Author Topic: Portbagaj exterior  (Read 68590 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Renu'

• Hero Member
  • 1.3 DIESEL 90HP 5 usi ENJOY
Re: Portbagaj exterior
« Reply #60 on: December 22, 2010, 11:26:33 am »
Si la semafor sa fuga aurolacii cu tot cu el si schiuri ?:))
Opel Corsa D Z13DTH,Enjoy + Xenon 35W 6000K + leduri pozitie + leduri numar + becuri cromate semnalizare fata +stalpi negrii + Jante 16 + folie Llumar + chiptuning 350 cai           Just kiddin' !

Offline RaduRek

• Jr. Member
  • **
« Reply #61 on: December 22, 2010, 02:28:29 pm »
Am luat de la Toptools Prealpina LP49(aluminiu)...super frumoase..mai mult pt design dar si pt eventualitatea atasari unui portbagaj superior sau alte necesitati...inca nu am atins viteze mai mari de 100 km/h sa pot spune ceva de efecte secundare sonore sau consum influentat.
Astra J/Cosmo/125Cp/AFL/K&N/Race Chip/Hydronic/Navi

Offline Renu'

• Hero Member
« Reply #62 on: December 22, 2010, 11:09:47 pm »
Pune te rog o poza de jos facuta a sistemului  de prindere.Cat te-au costat ?
Opel Corsa D Z13DTH,Enjoy + Xenon 35W 6000K + leduri pozitie + leduri numar + becuri cromate semnalizare fata +stalpi negrii + Jante 16 + folie Llumar + chiptuning 350 cai           Just kiddin' !

Offline RaduRek

• Jr. Member
  • **
« Reply #63 on: December 25, 2010, 08:16:46 am »
Barele au costat 585 ron (inclusiv transport)... eu zic ca e cel mai potrivit pt aceasta masina. Prinderea se face in sistemul original al masini(cu doua gheare din tabla masiva, un fel de penseta blocate cu suruburi imbus, capacele negre cu incuietori sunt un fel de protectie pt. a bloca accesul la sistemul de fixare) e foarte masiv, robust si aspectuos sunt si pe negru dar eu avand masina neagra am luat aluminiu....chiar merita bani.
« Last Edit: December 25, 2010, 08:26:47 am by RaduRek »
Astra J/Cosmo/125Cp/AFL/K&N/Race Chip/Hydronic/Navi

Offline Renu'

• Hero Member
« Reply #64 on: December 27, 2010, 05:44:20 pm »
Am luat eu azi de la un magazin de pe Iuliu Maniu,Bare de OTEL  "CRUZ"  pt corsa D.Au fost 3.93 milioane,montaj inclus(e cam bataie de cap,mai ales pe vremea asta).
Nu se gasesc SH,decat daca ai pe cineva care vinde masina si vrea sa le dea separat,situatie care pare cam improbabila.
Nu iti poti face singur mecanismul,doar placile alea costa 100 RON,cu un motiv Wink
Dupa cum urmeaza :  Kit montaj [codul] 162.95 + 39.11
                                 Bare os 105 [codul] 107.20  + 25.73
                                Incuietori  [codul] 47.17 + 11.32             In RONi,A doua valoare e TVA-ul,2 ani garantie.
Aveau si mai scumpe,urmatorul costa in jur de 135 de Euro.
Daca vrei neaparat,iti poti lua magnetice,care sunt mai ieftine.

Offline Renu'

• Hero Member
« Reply #65 on: December 27, 2010, 08:45:29 pm »
Tocmai am venit de la Norauto,de unde am achizitionat un set de suport ski in valoare de 90 RON.Maine il montez pe barele cumparate si montate deja tot azi :P
In descriere : tin 3 perechi de ski parabolic(probabil se refera la CARV) sau 4 perechi alpin (drepte) sau 2 placi.Au cheitza.
Copy de pe site :

89,90
LEI
SUPORT SCHI ACOPERIȘ
MENABO ALUMINIU
3 perechi de schi parabolic,
sau 4 perechi de schi alpin sau 2 snowborduri

Offline Renu'

• Hero Member
« Reply #66 on: December 27, 2010, 09:24:40 pm »
Hai ca am postat ca un prost.Nu mai merge modificat,asa ca : io-te postez din nou :
Magazinul se numeste Roof Rack Land,este pe Iuliu Maniu,cum mergi spre iesirea spre A1,dupa reprezentantza MAZDA,pe partea dreapta a shoselei.Iar de acolo poti merge in continuare spre autostrada si faci dreapta la prima bretea,spre Carrefour Militari,si dupa ce iesi de sub pasajul nebuniei fatale ale oamenilor cu rau de masina,este imediat pe dreapta.Am cautat destul de mult pe net echipamente auto de ski si asta a fost alegerea facuta.Sper sa fie cea buna.
Numai bine !

Offline dudu

• Hero Member
« Reply #67 on: December 27, 2010, 09:31:35 pm »
Frumos nume are pasajul ala  ;D  eu am luat barile de pe cielo vechi al lu socru'meu si se potrivesc perfect pe corsa c, legat strict de portbagaj, as alege cum are strutzzy
*I know my dreams are made of you, of you and only for you (Nightwish - Beauty and the beast)*
Corsa C 2006 (facelift), 1.2 80CP full + xenon 35W, cotiera, leduri pozitie, leduri numar inmatriculare ...

Offline Julian28

• Hero Member
« Reply #68 on: June 15, 2011, 08:02:24 pm »
Azi am pus si eu un portbagaj pe masina: Thule 80, bare aluminiu profil oval + kit Hakr (Cehia) de la TopTools, zona Stefan cel Mare - Obor. In portbagaj intra perfect o saltea patut bebe (125 cm lungime), patutul pliat si 2 rucsacuri medii. Am mers cu maxim 60 si se aude un mic zumzet cu radioul oprit, dar cand trece o masina mai mare cu viteza pe langa o simti bine. In sfarsit am mai mult spatiu. :)

Offline Julian28

• Hero Member
« Reply #69 on: June 19, 2011, 08:58:27 pm »
Revin cu impresii noi dupa primul drum mai lung cu masina in afara localitatii:

- Demaraj greoi;
- Primele doua trepte de viteza consum monstru;
- Consum mediu calculat 0,5 - 0,8 litri mai mult, consum aratat de CB;
- Zgomot sesizabil de la 80 km/h, care dispare la peste 110,120 km/h; se rezolva cu volumul radio dat mai tare; :D
- Instabilitate usoara in curbe si la trecerea pe langa masini mai mari (tiruri, autobuze)
- Cu un volum mare de bagaje mai ramane loc pentru 2 persoane in masina si desi pana acum m-am gandit ca o masina mai mare ar rezolva problema, cu o investitie mica am reusit sa mai adaug la portbagaj un volum de 320 litri. :)

Offline norisor

• Hero Member
  • 143.500km din 01.11.2008.
« Reply #70 on: June 29, 2011, 12:02:50 am »
Poti sa revii cu ceva impresii fara sa ai portbagajul montat? Adica doar cu barele. Am auzit pe cineva ca i s-a parut un consum mai mare cand avea doar barile pe masina fata de bari + cutie. Despre pret pe la cat ajunge tot kitul asta? Ma tot bate gandul sa-mi pun si eu un portbagaj si pe deasupra stau aproape de zona Obor.  Merci.
Corsa D 1,2 80CP-Cosmo; culoare metro; pachet drumuri grele; pachet iarna; jenti de 16 aliaj in 7 spite etc.
Thule Motion 200+Thule Wingbars, folie Lumar(65%)pe spate, duze parbriz Insignia.
GPL Tomasetto Stag 4 Qbox Plus, injectoare ACW02 si butelie Stako 42L

Offline Julian28

• Hero Member
« Reply #71 on: September 03, 2011, 11:30:22 am »
Salut,

De pilda eu dupa multe cautari am gasit o varianta la oferta: Bare transversale aluminiu, profil oval cu banda de cauciuc pe mijloc marca HAKR (Cehia) - 130 eur + TVA si cutie Thule Ocean 80 la 145 eur + TVA. In lei a fost undeva pe la 1250 de ron. Referitor la consum, mediu a crescut cu 0,7- 1 litru/100km (cu portbagajul exterior) si cu clima la maxim, dar fara clima cam 0,5 - 0,7 litri/100km; doar cu barele consumul mai creste putin, spre munte in urcare am ajuns la 2 litri in plus, cu clima la maxim, iar in mers normal pe plat, 1,2 - 1,5 litri in plus. Consumul foarte mare e la demaraj + treapta a 2-a unde consumul instant mi-a ajuns pe la 34 de litri/100 km. Pe accelerare consumul instant e la 12,5 - 13 litri/100 km, fata de 10,5 litri/100 km fara bare si portbagaj deasupra. Ideea este ca daca nu pui portbagajul e bine sa nu pui nici barele daca ai drumuri multe in afara localitatii, altfel in oras daca mergi pana in 60km/h e ok si cu bare si cu portbagaj. Zgomotul cel mai nasol e doar cu bare de la 60 km/h in sus, si e si mai rau daca iti iei bare cu profil rectangular care dupa ce am intrebat in stanga si in dreapta sunt mai problematice in timp, fiind facute din otel, in plus au si garantie mai mica. Diferenta este de cativa zeci de eur, iar pentru confort zic ca merita. Referitor la viteza, in momentul in care ai bagat in masina 3 adulti si un copil, ai umplut portbagajul exterior la maxim, si pe cel al masinii la fel, plus clima pe auto de la 100 km/h in sus acul abia urca, eu unul nu am reusit sa ajung mai sus de 120 km/h si abia am reusit sa fac 2-3 depasiri. In aceste conditii am scos un consum mediu de 6.8 care zic eu ca nu-i rau deloc.

Offline norisor

• Hero Member
« Reply #72 on: June 19, 2012, 01:15:10 pm »
Au trecut aproape 2 luni de cand mi-am montat si eu, iar acum pot sa revin cu ceva poze si detalii.

In aceleasi conditii de mers, consumul mediu a crescut cu 0,6 - 0,9 litrii conform BC(cam la fel iasa si din calculele mele). Pana pe la 90-100 km/h, consumul mediu a crescut putin(0,2 - 0,3 l), dar se simte un pic la demaraj. De la 110 in sus consumul creste ceva mai mult, iar demarajul este mai lent decat inainte. Pe viraje n-am sesizat vreo diferenta, iar zgomotul in habitaclu este mai mare decat de obicei de la 110-120 km/h in sus.
Legat de viteza maxima si demarajul peste 110 km/h am sesizat diferente ceva mai mari. In treapta V, abia creste viteza de la 130 la 150(pe bord), iar mai mult de 155 nu mai vrea sa ia(3 persoane, bagaje aprox.50 kg si rezervor plin). Am reusit sa prind 163 pe bord(158 in meniul secret) in treapta IV de viteza, cu rezervorul plin + 100 kg bagaje si 60 kg ale mele. Cu treapta V de viteza la fel nu am reusit sa trec de 155 pe ceas. Fara cutie si bari, inainte puteam sa prind 170 pe ceas in treapta V de viteza.
Consumul instant la viteza constanta 120 - 125 km/h pe autostrada(setat cu tempomatul) a crescut cam cu 1 litru in medie - de la 7 la 8.

Cutia este Thule Motion 200(aprox.450 l), iar barile sunt Thule Wingbars(forma de aripa de avion). Sistemul de prindere este special pt.Corsa D, tot de la Thule. Toate adunate cantaresc vreo 25 kg, iar cutia poate tine maxim 75 kg. Plafonul masinii sustine si el maxim 100 kg din cate stiu eu.
Corsa D 1,2 80CP-Cosmo; culoare metro; pachet drumuri grele; pachet iarna; jenti de 16 aliaj in 7 spite etc.
Thule Motion 200+Thule Wingbars, folie Lumar(65%)pe spate, duze parbriz Insignia.

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
  • 111.000km din 12.01.2008
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #73 on: June 19, 2012, 02:09:18 pm »
Plafonul tine maxim 75 de kg (cutie + incarcatura). La mine in instructiunile cutiei (Farad) spune ca viteza maxima recomandata este 130km/h.

Offline norisor

• Hero Member
« Reply #74 on: June 20, 2012, 03:37:52 pm »
Merci pt.info. Oricum nu cred ca o sa depasesc 50 kg in cutie vreodata, in general sunt bagaje cu volum ridicat. Si la Thule tot 130 km/h este viteza maxima recomandata. In general o sa merg cu 120 - 125 km/h pe autostrada, iar in cazuri exceptionale si pe distante scurte poate 140. Doar am vrut sa testez cum s-a modificat consumul, viteza maxima, zgomotul etc...

PS: parerea mea este ca A1 si A2 nu sunt prea sigure pt.un rulaj constant cu viteze mai mari de 140 km/h deoarece sunt decat 2 benzi si destule denivelari si gropite. Ca sa nu mai zic si de cate un "destept" care iti mai taie calea cateodata.