Author Topic: Inlocuire TID  (Read 33011 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline asorin

• Full Member
Re: Inlocuire TID
« Reply #76 on: May 20, 2018, 06:17:57 pm »
Salut

Am ezitat pana la urma sa iau componentele, erau de pe un Vectra si cred ca era mai greu cu compatibilitatea pe Corsa .
O sa schimb intai display-ul si apoi playerul. So avem asa :

- ca sa pun GID in loc de TID pe masina, am nevoie de vreun cod de securitate de la cel de la care cumpar display-ul ?
- am CD30 (fara MP3 si fara buton BC, evident) , fara BC activat acum, dar cu comenzi pe volan . O sa imi afiseze si alte informatii din BC daca inlocuiesc TID cu GID ?

Multumesc
Corsa D, Enjoy, 1.2 80 CP, 3 usi, Black Sapphire

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
    • Zaragoza de Aragon
« Reply #77 on: May 20, 2018, 07:23:56 pm »
Daca le iei separat, pentru display sau player ai nevoie de cod de securitate si de Tech 2. Ele ar trebui sa fie in prealabil desperecheate de pe masina donatoare, adica trecute in Delivery mode (sau Delivery state).
Din cauza asta, ca sa nu ma complic si sa nu am surprize, eu mi-am luat CD30 MP3 si Aux-In impreuna cu TID, ambele de Corsa D. Le inlocuiesti pur si simplu, fara alte batai de cap.

Offline asorin

• Full Member
« Reply #78 on: May 20, 2018, 07:53:50 pm »
Daca display-ul sau player-ul nu vin cu cod de securitate si nu au fost desperecheate de pe masina donatoare (trecute in delivery mode) , se poate face ceva ?
Intreb asta pt ca multi de la dezmembrari habar nu au despre info de mai sus .

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
    • Zaragoza de Aragon
« Reply #79 on: May 20, 2018, 09:29:04 pm »
Din cate stiu si mi-a spus si cineva care se ocupa cu mai multe (diagnoza, reparatii, servicii rescriere ECU, anulare DPF & EGR, chip tuning), nu prea ai ce face daca player-ul si display-ul nu a fost desperecheate de pe masina inainte de a fi demontate.
Asta e valabil incepand cu Corsa D, unde player-ul e imperecheat cu display-ul si cu masina. La Corsa C se mai putea face ceva pentru ca era alt sistem si alta marca de player.
La dezmembrari gasesti multe dar cel mai bine e sa le iei impreuna, ca sa n-ai surprize.
Sau, de exemplu: https://www.ebay.co.uk/itm/VAUXHALL-OPEL-CORSA-D-CD30-MP3-CD-PLAYER-TID-DISPLAY-CODE-AUX-LEAD-30/163046116011?hash=item25f64e4aab:g:VZ0AAOSwf5Ba-Gan

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
  • 111.000km din 12.01.2008
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #80 on: May 20, 2018, 11:29:27 pm »
Nu e asa, se poate afla codul fara probleme, e scris in clar in memoria eeprom din display sau player. Trebuie un program care se gaseste pe net si construit cititorul. Eu codul Gid ului l am aflat contra a 50 de lei. Iti pot recomanda pe cineva priceput daca vrei.

Nu lua componente de pe alt tip de masina, nu vor functiona corect, ia doar de pe Corsa D!

Raspuns la prima intrebare: trebuie ca Gid sa fie desperecheat (cu cod sters) sau sa stii codul. Daca nu il stii se poate afla, ti am zis mai sus. Raspuns la a doua: iti va afisa BC ul GID ului. Va trebui activat cu Op Com. Se poate activa si Check control.

Ps: nu trebuie si desperecheat si cod, ori una ori alta. Si nu trebuie neaparat Tech2, merge si cu Op Com.

Offline asorin

• Full Member
« Reply #81 on: May 21, 2018, 09:33:46 pm »
Am gasit pana la urma CD30 MP3 si GID de la aceiasi masina.
Dupa ce le montez revin cu detalii

Masina donatoare este Vauxhall . Sunt tare curios daca BC o sa fie in KM sau mile ...

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #82 on: May 21, 2018, 10:52:24 pm »
Probabil mile, dar se modifica folosind OpCom sau Tech2. Asteptam impresii, ma bucur ca ai facut modificarea pana la urma!

Offline asorin

• Full Member
« Reply #83 on: May 23, 2018, 11:01:36 am »
Salutare

Au venit piesele, le-am montat pe masina, totul functioneaza - momentan.
CD30 Mp3 si GID proveneau de pe aceiasi masina, nu a fost nevoie de programare .
Radio , CD, BC functioneaza . AUX nu l-am verificat inca, dar apare activat in firmware .
Display-ul a venit initial in mph, dar se poate schimba din meniu in kmh .

Meniul mi se pare destul de rudimentar , iar navigarea se face anevoios (sau nu m-am obsinuit eu inca)
Interesant mi s-a parut ca ramasesera in memorie posturile , si aveam BBC One si alte posturi  din UK :)

Offtopic : Stie cineva cum se conecteaza loudspeaker-ul ? Adica difuzorul ala mic care se regaseste in interiorul consolei pe sub afisaj .

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #84 on: May 23, 2018, 11:50:16 am »
Daca nu ai cablaj tras pentru el, atunci trebuie sa te legi in mufa din spatele HU. Iti trebuie pini.

Offline asorin

• Full Member
« Reply #85 on: May 25, 2018, 11:00:45 am »
Am gasit , loudspeaker-ul se conecteaza la CS+ si CS-

Inca ceva un pic offtopic : cum se scot pinii dintr-o mufa de player ? Adica am o mufa din care vreau sa scot cativa pini si sa ii pun in mufa de pe masin .

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #86 on: May 25, 2018, 02:01:37 pm »
Nu mai tin minte exact cum am facut cand am montat UHP-ul, insa parca sa zic ca pinii i-am scos bagand in fanta de langa gaura pinului o capsa (de aia de capsator de hartii, ceva de genul asta: https://www.google.ro/search?q=capsa+capsator&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjhyp_o2qDbAhXMiSwKHW6aCSAQ_AUICigB&biw=1920&bih=900#imgrc=ahpASTBYvpelnM: ) indreptata pentru a debloca pinul. Dupa ce am bagat agrafa complet am tras de pin in afara. Repet, nu mai stiu exact.

Offline Mqwerty

• Moderator
  • Hero Member
  • Zaragoza de Aragon
    • Zaragoza de Aragon
« Reply #87 on: May 25, 2018, 02:05:47 pm »
Vezi in poza de mai jos cum este pinul construit. Ridici siguranta care asigura toti pinii si unde sunt sagetile galbene infigi doua ace de cusut sau sarma de la agrafa de birou, ca sa presezi ghearele de fixare, apoi tragi de firul aferent si iese.