Poll

La ce dealer veti face/ati facut revizia?

DiBas
Erebus
GTT
Radacini
Gold&Platin
Opel West
EDS

Author Topic: Preturi revizie tehnica , consumabile , accesorii , etc  (Read 166155 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
  • 111.000km din 12.01.2008
    • ---=== Fifi ===---
Re: Preturi revizie tehnica , consumabile , accesorii , etc
« Reply #735 on: November 01, 2014, 03:08:59 pm »
Mi am făcut și eu revizia acum vreo 2 săptămāni, 117 lei filtrele pe original de la revizieopel si 145 de lei uleiul mobil 1, 3 bidoane, de la automed.

Offline norisor

• Hero Member
  • 122.000km din 01.11.2008.
« Reply #736 on: August 10, 2015, 03:27:53 pm »
Revizia 7 la DiBas Fundeni - 85.475 km.
Rezumat factura: 210 lei manopera(schimb filtre, ulei, bujii si verificare generala gratuita), iar filtrele(polen cu carbon activ) + bujiile 332 lei. In plus se mai adauga 92 lei pt.3 litrii de ulei Eneos Premium Hyper 5w-40 luat de aici http://www.szakalmetal.ro/ro/contacte/romania/214-bucuresti deoarece mai aveam 0,5 litrii de ulei de anul trecut.

In total 543 + 92 + 20(bacsis) + 10(bacsis) = aprox.665 lei. 20 lei am dat la mecanic si 10 lei la tipul de la receptie deoarece am primit bonus test amortizoare + frane pt.client fidel. Normal ar fi costat vreo 30 lei. Din totalul de 543 lei, 100 lei fac bujiile si vreo 43 manopera.... Am prins si campania de verificare gratuita a eficientei instalatiei de A/C - http://www.clubcorsa.ro/index.php/topic,2186.135.html.

Per total am fost multumit de preturi si lucrarile efectuate. Un mare minus il dau la tipa de la casierie care la 12:56 m-a trimis la plimbare deoarece mai avea 4 minute de pauza...
Corsa D 1,2 80CP-Cosmo; culoare metro; clima; pachet drumuri grele; pachet iarna; airbag-uri 5*; computer bord-GID; pilot automat; jenti de 16 aliaj in 7 spite; proiectoare ceata; CD 30 MP3 etc.
Thule Motion 200+Thule Wingbars, folie Lumar(65%)pe spate, duze parbriz Insignia.

Offline zaahoo

• Hero Member
    • Dezmembrari auto
« Reply #737 on: August 10, 2015, 08:29:03 pm »
Si eu mi-am facut revizia la 63.200 km. (a 6-a)

1 x   Ulei GM 5w30 DEXOS 4L original GM   82,00 RON
1 x   Revizie Opel Corsa D A12XER GM   145,00 RON  (filtru ulei, polen si aer)

total: 227,00 RON

Piesele achizitionate de la revizie opel.
Opel Corsa S-D 1.2 85 CP, pilot automat, scut motor, computer bord, comenzi volan, aer conditionat, kit exterior OPC Line ,jante de 215/45 R17", faruri dayline, stopuri black cu neon si led.

Dezmembrari auto

Offline norisor

• Hero Member
« Reply #738 on: July 11, 2016, 06:17:46 pm »
Revizie 8 la 96.362 km. Aproape 10.900 km facuti in 11 luni de la revizia precedenta din august 2015. Scorurile sunt trecute in atasament. Uleiul l-am luat de la Szakal.

In plus am solicitat o curatare de saboti si tamburi, deoarece uneori se deblocheaza rotile spate la 2-3 secunde dupa ce am lasat frana de mana jos. Are mai bine de 1 an de cand face asa. Era ceva mizerie si rugina in interior, mai ales pe tambur.
Corsa D 1,2 80CP-Cosmo; culoare metro; clima; pachet drumuri grele; pachet iarna; airbag-uri 5*; computer bord-GID; pilot automat; jenti de 16 aliaj in 7 spite; proiectoare ceata; CD 30 MP3 etc.
Thule Motion 200+Thule Wingbars, folie Lumar(65%)pe spate, duze parbriz Insignia.

Offline norisor

• Hero Member
« Reply #739 on: April 03, 2017, 05:41:20 pm »
Revizia nr.9 la 106.540 km. Aprox.10.200 km facuti in aproape 9 luni de la ultima revizie din iulie anul trecut.
Fara schimbul lichidului de frana, revizia ar fi fost vreo 480 lei(din care doar filtrul de polen cu carbon activ a fost 140 lei) + 120 lei uleiul Eneos Premium Hyper 5w-40(szakal.ro). Lichidul de frana cu manopera si stand frane a fost vreo 85 lei.

In plus am avut becul de pozitie stanga fata ars, pe care mi l-a schimbat pe gratis mecanicul deoarece aveam un set de becuri Osram la mine - http://www.emag.ro/kit-rezerva-bec-auto-cu-halogen-osram-h7-12v-clkmh7/pd/D575LBBBM/.

Bonus pt.norisor, i-am pus vreo 300 ml aditiv motor - http://www.emag.ro/solutie-motor-protect-liqui-moly-500-ml-1867liquimoly/pd/DTV2V3BBM/?ref=smart-history_1&recid=j127io1n-hjwd1us48i4-C.c17_a187.R.T.S.VP_AP_VIS-1l5n7w2. Cica rezista vreo 50.000 km si din cate am citit si intrebat persoane avizate, nu i-ar face rau motorului.

Offline norisor

• Hero Member
« Reply #740 on: December 19, 2017, 04:53:36 pm »
Inca o revizie, cea cu nr.10 la 117.000 km. Intre timp s-au mai adaugat inca 10.500 km in 8 luni si 2 saptamani de la precedenta revizie. Acesti km au fost facuti aprox.60% extraurban si 40% urban.

Manopera revizie 240 lei + 416 lei pt. schimbarea celor 3 suporti de motor. Initial mi-au zis cost estimativ 850 lei, dar apoi o parte din manopera de la schimbatul suportilor au inclus-o in manopera de la revizie si astfel am iesit la 654 lei. Legat de suportii de motor am scris aici - http://www.clubcorsa.ro/index.php/topic,1319.msg140109.html#msg140109.

Piesele, filtrele si uleiul le-am luat de la sawauto.ro cu 804 lei.

In fisierul 3, cel cu necesar piese, se regaseste urmatoarea investitie pe care trebuie neaparat s-o fac dupa Anul Nou - distributie, pompa apa etc. Pe scurt, distractia asta ar fi cam 3000 - 3500 lei  :o, dar cei de la DiBas au zis ca manopera in realitate va fi mai mica deoarece manopera va fi comuna la unele elemente(pompa apa + kit distrbutie etc). Din pacate nu pot sa mai aman aceasta operatie deoarece una dintre garnituri(probabil cea de chiulasa daca am inteles eu bine) s-a deteriorat. Din cauza asta, in vasul de antigel a intrat putin ulei de motor....probabil si din cauza "piciorului drept cam greu" :(.

PS: vad ca tot ale mele sunt ultimele 2 postari pe acest topic  ;).

Offline zaahoo

• Hero Member
    • Dezmembrari auto
« Reply #741 on: December 29, 2017, 11:30:35 pm »
parerea mea, data viitoare axeaza-te si pe alte magazine de piese auto, m-am uitat in mare parte la piesele achizitionate de tine si sunt mai mici ca si pret cu 10-20 lei / piesa. :) un exemplu ar fi suportul motor FEBI BILSTEiN pentru care ai platit 131 lei in alta parte era cu 108 lei :).

Opel Corsa S-D 1.2 85 CP, pilot automat, scut motor, computer bord, comenzi volan, aer conditionat, kit exterior OPC Line ,jante de 215/45 R17", faruri dayline, stopuri black cu neon si led.

Dezmembrari auto

Offline Tzutzurik

• Hero Member
« Reply #742 on: December 31, 2017, 08:48:03 am »
In fisierul 3, cel cu necesar piese, se regaseste urmatoarea investitie pe care trebuie neaparat s-o fac dupa Anul Nou - distributie, pompa apa etc. Pe scurt, distractia asta ar fi cam 3000 - 3500 lei  :o, dar cei de la DiBas au zis ca manopera in realitate va fi mai mica deoarece manopera va fi comuna la unele elemente(pompa apa + kit distrbutie etc). Din pacate nu pot sa mai aman aceasta operatie deoarece una dintre garnituri(probabil cea de chiulasa daca am inteles eu bine) s-a deteriorat. Din cauza asta, in vasul de antigel a intrat putin ulei de motor....probabil si din cauza "piciorului drept cam greu" :(.

Vad ca manopera ai facut-o la DiBas. Te-au lasat sa aduci piesele tale?

Aceeasi problema, ulei in vasul de expansiune, am avut si eu, acelasi motor, Z12XEP. Mie mi s-a spus ca problema e de la niste garnituri de la lantul de distributie. Asta probabil ca sa schimb lantul, pt ca "daca tot dam jos totul pe acolo, e pacat sa nu schimbam si lantul". La pompa de apa ce probleme ai? De ce o schimbi si pe ea?
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Offline ney

• Sr. Member
« Reply #743 on: December 31, 2017, 10:51:18 am »
Schimbarea garniturii de distributie am facut o si eu, preventiv, pt.ca aparusera semne de ulei in exteriorul motorului !
Intradevar cu aceasta ocazie am schimbat si distributia ca tot stransesem piese ,dar nu este obligatoriu, mai ales daca nu exista zgomote sau la desfacere nu gasesti toceli pe patine
Recomand totusi daca aveti bani si mai tineti masina schimbarea distributiei fara pinioane
Garnitura de chiulasa lasati o in pace!
Nu de acolo vine uleiul in antigel

Offline ney

• Sr. Member
« Reply #744 on: December 31, 2017, 10:53:37 am »
Reparatia sa facut la 120.000km
Exista putin zornait la relanti dar din cauza intinzatorului
Si garnitura urma sa cedeze ,era lemn cauciucul de pe ia!
« Last Edit: December 31, 2017, 11:03:10 am by ney »

Offline norisor

• Hero Member
« Reply #745 on: January 03, 2018, 05:51:29 pm »
parerea mea, data viitoare axeaza-te si pe alte magazine de piese auto, m-am uitat in mare parte la piesele achizitionate de tine si sunt mai mici ca si pret cu 10-20 lei / piesa. :) un exemplu ar fi suportul motor FEBI BILSTEiN pentru care ai platit 131 lei in alta parte era cu 108 lei :).

Posibil sa fie asa. Am facut doar o comparatie cu reprezentanta DiBas, autoa.ro si epiesa.ro. Dintre cei 4 am mers pe sawauto.ro deoarece mi s-au parut mai bune preturile. La epiesa am auzit ca nu prea au piesele si ca iti ofera alte variante, nepunand in calcul si pretul mai mare.

Offline norisor

• Hero Member
« Reply #746 on: January 03, 2018, 06:16:06 pm »
Vad ca manopera ai facut-o la DiBas. Te-au lasat sa aduci piesele tale?

Aceeasi problema, ulei in vasul de expansiune, am avut si eu, acelasi motor, Z12XEP. Mie mi s-a spus ca problema e de la niste garnituri de la lantul de distributie. Asta probabil ca sa schimb lantul, pt ca "daca tot dam jos totul pe acolo, e pacat sa nu schimbam si lantul". La pompa de apa ce probleme ai? De ce o schimbi si pe ea?

Da, si nu e prima data cand vin cu piesele mele. Doar in garantie la primele 2 revizii am facut-o cu piesele si uleiul de la ei. Chiar si la revizia a doua, cand masina iesea din garantie, am vrut sa fac la fel. Am acceptat tot de la ei deoarece am avut bateria schimbata pe garantie cu vreo cateva zile inainte ca masina sa implineasca cei 2 ani.

N-am nicio problema cu pompa de apa sau distributia. Ideea e ca oricum trebuie schimbate niste garnituri si automat se umbla acolo. Din cate imi aduc aminte, distributia pe lant la motorul asta se recomanda a se schimba la 120k km, iar eu am 118k km. In plus, masina nu am de gand sa o vand si prefer sa fac interventiile necesare cand trebuie sau chiar ceva mai repede(ex: uleiul il schimb de 7 ani pe la 10-11k km). Mecanicul si seful de service mi-au zis ca la pompa de apa pot sa merg fara probleme pe alt producator si nu GM, pretul fiind aprox.360 lei vs 700 la GM. La garnituri si kit complet distributie nu vreau sa fac niciun rabat.

Offline norisor

• Hero Member
« Reply #747 on: January 03, 2018, 06:29:11 pm »
Schimbarea garniturii de distributie am facut o si eu, preventiv, pt.ca aparusera semne de ulei in exteriorul motorului !
Intradevar cu aceasta ocazie am schimbat si distributia ca tot stransesem piese ,dar nu este obligatoriu, mai ales daca nu exista zgomote sau la desfacere nu gasesti toceli pe patine
Recomand totusi daca aveti bani si mai tineti masina schimbarea distributiei fara pinioane
Garnitura de chiulasa lasati o in pace!
Nu de acolo vine uleiul in antigel

Nu am urme de ulei in exteriorul motorului. Dupa cum se aude in prezent, vreo 2 mecanici de la DiBas au zis ca ar fi in regula distributia. Are un mic zornait / zgomot de lant, dar pare a fi o uzura normala dupa nr.de km parcursi.

Distributia vreau sa o schimb complet. De ce fara pinioane ?

Iar garnitura de chiulasa de ce sa nu o schimb, in conditiile in care cauciucul din ea dupa mai bine de 9 ani este imbatranit ? Mai devreme sau mai tarziu cred ca tot va ceda. Vreau sa merg pe varianta de a se schimba cam tot ce se poate daca tot se umbla la piesa respectiva.

Offline ney

• Sr. Member
« Reply #748 on: January 05, 2018, 07:40:36 pm »
Fara pinioane pt. ca am schimbat multe si au facut deja 100.000km si merg
Si garnitura de distributie are cauciuc pe ia nu cea de chiulasa!
Dupa raspuns ,cred ca nu stii nimic despre motoare(fara suparare) si cu atat mai putin despre acest motor.
Nu umbla la chiulasa degeaba

Offline ney

• Sr. Member
« Reply #749 on: January 05, 2018, 07:45:57 pm »
Asta e garnitura de distributie