Intr-un final am gasit la cineva o toba in stare foarte buna pe care am montat-o la un service prin cartierul 23 August. Preventiv, am vopsit toata tevaraia cu vopsea termorezistenta (Kober), sunt curios cum se va comporta in timp.

Tot umbland si cautand piese am dat peste doua scaune fata sport (din cele care vin pe Cosmo, insa cu tapiterie textila), si deoarece stiam ca au un suport lateral mult mai bun comparativ cu cele de Enjoy,  le-am luat. Asa ca dupa ce le voi bibili putin (trebuie sa mut incalzirile din scaunele de Enjoy in astea), le voi monta.

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
    • Zaragoza de Aragon
« Reply #332 on: October 03, 2017, 12:51:34 pm »
Nu stiu cat o tine vopseaua dar arata bine ce-ai facut. Toba veche se gaurise sau doar ruginise?

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #333 on: October 03, 2017, 03:19:43 pm »
Toba veche se gaurise, puteai astupa cu mana teava de esapament iar motorul mergea bine-mersi, gazele ieseau din toba gaurita. :)

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #334 on: January 03, 2018, 12:13:23 pm »
Iata si poze cu scaunele cele "noi". La scaunul soferului a trebuit sa inlocuiesc o portiune de stofa care era uzata, am gasit la Anatex stofa auto identica cu cea originala. Daca tot aveam stofa iar vinilinul de pe cotiera (Armster) incepuse sa arate tot mai nasol, m-am apucat si l-am inlocuit cu stofa. Stofa avea burete pe spate, asa ca a iesit foarte bine, am lipit-o cu Moment clasic (gen lipici de pantofi). Daca tot am demontat cotiera (se demonteaza usor, pentru a scoate partea care gliseaza se introduce o surubelnita subtire care deblocheaza un stift care are rol de opritor - am incercuit cu rosu), mi-a venit si ideea de a o ilumina atunci cand se deschide capacul. Asa ca am varat in ea 2 LED-uri albe alimentate de la inelul de iluminare al brichetei. In rest, am facut revizie de 9 ani (aceleasi componente ca mai sus) + ITP in noiembrie, iar la ITP am trecut cu parbrizul fisurat (a pus o mentiune ca are defect minor, fisura fiind mica si in dreptul pasagerului dreapta). In continuare, apa+paie+bataie. :)

Offline ionut96

• Sr. Member
  • DB 67 MNI
    • Facebook
« Reply #335 on: January 03, 2018, 01:53:52 pm »
Nice lookin' seats!  ;D Magandeam la ceva de piele, Recaro, ca pe OPC...

Legat de GID, ca acum mi-am amintit de postare. Nu am nevoie de functia pentru telefon. Playerul JVC are asa ceva. Poate afisa si alte informatii mai detaliate? Nu am BC, dar  poate primi si alte informatii?
Corsa D, 1.3 CDTI, 2008, silver lightning, inchidere centralizata, oglinzi incalzite,  jante pentru cauciucuri de vara/iarna. 2x Magnat Car Fit Style 213 50 W. To be continued...

https://www.facebook.com/nanciu.ionut

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #336 on: January 03, 2018, 02:27:24 pm »
Merci! Scaunele de OPC se gasesc f greu si la preturi exorbitante dupa parerea mea. Nu m am urcat in vreun OPC sa pot aprecia diferenta de confort. Astea de Cosmo au fost aproape moka, si clar stai mai bine ca in cele de Enjoy.

Legat de afisarea informatiilor de BC ai doua variante: ori iti schimbi ceasurile (IPC ul) cu unele ce au BC (ecran mare intre ceasuri), ori iti pui GID in loc de TID. Cel mai comod e varianta 2.

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #338 on: January 04, 2018, 09:51:27 am »
Da, am transplantat-o. A fost oleac de chinuiala, dar cred ca a meritat.

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #339 on: January 12, 2018, 11:14:39 pm »
Cado' de 10! Voi face si tutorial, insa pana atunci, burta pe carte! 😜

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #341 on: January 13, 2018, 10:02:39 pm »
Multumesc, de abia astept sa se incalzeasca afara! Ce bine ar fi fost sa am un garaj... ;D

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
    • Zaragoza de Aragon
« Reply #342 on: January 13, 2018, 10:45:25 pm »
Cunosc nerabdarea. ;D
E bun si garajul dar pe frigul asta ingheti si acolo. Doar ca nu te bate vantul, nu te ninge sau ploua.

Offline ionut96

• Sr. Member
  • DB 67 MNI
    • Facebook
« Reply #343 on: January 22, 2018, 09:47:08 am »
Farurile sunt cele originale, de GM? Nu imi dau seama daca au si cornering...
Si de unde le-ai luat? :D
Corsa D, 1.3 CDTI, 2008, silver lightning, inchidere centralizata, oglinzi incalzite,  jante pentru cauciucuri de vara/iarna. 2x Magnat Car Fit Style 213 50 W. To be continued...

https://www.facebook.com/nanciu.ionut

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #344 on: January 22, 2018, 12:32:49 pm »
Da, sunt originale, GM-Valeo, cu cornering, am luat inclusiv modulul de comanda. Le-am luat din dezmembrari, am prins un chilipir. Pe ebay sunt scumpe.

Pentru inceput am tras alimentarea principala din cutia de sigurante din portbagaj, fir de 1.5mmp, a trebuit sa adag un pin mama (ca cel din poza, de la TME) pe pozitia FH1. Modulul se monteaza in stanga volanului, undeva deasupra pedalierului, sunt deja 2 suruburi sudate in caroserie. La acest modul trebuie sa aduc alimentarea de care vorbeam mai devreme, apoi 2 fire de CAN de la BCM, 1 fir de la comutatorul de lumini pentru reglajul pe inaltime, 1 fir de la contact, 1 fir pentru masa. Iesirile de la acest modul sunt cate 3 fire pentru fiecare far: lampa de cornering, reglajul de cornering (stanga-dreapta) si reglajul de nivel (sus-jos).