Author Topic: Oglinda retrovizoare stanga dezlipita  (Read 10970 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline chucki21

• Hero Member
Re: Oglinda retrovizoare stanga dezlipita
« Reply #15 on: November 16, 2013, 03:14:10 pm »
O sa incerc azi,daca am timp.M-am gandit sa incalzesc oglinda mai intai, o degresez cu alcool izopropilic si apoi sa pun benzile banuiesc ca pe toata suprafata pentru a exista contact cu rezistenta corect sau nu?(pot doar doua benzi?)
UltraBlue CDTI 75CP Enjoy

Offline deluxe266

• Full Member
  • B 50 DLX
« Reply #17 on: April 06, 2014, 06:32:26 pm »
Am patit-o si eu, mergeam pe centura, cam 80 km/h am vazut cum se dezlipeste, dar a fost prea tarziu...
Imi recomandati un Magazin ceva? Oglinda este electrica cu incalzire.Multumesc!
Corsa D - 1.2 80 cp - N'joy - Silver Lightning

Offline asorin

• Full Member
« Reply #18 on: April 06, 2014, 09:34:13 pm »
Oglinda originala este ~ 200 lei . Aftermarket ~ 50 lei , nu vad vreo diferenta intre ea si cea originala.
Eu le-am schimbat pe amandoua , una vandalism , alta a cazut.
Corsa D, Enjoy, 1.2 80 CP, 3 usi, Black Sapphire

Offline yeti

• Hero Member
« Reply #20 on: April 07, 2014, 12:14:48 am »
Oglinda originala este ~ 200 lei . Aftermarket ~ 50 lei , nu vad vreo diferenta intre ea si cea originala.

Eu am una "aftermarket" (ceva marca spaniola) si se incalzeste (usuca/dezgheata) mai greu decat cealalta originala.
Opel Mokka Cosmo 1.4T benzina, 4x4, Velvet red, BFGoodrich g-Grip allseason2 (ex. Corsa D 1.3 CDTI)

Offline daniel1980

• Hero Member
« Reply #21 on: April 07, 2014, 08:18:16 am »
Acceasi problema am avut si eu prin luna martie anul acesta
Am observat ca oglinda stanga (nu este cu incalzire) vibreaza, si surpriza statea sa cada
Am dat jos am pus 3 benzi bizon dublu adeziv si gata.Sper sa tina
Silver Lighting, 1.3 CDTI, 75CP, Ecoflex. A.C. proiectoare, cd 30 mp3, 7 dif, pachet drumuri grele ,pilot automat,BC,difuzoare fata 16,5'' de pe Vectra C,jante Opel 16''

Offline KRV

• Hero Member
« Reply #22 on: April 07, 2014, 10:57:45 am »
in toamna si a mea tot stanga, mai statea agatata in partea de sus.
Am lipit-o cu bison superglue, asta aveam la indemana.
sa vedem cat rezista.
1.3cdti 16v 75cp mt5, enjoy 5 usi, silver lighting, model ecoflex, mp3, proiectoare, oglinzi incalzite, scut motor,AC

Offline Fritzpaff

• Newbie
  • *
  • ~ B 84 NDR ~
« Reply #23 on: April 28, 2014, 05:23:31 pm »
Salutare, aceeasi problema si la mine fix iarna trecuta...mi-a cazut cand am dat sa o sterg de mizerie fix pe asfalt, a facut poc. Tot pe partea stanga.
Deci se contureaza o imagine buna, oglinda de pe partea stanga este mai predispusa la dezlipire fata de cea de pe partea dreapta :D Asteptam sa cada si aia :))
Bafta!
Opel Corsa D, 2008, 1.3 CDTI, 75hp, 13DTJ, Gri Metalizat, Modelul Standard
Imbunatatiri: Sistem audio Pioneer Casetofon+boxe(fata spate)+subwoofer Pioneer+statie Magnat, folie geamuri, folie stopuri, folie bara spate, leduri ceasuri bord, Leduri interior, pozitie si numar, pleoape Evil, jante aliaj(15'' Dezent), Cotiera.

Offline diordache

• Full Member
« Reply #24 on: January 06, 2015, 01:14:05 am »
Salut,
Am patit-o si eu, dupa ce am iesit in bulevard, am observant ca oglinda stanga "batea" cam sus, pana sa incerc s-o reglez vaz ca incepe sa "future" si pana sa pun frana deja era tandari pe jos. La inceput am dat vina pe gerul de revelion si pe sleaurile de gheata dintre blocuri, dar vaz ca se pare ca-i o buba de adeziv, e din 2006 masina si n-am folosit in mod excesiv dezaburirea.
Am gasit la un magazinas pe langa mine pe comanda in 2 ore cu 70 ron , alkar, mi-a parut un pret rezon, treaba de 5 min., sa vad acum si cat tine.

L.e.
Banuiesc ca pe langa amortizoarele mele obosite a contat si stilul de inchiderea/trantirea portierei  :-\ (vaz ca si cei cu oglinzi neincalzite au aceasta pb.)
« Last Edit: January 06, 2015, 01:22:19 am by diordache »
Corsa D 1.2 Enjoy

Offline ungureanuflorinn

• Hero Member
  • DISCOVER OPEL
« Reply #25 on: January 07, 2015, 07:20:19 pm »
Am patit-o si eu la spalatorie dupa ce a fost stearsa masina si eram gata de plecare. Sotia s-a urcat in dreapta si cand a inchis usa a auzit ceva "clantanind". Era oglinda dreapta care statea lipita de apa din spatele ei. Am recuperat-o cu grija, am curatat-o, uscat-o si am lipit-o cu bison super glue gel (2 tuburi).  ;D
Corsa D 1.2 Enjoy + proiectoare ceata, oglinzi electrice, AC, scut metal.
17 octombrie 2007, alb cassablanca, 90 000 km la 01.12.2017.

Offline gigel_corsarul

• Jr. Member
  • **
« Reply #26 on: January 08, 2015, 12:45:47 am »
Mie mi-a zburat intr-o fractiune de secunda, pe autostrada. Mi-a mai dat si o zgarietura mica pe portiera in zborul ei.
Corsa D Enjoy 1.3 CDTI, 90CP, 3 usi, Negru Safir

Offline inalt

• Sr. Member
« Reply #27 on: January 26, 2015, 10:23:39 am »
Ma inscriu si eu in randul vostru. norocul meu este ca oglinda mi-a cazut in mana cand o stergeam.
Cu ajutorul colegului traffic am lipit-o cu banda dublu adeziva de genu http://www.dedeman.ro/ro/moment-super-fix-banda-dublu-adeziva.html.
Am cautat ca banda sa fie cat mai subtire, sa rezite cat mai mult la greutate si sa poata fi filosita si la exterior.
Nu stiu cat o sa tina. Vom vedea.
D Z13DTJ, Insonorizare Dynamat, sunet: Focal - fata, In Phase - spate.

Offline ney

• Sr. Member
« Reply #28 on: January 26, 2015, 11:06:07 am »
Rola pt lipit mocheta
Este dublu adeziva e subtire ca hartia si lipeste f bine
La magazine de covoare