Author Topic: parbriz spart  (Read 30914 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zaahoo

• Hero Member
    • Dezmembrari auto
Re: parbriz spart
« Reply #135 on: May 24, 2018, 12:56:33 pm »
Sau poti cauta la dezmembrari un parbriz incalzit de pe o Corsa E si poate nu te va costa chiar atat de mult :)
Opel Corsa S-D 1.2 85 CP, pilot automat, scut motor, computer bord, comenzi volan, aer conditionat, kit exterior OPC Line ,jante de 215/45 R17", faruri dayline, stopuri black cu neon si led.

Dezmembrari auto

Offline norisor

• Hero Member
  • 122.000km din 01.11.2008.
« Reply #136 on: May 25, 2018, 04:16:23 pm »
Interesant. Eu am parbrizul fisurat din septembrie 2017 si m-ar tenta varianta cu incalzire. Pana la ITP-ul din noiembrie e posibil sa fiu nevoit sa-l schimb. La mine a plecat de la o pietricica venita de pe sensul opus pe E85 cand veneam spre Bucuresti. Am avut ghinionul sa il loveasca exact in marginea geamului, la 2-3 cm de stalpul dreapta fata. Acum, fisura a stagnat de la ultima zapada din martie, dar tot a ajuns pana in dreptul contactului si a volanului. In plus e cam la nivelul ochilor cum stai normal pe scaun.
Corsa D 1,2 80CP-Cosmo; culoare metro; clima; pachet drumuri grele; pachet iarna; airbag-uri 5*; computer bord-GID; pilot automat; jenti de 16 aliaj in 7 spite; proiectoare ceata; CD 30 MP3 etc.
Thule Motion 200+Thule Wingbars, folie Lumar(65%)pe spate, duze parbriz Insignia.

Offline strutzzy

• Administrator
  • Hero Member
  • 111.000km din 12.01.2008
    • ---=== Fifi ===---
« Reply #137 on: May 25, 2018, 05:22:20 pm »
Da, posibil sa nu iti dea ITP ul cu fisura asa de mare. Eventual sa treci pe la o statie ITP si sa intrebi cu ceva vreme inainte sa iti expire, ca in cazul in care trebuie sa il schimbi sa ai timp s-o faci.

@zahoo: da, ma tot uit si la dezmembrari dar nu am gasit nimic inca.

Offline Marius3113

• Jr. Member
  • **
« Reply #138 on: May 25, 2018, 09:03:38 pm »
Nu  treci  ITP-ul  cu  parbrizul  fisurat , am  fost  si  eu  in  pozitia  asta  si  am  mers  cu  1 luna  inainte  si  mi-a  spus  clar  ca  nici  nu  se  uita  la  ea cand  a  vazut  fisura,  am  primit  o  pietricica  la  vreo 10 cm  de seria  de  sasiu de  la  parbriz  apoi a  plecat in  jos ,apoi  usor la  dreapta  vreo 25 cm  a plecat  usor  in  jos  si  apoi mult  in  sus  si  am  luat  o  prastie  de  parbriz  la  vreo 230 lei  nou ,o  chinezarie  dar  is  multumit se  tine  bine , sa  potrivit perfect acum  cat  o  vrea  sa  reziste  nu  stiu dar  sper  cat  mai  mult. Ideea  e  ca  iti  face  poza  si  la  parbriz  pe  partea  cu seria  de  sasiu  , faruri , stopuri, etc. 
Opel Corsa D 1.3 cdti 75 cp,tip motor Z13dtj

Offline norisor

• Hero Member
  • 122.000km din 01.11.2008.
« Reply #139 on: May 29, 2018, 07:30:50 pm »
Am gasit ceva bunicel pe la 450 lei, nu chinezarie, dar am zis ca mai astept pana in toamna cand trebuie sa schimb uleiul si filtrele. Atunci o sa intreb si pe baiatul de la ITP despre parbriz. La reprezentanta, parca mi-au zis ca ma costa cam 1500 lei, iar daca il schimb pe casco tot trebuie sa mai platesc si eu 100 euro.

PS: de azi pana joi am lasat norisorul la DiBas pt.vopsit portiera stanga fata, aripa stanga fata si janta stanga fata. Cam 2000 lei pe casco, din care platesc eu vreo 500. Un "dastept sau dasteapta" a zgariat norisorul parcat si bineinteles ca nu a lasat niciun numar de telefon. Acum sunt tot cu o Corsa facelift(masina de schimb) de prin 2014 care smuceste destul de rau in treapta II si chiar III.....
Corsa D 1,2 80CP-Cosmo; culoare metro; clima; pachet drumuri grele; pachet iarna; airbag-uri 5*; computer bord-GID; pilot automat; jenti de 16 aliaj in 7 spite; proiectoare ceata; CD 30 MP3 etc.
Thule Motion 200+Thule Wingbars, folie Lumar(65%)pe spate, duze parbriz Insignia.