Author Topic: problema difuzoare portiera dreapta fata  (Read 238 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dutzaru

• Newbie
  • *
problema difuzoare portiera dreapta fata
« on: June 02, 2018, 01:18:16 am »
De ceva vreme am observat ca difuzorul si twiterul din portiera dreapta fata nu mai functioneaza. Asa ca ca orice mecanic amator care se respecta am incercat sa vad ce pot face.
Am scos casetofonul masinii. am inpins mufele la spate si pauza. Am deconectat mufa care intra in portiera, la fel. Am desfacut ponoul portierii si am deconectat mufele care intra in difuzor si twiter si fara nici un rezultat.
Ce as mai mutea face?
Corsa d 1.3 cdti 55kw.

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
  • 111.000km din 12.01.2008
    • ---=== Fifi ===---
Re: problema difuzoare portiera dreapta fata
« Reply #1 on: June 02, 2018, 01:51:41 am »
Eu as masura cu ohmetrul continuitatea la bornele celor 2 obiecte, sa vad daca bobinele sunt bune. Daca sunt bune, as testa cablurile intre casetofon si difuzoare. Si asta nu e mecanica, e al'ceva, sa nu le amestecam! :) Vezi asa si zi-ne ce ai descoperit. Sa nu fie vreun fir intrerupt in burduful dintre caroserie si usa.

Offline Dutzaru

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: June 02, 2018, 02:10:38 pm »
Urma sa fac si asta daca nu se juca fetita cu multimetru si nu l.ar fi lasat pe deschis sa imi termine bateria.
Multumesc pentru raspunsul promt, revin cu mai multe informatii.
Corsa d 1.3 cdti 55kw.

Offline ney

• Sr. Member
« Reply #4 on: June 02, 2018, 04:41:57 pm »
Mufa centrala se afla la piciorul stg. al soferului.
Acolo se duc din aparat si pleaca la usi
Cand am pus pe spate difuzoare am dus fire din aparat la mufa de la stalp sofer . Nu stiu de ce dar de acolo la usi spate sunt fire. Nu sunt din stalp in usi
Trebuie sa dai plasticul jos , ala de tragi capota motor, poate o fi oxidat acolo mufa si o pui pe direct