Author Topic: Problema cutie viteza  (Read 2007 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pescaru23

• Newbie
  • *
Problema cutie viteza
« on: February 25, 2017, 08:23:21 pm »
Buna ziua. Am un opel corsa b , 1.4, 44kw, si de cateva zile am o problema la cutia de viteza. In treapta 1 intra foarte usor, cateodata in treapta a2a agata dar nu tot timpu, dar cand ii dau dintr-o treapta superioara in inferioara (frana de motor) nu intra pur si simplu. Trebuie sa depun o forta foarte mare ca sa intre... Toate astea de cand am bagat ulei in cutia de viteza...am bagat undeva la 3-4 l...Am facut un drum de vreo 50 de km si cand am deschis capota era in jur la 100ml de ulei in jurul busonului pe unde am bagat ulei. Ar fi o problema ca este prea mult ulei in cutie? se face o prosiune in cutie? Busonul pentru completarea uleiului in cutie l-am strans destul de bine..ar fi o problema? Precizez ca pana acum de cand o am nu mi-a facut probleme in legatura cu cutie niciodata...toate acestea au venit dupa ce am bagat ulei in cutie. Ce parere aveti? Multumesc anticipat.

Offline pisic88

• Hero Member
  • Corsa-B '96 1.2i
Re: Problema cutie viteza
« Reply #1 on: February 25, 2017, 08:58:38 pm »
nu stiu in ce cutie de viteze ai bagat tu ulei, dar in niciuna nu intra 3 litri. daca nu ma insel 1,6 intra maxim (atat e baia de ulei la cutie), bine aici depinde si de cutie. dar oricum pe acolo e maximul , 1,6-1,8 nu sunt sigur de ce cutie ai tu f10 sau f13, dar mai mult de 1,8 nu ai cum sa bagi. poate nu ai bagat in cutia de viteze.
Opel Corsa B 1.2 (1996) - C12NZ, Faruri AngelEyes, Xenon faza scurta 6000k, amortizoare sport (-40mm garda la sol),eleron Irmscher , Bad boy capota fata, anvelope Nankang Turbosport611 vara 185/55/14, huse+interior imitatie piele, Toba Sport din inox.
https://www.facebook.com/marinescu.laurentiu.50

Offline pescaru23

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: February 25, 2017, 09:04:42 pm »
Am incercuit zona unde am bagat ulei

Offline pisic88

• Hero Member
  • Corsa-B '96 1.2i
« Reply #3 on: February 25, 2017, 09:10:40 pm »
sa inteleg ca ai facut praf cutia? era mai simplu daca dadeai un search pe google.
la roata stanga fata ai bushonul de nivel, tot pe acolo se si completeaza, daca e levoie. uleiul se schimba doar cand ai pilitura multa, bushonul e magnetic, cand il desfaci ai pilitura pe el ... daca ai multa pilitura (toata suprafata bushonului) atunci trebuie schimbat uleiul. eu am completat 1 singura data (in 6 ani de cand am masina) si asta a fost cand am verificat prima data.
Opel Corsa B 1.2 (1996) - C12NZ, Faruri AngelEyes, Xenon faza scurta 6000k, amortizoare sport (-40mm garda la sol),eleron Irmscher , Bad boy capota fata, anvelope Nankang Turbosport611 vara 185/55/14, huse+interior imitatie piele, Toba Sport din inox.

Offline pescaru23

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: February 25, 2017, 09:13:54 pm »
In poza nu e cutia mea...am luat poza de pe net. Oare ma poti ajuta cu cateva poze ca sa inteleg unde e busonul pentru verificat nievelul, pe unde se completeaza si pe unde se scoate afara uleiul? Te rog mult de tot.

Offline ender

• Jr. Member
  • **
« Reply #5 on: February 25, 2017, 09:48:58 pm »
ce ulei ai bagat in cutia de viteze?
ce zici in primul post, pare a fi simptome de sincron treptele 1-2 defect.

Offline pisic88

• Hero Member
  • Corsa-B '96 1.2i
« Reply #6 on: February 26, 2017, 01:24:49 pm »
roata stanga, aia de pe partea soferului, in spatele ei sa zic asa, acolo se vede cutia de viteze. virezi stanga maxim ca sa ai acces la buson. o sa vezi cutia de viteze si are capacul prin in 13 suruburi (daca nu ma insel) iar unul e un pic diferit (e in partea de sus a capacului si e mai gros). e "diferitul" asta e busonul de nivel.
ca sa schimbi tot uleiul trebuie scos capacul, nu are buson de scurgere ca la uleiul motor, are doar buson de nivel. daca scoti capacul iti trebuie garnitura de schimb. dupa scoaterea capacului de la cutie nu e recomandat sa folosesti aceasi garnitura (la fel ca cea de la garnitura capac culbutori).

ca si pasi: tragi stanga maxim de volan, desfaci busonul de nivel la cutie, te uiti pe el cata pilitura ai, si de aici faci ori schimbare totala a uleiului ori completare. la completare pui cu siringa pana da pe afara, prin gaura aia de unde ai desfacut busonul. la schimb total ti-am spus mai sus.

eu ca si ulei de cutie nu mai stiu de care am folosit exact,nu-l am la mine, dar era ceva mobil1, rosiatic (ca sa nu-l confunzi niciodata cu uleiul de motor) ceva t90 sau t80w40 ... nu mai stiu codul exact. la magazinele de specialitate te indruma ei spre ce ulei sa folosesti.

Offline ender

• Jr. Member
  • **
« Reply #7 on: February 26, 2017, 02:38:01 pm »
pune ulei 75w85 GL4 GM cu codul 1940182
sau alt ulei aftermarket cu codul GM de mai sus
Un ulei foarte ok ar fi ULEI TRANSMISIE RAVENOL MTF-1 75W-85
sau SELENIA TUTELA MATRYX 75W85

Offline pescaru23

• Newbie
  • *
« Reply #8 on: February 27, 2017, 06:01:15 pm »
Pisic, am cautat surubul acela pentru verificat nivelul, dar nu l-am gasit, am facut cateva poze ca sa vezi cum e la mine. Te rog mult daca il vezi din poze sa imi zici care ar fi. Multumesc.

Offline pescaru23

• Newbie
  • *
« Reply #9 on: February 27, 2017, 08:06:58 pm »
Gata, am rezolvat, am desfacut busonul de nivel, era curat a curs vreo 3-4 l de ulei de acolo:))...acuma merge ca uns schimbatorul...sper sa nu se fi stricat nimic la cutie...Va multumesc din tot sufletul pentru tot ajutorul!!!

Offline pisic88

• Hero Member
  • Corsa-B '96 1.2i
« Reply #10 on: February 28, 2017, 12:33:18 am »
ma bucur ca ai reusit pana la urma. din pacate nu pot sa raspund in cursul saptamanii dimineata, munca.
daca nu aveai pilitura nu necesita schimbare totala. bine acuma depinde si ce culoare avea uleiul, daca era inca rosiatic ... dar e bine si ca l-ai schimbat.