Schimbare permis

(1/7) > >>

Bodi:
Am si io o intrebare si anume:prin mai, trebuie sa mi schimb buletinul(la o alta adresa) si din cate stiam eu(e mai bine asa)trebuie schimbat si permisul de conducere. Aseara un prieten mi a zis ca  s a dat o lege sau ceva de genul asta unde se spune ca nu mai esti obligat! stie careva in cum sta treaba?
Ms anticipat

strutzzy:
Si eu sunt in aceeasi situatie cu tine, si stiam ca nu mai este nevoie sa il schimbi daca iti schimbi adresa din buletin.

Acum am cautat pe net si am ramas cu gura cascata:
Art. 91.

1. Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta ?n clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte sav?rsite de persoane fizice:
         1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a carui valabilitate a expirat;
         2. conducerea unui autovehicul de catre o persoana care nu a preschimbat permisul de conducere national rom?nesc la schimbarea domiciliului sau resedintei, ?n termenul prevazut de lege;

Deci trebuie "preschimbat".

Altfel...
Regula:
Conducerea unui autovehicul de catre o persoana care nu a preschimbat permisul de conducere national românesc la schimbarea domiciliului sau resedintei, în termenul prevazut de lege

Zile suspendare:    Puncte penalizare:    Cumul amenda (RON):
                                                           1/2 din minim:    Minim:         Maxim:
        -                                   0                      132                264    352

Acte necesare:
A. eliberarea unui nou permis de conducere se efectueaza, in conditiile legii, in baza urmatoarelor documente:
- actul  de  identitate   ( carte de identitate, buletin de identitate   sau carte de identitate provizorie in original si copie );
- fisa detinatorului permisului de conducere, completata prin dactilografiere;
- permisul de conducere a carui preschimbare se solicita in original, daca acesta exista;
- dovada  achitarii  taxelor, prevazute de lege,    aferente    preschimbarii permisului de conducere;
- fisa medicala tip din care sa rezulte ca este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie,  daca   solicitarea   preschimbarii   s-a   facut   dupa   expirarea  valabilitatii   administrative  a permisului de conducere;
- in cazul schimbarii numelui documentul care atesta acest lucru in original si copie
- in cazul pierderii. furtului sau distruglrea, titularul permisului de conducere trebuie sa declare in cel mult 48 de ore de la constatare, autoritatii emitente si sa solicite eliberarea unui nou permis de conducere;

Intrebare intrebatoare: care este termenul de preschimbare?

strutzzy:
Iata si vestea cea buna:

Codul Rutier 2007.

Art.101. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută ?n clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săv?rşite de persoane fizice:

1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;

2. abrogat

Deci stiam bine ce stiam. :)

Bodi:
Deci nu mi mai fac griji

johanes:
Bodi, eu zic sa-ti schimbi permisul. Eu, anul trecut, mi-am schimbat cartea de identitate pentru ca aveam adresa de la soacra-mea ca domiciliu trecut in ea, asta pt ca sa inmatriculez masina pe numele meu, cu adresa corecta. Nu mi-am facut probleme cu schimbarea permisului stiind de acea ordonanta. Cand a venit vremea sa inmatriculez masina, politistul a vazut imediat ca nu coincid cele doua domicilii. I-am spus de acea ordonanta, dar a ramas cum au spus ei (m-am dus si cu o copie a ordonantei la ei). Mi-au spus ca nu inmatriculeaza masina pana nu schimb permisul.
In schimb, pe cand aveam numere provizorii (si permisul vechi), m-a oprit un politai in trafic (pe motiv ca nu am acordat prioritate). Era o situatie in care nu avea dreptate, in fine, dupa mai multe explicatii am scapat. Dar mi-a atras atentia ca nu am permisul cu domiciliul din buletin. I-am spus ca s-a emis o ordonanta ce nu aminteste de acest lucru. Mi-a spus ca "daca stiti d-voastra ...". Adica el stia ceva de acest lucru.

In concluzie, e mai sanatos sa-l schimbi ... In tara noastra se interpreteaza legile dupa cum il duce capu' pe fiecare.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page